Puust ja punaseks: Kes peaks karjäärinõustaja juurde suunduma ja kuidas end tööturul väärtuslikuna hoida?

Täna tööturul konkurentsivõimelisena püsimiseks on oluline iseenda pidev täiendamine ja harimine, kuna pidevalt muutuvas elukeskkonnas muutuvad ka oskused, mida töötajatelt oodatakse.

Parim koht oma oskuste hindamiseks ja tööalaste muutuste alustamiseks on karjäärinõustaja kabinet, kuid tänaseni tuleb ette inimesi, kellel on karjäärinõustamisest veidi vale või lihtsalt iganenud arusaam.

Karjäärinõustaja ei ütle sulle mida teha, aga teeb sul otsustamise kergemaks

Töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre sõnul ei pruugi praegu töötavate inimeste seas veel karjäärinõustaja juures käimise harjumus olla välja kujunenud, kuna teenus pole väga pikalt olnud täiskasvanutele tasuta kättesaadav.

“Sageli on seal taustal ka arvamus, et kuna tegu on ikkagi nõustamisteenusega, siis nõustamisele minemine võib olla nõrkusemärk. Samuti võib mängida rolli ajalooline taust kuskilt nõukaajast, et karjäärinõustaja juures tehakse mulle mingisugune test ja öeldakse, mis töökohad mulle sobivad. Tänapäeval see ikka nii pole,” selgitas Andre.

Karjäärinõustaja võtab igaüht võrdväärsena ning igasugu testide asemel on loovmeetodid ja vestlus, et aidata inimestel oma valikutes selgusele jõuda. Põhiline on see, et inimene jääks ise oma tehtud valikutega rahule ja et tal oleks vabadus valikuid teha.

Andre sõnul võiks karjäärinõustaja juurde tulla iga inimene, kes tunneb, et tahaks oma elus hariduse või tööga seotud valikutega saada nõu ja abi juurde või kes tunneb, et ta tegelikult ei taju iseenda oskusi ega soove päris nii hästi kui võiks.

“Tagasisidest loeme välja, et karjäärinõustaja juures käimine on aidanud inimestel iseendas selgusele jõuda ning avardanud osade jaoks ka valikuvõimalusi. Ka oleme kuulnud, et kui inimesel on enda teada ainult paar tööalast valikuvõimalust, on karjäärinõustaja juures käimine aidanud uusi leida, mille peale ise poleks pruukinud tullagi,” rääkis Andre.

Karjäärinõustamine läbi Skype’i või e-kirja teel

Karjäärinõustaja juures käimine on heaks esimeseks sammuks enda oskuste määratlemise ja vajadusel juurde õppimisel. Karin Andre sõnul on täna tööturul enim hinnatud sellised töötajad, kes suudavad mõelda nö infosüsteemide võtmes, suudavad oma tegevusi analüüsida ja võimalusel tööd efektiivistada.

“Inimestele, kes tunnevad, et tahaksid midagi juurde õppida, soovitan esimese asjana tulla karjäärinõustaja juurde,” sõnas ta. Kusjuures selleks ei tule tingimata füüsiliselt kuhugi kohalegi minna – töötavale inimesele on mugavaimaks viisiks sageli kohtumise Skype’i vahendusel läbi viimine ning lihtsamaid küsimusi saab esitada nõustajale ka e-kirja teel.

Nõustaja juures võib inimene avastada, et tahaks senises valdkonnas jätkamise asemel omandada hoopis uusi oskusi täiesti teisel erialal. Inimestel, kelle viimasest kõrghariduse või kutseõppe õpingute lõpetamisest on möödunud vähemalt 15 aastat, võivad õpingute vältel ka igakuist toetust saada.

Õppimiseks pole kunagi liiga hilja: Töötukassa toetab tööturult tasemeõppele suundujaid

“Kui inimene valib näiteks karjäärinõustaja juures uue eriala, millel õppima suunduma, ja ka töötukassa näeb sellel erialal perspektiivi, maksab töötukassa õpingute vältel igakuist toetust,” rääkis Andre. “Kui võtame näiteks IT valdkonna, mis on täna teravalt fookuses, siis leiab huviline mitmete Eesti kõrgkoolide õppekavad, mis on ka Töötukassa poolt toetatavad.”

Tallinna Tehnikaülikoolis toetatakse näiteks äritehnoloogia bakalaureuse õppekavale suundujaid, samuti erinevaid elektroonikaseadmete remondi ja valmistamisega seotud erialasid Tallinna Polütehnikumis. Kuid need on vaid mõned näiteid kümnetest erialadest, millel töö kõrvalt või töötuna õppimist toetatakse. Tutvu täieliku nimekirjaga toetuse alla kuuluvatest õppekavadest siin.

Karin Andre sõnul on oluline, et inimene annaks õpingusoovist Töötukassale nii vara kui võimalik, kuna toetuse avaldus tuleb esitada enne kooli nimekirja sisse kandmist. “Kui inimene teab, et tal on kindel plaan suunduda täiendavatele õpingutele ja ta kuulub meie toetuse saamise sihtrühma, siis võiks esimese asjana esitada avalduse, et ta soovib toetust saada,” selgitas ta.

Avalduse esitamise hetkel ei pea inimene kusjuures teadma, millisele õppekavale ta kindlalt õppima suundub.

Milliste oskuste kallal inimesed tänasel tööturul vaeva peaksid nägema?

Üks oluline teema, mis lisaks erinevatele IT oskustele ja võimekusele uute seadmete ja süsteemidega end kursis hoida, on suhtlemisoskus. “Suhtlemisoskus on heade tööalaste suhete loomise A ja O,” sõnas Andre. “Selles osas tasub kindlasti oma suhtlemisoskustele tähelepanu pöörata ja vajadusel selle kallal veidi vaeva näha.”

Samuti toob ta välja, et mõneti on tänaseks muutunud ka töövormid. “Rohkem rakendatakse kaugtööd ja erinevaid tehnoloogiaid, mistõttu tasub oma IKT-oskusi hoida ajakohasena,” rääkis ta.

Kuhugi ei ole kadunud ka väärtus, mida toob erinevate keelte tundmine. Kuna maailm on avatud ja erinevaid võimalusi kodust lahkumata rakendust leida, tasub kindlasti vaadata Eurese portaali poole, kust leiab üle Euroopa Liidu vahendatud tööpakkumisi.

Andre tõi hinnatud oskustest välja ka meeskonnatöö oskuse, kuna paljud töötajad peavad saama hakkama just kollektiivis töötades.

“Igal juhul tasub pöörduda karjäärinõustaja poole, et leida need kohad, kus end täiendada saaks. Karjäärinõustaja saab toetada inimest ka selles, et kuidas oma praegusel või tulevasel töökohal toime tulla, aidata analüüsida konkreetseid kompetentse, mida valitud töökoht nõuab. Sealhulgas ka näiteks suhtlusoskus ja meeskonnatöö oskus,” selgitas Andre.

Kust siis ikkagi alustada?

Üldiselt soovitab Karin Andre inimestel lähtuda elukestva õppe põhimõttest, isegi juhul kui viimase kooli lõpetamisest on möödas juba 10-15 aastat. “Tasub hoida enda õppimisvõimet aktiivsena, sest aeg on nii kiiresti edasi liikunud, et kohanemisvõime uutes olukordades toime tulemiseks on üha suurema väärtusega.”

Huvi karjäärinõustamise kohta on üha tõusmas, mille taga mängib tõenäoliselt olulist rolli juba nõustamisel positiivse kogemuse saanud inimeste näost-näkku soovitused.

Kõige lihtsam on Andre sõnul Töötukassaga ühendust võtta helistades infotelefonile 15501 või külastades Töötukassa veebileheküljega tootukassa.ee. Karjäärinõustajatega saab tutvuda minukarjaar.ee leheküljel ning e-töötukassas on võimalik end juba aegsasti nõustamisele registreerida.

“Isegi kui ükski sinu tuttav pole isiklikult nõustamisel käinud või kui mõtled, et mis abi Töötukassa ikka pakkuda saab, tasub meiega julgelt ühendust võtta, kuna tegelikult on valikute võimalus palju laiem kui inimene ise tihti arvata oskab.”

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.