Üks Eesti inimene ostis Telia e-poest 50 euro eest kõrvasisesed Monsteri kõrvaklapid. Proovides selgus, et need ei sobi, ent tuntud telekomifirma polnud nõus neid tagasi võtma ja raha tagasi andma.
Pakendi avas ta enda sõnul hoolikalt. Kõrvaklappe proovis kõrve ning ühendas need Bluetoothiga. Kahjuks aga tuli välja, et need ei püsinud kõrvas. Kuna e-poest ostetud kaupa võib 14 päeva jooksul tagastada, saatis klient kõrvaklapid tagasi.
Telia ei olnud aga sellega nõus: esiteks oli kauba pakend avatud, teiseks aga oli kõrvaklappe proovitud ning need ei olnud enam hügieenilistel põhjustel tagastamiskõlbulikud. Kasutatud kõrvaklappe ei saa müüa, oli poe sõnum.
Nimelt selgitas Telia, et kasutatud kõrvaklappe ei saa puhastada. Klappide otsas on pisikesed augud, mis on seest kaetud ülipeenikese võrguga. Sinna vahele läinud kõrvavaiku või higipiisku pole võimalik eemaldada ilma, et toote funktsionaalsus kannatada saaks.
Poel ongi Telia sõnul kohustus tagada, et ostjad saaksid hügieeninõuetele vastava kauba. Selle tagabki kinnine pakend – kui karp on suletud, saab olla kindel, et kõrvaklappe pole kasutatud ega kõrva sisse pandud.
Seejuures on ka Telia e-poe tingimustes kirjas, et kaupa ei saa 14-päevase tagastusõigusega tagasi anda, kui tegu on suletud pakendis asjaga, mis ei ole kõlblik tagasisaatmiseks hügieenilistel põhjustel ning pakend on pärast kohale toimetamist avatud.
Õigus jäi ostjale, sest Telia ei suutnud väiteid tõestada
Tarbijavaidluste komisjon leidis esiteks, et tarbijale pidi olema teada, et avatud pakendis kõrvaklappide osas puudub tervisekaitse või hügieenilistel põhjustel taganemisõigus – see on kirjas tingimustes, millega ta ostu tegemiseks nõustus.
Samas aga näeb seadus ette, et taganemisõiguse piiramine peab olema põhjendatud ning on rakendatav üksnes siis, kui toode muutub pärast avamist teistele tarbijatele mitteturustatavaks. see tähendab, et kõrvaklappidel on näha selgeid kasutamise jälgi.
Iseenesest pole kõrvaklappide ja muu sarnase kauba tagastamises loomulikult midagi eripärast ning sarnaseid küsimusi on vaaginud ka Euroopa Kohus. Euroopa Liidu kõrgeim kohus on selgitatud, et taganemisõigus ei ole välistatud, kui isegi kauba ja inimese keha otsesel kokkupuutumisel võib eeldada, et kaupleja suudab näiteks puhastamise või desinfitseerimisega taastada tagastatud kaupade kõlblikkuse nende uueks kasutamiseks ilma tervisekaitse või hügieeni nõudeid rikkumata.
Telia väitis, et ei saa kõrvasiseseid kõrvaklappe sellisel määral puhastada või desinfitseerida, milline võimaldaks selle uuele ostjale müümise. Tarbijavaidluste komisjon leidis aga, et Telia pidanuks oma väiteid tõendama – sealhulgas seda, et tarbija proovitud kõrvaklappidel esinesid kasutamise jäljed ja et nende kõrvaldamine kas ei oleks üldse võimalik või kõrvaldamisega kaasneks kõrvaklappide kahjustamine.
Lõpuks leidiski komisjon, et ei saa Telia väiteid kontrollida, kuna need ei ole tõendatud. Sellel põhjusel kuulub tarbija nõue rahuldamisele ning raha tuleb tagasi maksta.
Küll aga selgitas komisjon, et kui Telia kannab seoses kõrvaklappide uuesti pakendamisega täiendavaid kulusid või kui selgub, et asja väärtus on pakendi avamise ja kõrvaklappide proovimise tõttu vähenenud, on firmal õigus tarbijalt nõuda väärtuse vähenemise või kantud kulude hüvitamist. Kuna pooled ei ole neid võimalikke kulusid komisjoni ette toonud, ei saanud komisjon siinjuhul väärtuse vähenemise esinemist ega selle suurust hinnata. Põhjendatud väärtuse vähenemise saab kaupleja tarbijale siiski tagastatavast hinnast kinni pidada.
Võib arvata, et see juhtum teeb elektroonikapoed ettevaatlikumaks ning edaspidi ollakse hoolsamad ka tõendite kogumisel, nii et tulevikus sarnaste juhtumite puhul raha tagasi saada ei pruugi. Samas võib muidugi alati üritada tarbijavaidluste komisjoni poole pöörduda.