Eesti Energia kontserni kuuluv jaotusvõrguettevõte Elektrilevi OÜ tõstab alates järgmise aasta 1. märtsist võrguteenuse keskmist hinda kolm protsenti, selle põhjuseks tuuakse elektri hinna tõus. Riiklik toetus võrguteenuse osaliseks hüvitamiseks kestab senise plaani järgi 31. märtsini, mis tarbijale tähendab, et 2022. aasta aprillist on tema elektriarved kindlasti oluliselt suuremad.
“Sisendhinnad on kasvanud kohati poole võrra, kuid oleme suuremat võrgutasu tõusu suutnud vältida Elektrilevi töö järjepideva efektiivse korraldamise ja digitaliseerimisega,” ütles Elektrilevi juht Mihkel Härm pressiteates. Ettevõte rõhutas, et võrgu toimimiseks on vaja elektrit ja see kulu on neil kasvanud 61 protsenti.
Võrguteenuse hind tõusis viimati 2013. aastal. Alates sellest ajast on võrgutariif neljal korral summaarselt kokku 20 protsenti langenud, viimati 2019. aastal.
Turule tuuakse paindlikumad võrgupaketid
Hinnatõusuga samal ajal tuuakse välja paindlikumad võrgupaketid, millega antakse tarbijatele rohkem võimalusi ise oma elektritarbimist juhtida ja selle üle otsustada. Nende muutuste põhjuseks tuuakse rohepöörde teostamise strateegia jälgimine.
Mitmetariifsed paketid võimaldavad valida võrgutasu paindlikult: kui tarbimine võrgus on madal, siis on võrgutasu soodsam, ja kui tarbimine suurem, siis võrgutasu kasvab samuti. Soodsam tariif hakkab kehtima ka riiklikel pühadel. Samuti pikeneb tööpäevadel ühe tunni võrra öötariifi aeg — see on edaspidi ajavahemikus 22.00–7.00.
Paketisoovitused tulevad iseteenindusse
Elektrilevi juhi sõnul tehakse paketivahetus kliendi jaoks lihtsaks, andes talle paketi valiku tegemisel soovitusi tema elektritarbimise põhjal. Paketti saab vahetada iseteeninduses, ent kel on rohkem küsimusi muutuste kohta, see saab pöörduda ka klienditeeninduse poole.
Elektrilevi kliendid saavad uute pakettide kohta personaalse teavituse. Hinnamuutus pakettide lõikes on erinev ja hinnakirjad on kooskõlastatud konkurentsiametiga.
Elektri hinna järsust tõusust tingitud tarbijatele suunatud toetusmeede määrati 2021. aasta 1. oktoobrist kuni 2022. aasta 31. märtsini, millega kompenseeritakse 50 protsenti tarbija elektriarve võrguteenusest. Tarbija ise selleks midagi tegema ei pea ning muutus kajastub automaatselt nende arvel.