Töötukassa ekspert: tööandjad vajavad vaimse tervise ja krooniliste haiguste teemadel aina enam tuge

Väga paljudel inimestel hakkab tervis halvenema just parimas tööeas.Foto: Shutterstock

Töö on täiskasvanud inimese elus oluline, sest mõnikord veedame ju tööl rohkem aega kui kodus lähedaste seltsis. Rahvastiku vananemise ja kahanemise tõttu on tööturul üha rohkem inimesi, kelle tervis on kas juba halvenenud või kellel on suur oht, et samas tempos jätkates nende töövõime väheneb või kaob sootuks, kirjutab Töötukassa tööotsijate teenuste osakonnajuhataja asetäitja Anu Harjo.

Väga paljudel meie inimestel hakkab tervis halvenema just parimas tööeas. Tegemist ei ole üksikute ega erakordsete juhtumitega, selliseid inimesi töötab igas asutuses. Me lihtsalt ei tea seda, sest terviseprobleem või vähenenud töövõime ei pruugi olla silmaga nähtav.

Keegi meist ei ole tervisemurede eest kaitstud. Edukal paranemisel on väga tähtis just inimese sotsiaalsus ja tunne olla vajatud. Kindlasti ei pea inimene eemalduma kõigest, mis on tema elus oluline – töökaaslased, kliendid, amet, mida ta armastab.

Koos Töötukassaga on võimalik keerulist olukorda leevendada ja erineva terviseprobleemi või haiguse etapis leida inimesele või tööandjale sobivaid lahendusi, mis aitavad tal jätkata oma eluga. Töö tuleb veidi ümber korraldada, aga lahendused on kindlasti olemas.

Alates 2016. aastast tegeleb Töötukassa töövõime hindamisega, oleme abiks nii töötajale, kelle tervis on halvenenud, kui ka tööandjale, kes ei tahaks heast töötajast ilma jääda. Kui selgub, et mõnest haigusest taastumine võtab rohkem aega, siis tasub koos raviarstiga läbi mõelda, kas on vajalik hinnata töövõimet. Osalise ja puuduva töövõime korral on inimesel võimalik saada töövõimetoetust.

Lisaks pakub Töötukassa vähenenud töövõimega inimestele personaalseid lähenemisi, nagu kogemusnõustamine või tööalane rehabilitatsioon. Kui aga selgub, et tervis ei luba siiski samal tööl jätkata, siis aitab karjäärinõustaja tal leida endale sobivam töö või õppida selgeks päris uus amet.

Meie igapäevatöösse kuulub ka kohtumine tööandjatega, kes vajavad abi ja nõu oma töötajatega suhtlemisel. Näiteks, kuidas toetada vähki haigestunud inimest ja tema kolleege? Soovime pakkuda igale tööandjale tema vajadustele vastavat meetodit, olgu see seminar, koolitus, praktikum, juhtide nõustamine või meeskonnaliikmete grupinõustamine.

Räägime läbi, kuidas aidata inimest jätkata oma tööd, kui ta seda soovib. Töötukassa saab toetada tööandjat ka sotsiaalmaksu soodustusega, tööpraktika võimaldamise, palgatoetuse, töövahendite hankimise või (kodu)kontori kohandamisega. Samuti täiend- või ümberõppega või tugiisiku leidmisega.

Töötukassa tööotsijate teenuste osakonnajuhataja asetäitja Anu Harjo. Foto: Töötukassa

Viimasel aastal oleme märganud, et üha rohkem vajavad tööandjad tuge vaimse tervise ja krooniliste haiguste teemadel. Küsitakse, milline peaks olema terviseprobleemiga inimest toetav töökeskkond ja kuidas saaks meeskond ja tööandja inimest paremini toetada. Näiteks kutsuti meid hiljuti organisatsiooni, kus üks meeskonnaliige oli saanud vähidiagnoosi ja töökaaslased hakkasid temast veidi eemale hoidma, sest ei osanud enam suhelda. Nad ei teadnud, kuidas käituda, mida rääkida ja kas nalja ikka tohib teha.

Saime inimestega kokku, rääkisime haigusest, sellest, mida inimene tundis tööl ja kuidas meeskond saab toeks olla. Pärast nõustamist sai selles meeskonnas tööelu jätkuda tavalisel viisil ja vähidiagnoosiga kolleeg ei tundnud ennast enam tõrjutuna.

Vahel juhtub, et mõne haiguse või terviseprobleemi tõttu ei saa inimene teistega samal koormusel töötamist jätkata ja see võib tekitada täiendavaid pingeid, sest osalise koormusega töökohti pole lihtne leida ja mõned inimesed tunnevad, et nemad peavad teise inimese töö ära tegema. Tööandja on segaduses, töötajad on segaduses, haigestunud inimene on haige ja segaduses.

Keegi neist pole sellises olukorras varem olnud ja ei tea, kuidas seda parandada. Just sellistes olukordades võiks võtta ühendust Töötukassaga. Meie kogemus näitab, et kui on olemas Töötukassa tugi ja tööandja poolt paindlik töökorraldus, siis saab inimene võimaluse töömaailmas jätkata. See omakorda leevendab ka tööjõuprobleeme, sest iga töötaja on tööandja jaoks väärtuslik ja oluline on pöörata tähelepanu tervisega seotud teemadele just tööl ja enne, kui inimesed tekkinud tervisemurede tõttu töölt lahkuvad.

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.