Ajal mil paljud meist on puhkuselainel, jätkavad küberpetturid aktiivset tööd ning mõtlevad pidevalt välja uusi mooduseid, kuidas internetikasutajatelt välja petta pangaandmeid ja raha. Kuna suvisel ajal tehakse palju suuri soodusmüüke, tuleb säilitada valvsus, et mitte langeda petturite lõksu.
Üks aina levinum õngitsusmeetod, kuidas inimestelt tundlikke andmeid kätte saada, on superhindu pakkuvate võlts-brändipoodide loomine, mis sotsiaalmeediareklaamidega heauskseid inimesi konksu otsa meelitada üritavad.
Luminori pettuste tõkestamise spetsialisti Veiko Kiige sõnul tuleb üle maailma, sh meil Eestis, üha sagedamini ette juhtumeid, kus inimene näeb Facebookis, TikTokis või muudes sotsiaalmeediakanalis reklaami ülimalt atraktiivsete brändikaupade „soodus-“ või „laomüügist“ ning need reklaamid võivad olla ka päris oskuslikult suunatud tulenevalt internetikasutaja hobidest ja huvidest.
„Valdavalt üritavad need nn poed müüa maailmas tuntud brändikaupu, alates sporditarvetest nagu Nike ja Adidas, moe- ja luksuskaupadest näiteks Louis Vuitton kuni elektroonika- ja kodukaupadeni,“ rääkis Kiik. „Sotsiaalmeediareklaamis pakutakse tihtipeale kuni 90%-st allahindlust ning kui huviline veebipoe lingile klikib, satub ta õige brändipoega väga sarnasele koduleheküljele, kus avaneb pealtnäha imehea hinnaga suurepärane valik.“
Kiige sõnul on petturid selliseid võltspoode üha professionaalsemalt üles ehitanud – veel mõne aasta eest tavapärast vigast või puist inglise keelt enam eriti ei kohta, tootepildid on kvaliteetsed, juures on valikut hõlbustavad suuruste tabelid jne.
„Samuti võib ostja näilist kindlustunnet tõsta asjaolu, et kui hakata valima kohaletoimetamise aadressi, pakub süsteem ka Eestisse tarnides eeltäidetuna täiesti korrektset siinset aadressi koos suunakoodi ja maakonnaga,“ kirjeldab Kiik.
Ta tõi peamise häirekellana välja asjaolu, et kui autentsetes e-poodides on soodusmüükide puhul tavaliselt kõikidele kaupadele kehtestatav allahindlus 10–15% ning 50% ja suuremaid allahindlusi pakutakse vaid valitud kaupadele või suurustele, siis võltspoodides on kuni 90%-se allahindlusega saadaval kõik suurused, mudelid ja värvitoonid.
„Tervet talupojamõistust abiks võttes võiks igaüks endalt küsida, kuivõrd tõenäoline on, et sulle pakutakse 400–500-euroseid Nike Air Jordani erimudeli tosse alla 100 euro või näiteks Luis Vuittoni 1200-eurost kotti 195 euroga,“ märkis Kiik.