Kuidas saaks telefonipetturite ohvrid raha tagasi? Pank ja politsei selgitavad

Kontroll võib aega võtta.Shutterstock

Investeerimisalased petukõned töötavad juba mõnda aega täistuuridel ja nagu näha, on need ka kõvasti ohvreid nõudnud. Mida teha aga siis, kui oled petturi ohvriks langenud, kas on üldse võimalik raha tagasi saada?

Paar võimalust on, kuid oluline on kiire tegutsemine. Seda esiteks panga ja politsei teavitamise näol.

Coop Panga igapäevapanganduse juht Teer Kerem ütles, et kui keegi langeb pettuse ohvriks, siis teatud juhtudel on pangal võimalik sekkuda – kõige olulisem on reageerimise kiirus.

“Raha tagasisaamise võimalus sõltub sellest, kuhu see jõudnud on. Teatud juhtudel on võimalik tehing blokeerida või tagasi kutsuda, kui raha ei ole veel jõudnud saaja kontole,” selgitas ta. “Koheselt, kui panka laekub informatsioon pettuse kahtlusega isikute kohta, läheb info jälgimise alla ning pank tõkestab nendega seotud tehing”

Ta lisas, et kui aga raha on juba jõudnud kolmandasse panka, siis on võimalik seda panka pettusest teavitada ja paluda konto blokeerimist ning teavitada politseid.

Politsei saab aidata

Kas petturite pangakontod pannakse üldse kinni? Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre selgitas, et kui kelmi kasutatav konto on Eesti pangas, siis saab prokuratuur esitada kohtule taotluse pangakontol olevate vahendite arestimiseks. “Eelmisel aastal arestiti Eestis kolm kontot, mida kelmid kasutasid ja tagastati sellisel viisil inimestele kokku 12 000 eurot,” tõi ta näiteks

Tambre lisas, et kui kelmi kasutatav konto asub välisriigi pangas, on võimalik õigusabi raames paluda see arestida ja alustada menetlus raha tagasi saamiseks. “Välisriigi kontodelt raha tagasi saada on praktikas siiski väga keeruline, kuna sageli avastavad kannatanud pettuse alles siis, kui rahad nendelt kontodelt on juba omakorda edasi liikunud,” möönis ta.

“Petturite kontodest teavitame rahapesu andmebürood, kes teeb koostööd teiste riikide rahapesu andmebüroodega rahapesu tõkestamiseks. Kui rahapesu andmebüroo saab teabe välisriigis asuvast pangakontost, mida on kasutatud kelmuse toimepanemiseks, saadetakse teavitus vastava riigi rahapesu andmebüroole, kes kontrollib konto omaniku tausta ja otsustab menetluse alustamise vastavas riigis,” kirjeldas Tambre.

On oluline teadvustada, et kelmuste puhul liigub raha ühelt kontolt teisele üldjuhul väga lühikese aja jooksul. “Seepärast on kannatanu poolt kiire teavitus nii panka kui ka politseisse väga oluline ja võib suurendada raha tagasisaamise tõenäosust,” ütles Tambre.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.