Viis võimalust, millega põhitöö kõrvalt lisaraha teenima hakata

Foto: Scanpix/AFP/Gerard Julien.

Põhitöö kõrvalt lisaraha teenimine ei ole sugugi uus nähtus või komme. Tänasel kiirelt muutuval töömaastikul on mitme väiksema koormusega töökoha peal või põhitöö kõrvalt veel lisatööga tegelemine üha enam populaarsust kogumas. Kui oled aga aastaid ühe ameti peal töötanud, võib esialgu uute tegevusalade leidmine üpris keeruline tunduda.

Vaata üle oma oskused ja hobid

Esimese asjana tuleks mõelda sellele, mida sa lisaks oma põhitööle teha oskad. Võibolla oled aastaid trenniga tegelenud ja omad sellealaseid teadmisi, mida kasvõi oma tutvusringkonnas jagada saaksid.

Ehk valdad soravalt mõnda võõrkeelt, mida kellelegi õpetada saaks. Oled fotograafiahuviline? Jällegi tasuks mõelda oma tutvusvõrgustiku peale ja uurida võimalusi üritustel pildistamisteenust osutada. Arvutitega sina peal olevad inimesed võivad mõelda IT-alaste probleemide lahendamisele, kasvõi oma tuttavate seas või interneti teel.

Tõenäoliselt oskab igaüks meist midagi muud peale oma põhitöö. Küsimus on lihtsalt selles, kuidas see oskus enda jaoks ka rahalist väärtust tooma panna.

Võta osalise koormusega lisatöö

Mistahes lisasissetuleku teenimine nõuab teatud kulutusi, millest peamine on iseenesestmõistetavalt aeg. Jah, peale tööd kodus lõõgastumine ja puhkamine on mõnus ja kindlasti ka vajalik, kuid ehk suudad oma nädalast üks-kaks õhtut mõne lisatööga sisustada?

Erinevaid osalise koormusega töid on palju, alates kulleritest ja koristajatest kuni laste ja koerte hoidmiseni. Kui ükski võimalik variant esialgu kuigi meelepärane pole, kuid põhimõtteliselt ajaliselt sobib, tasuks oma ajale rahaline väärtus panna ning seejärel hinnata, kas lisasissetulek on sinu jaoks ikka piisavalt oluline.

Hakka taksot sõitma

Samuti lisatöö alla kuuluv variant, kuid midagi, mida saab teha praktiliselt igaüks, kel auto ja sõiduoskus olemas. Selle asemel, et nädalavahetusteti pidutsemas käia või kodus aega surnuks lüüa võid hoopis teisi pidulisi vedada ja selle eest tasu teenida. Kindlasti tasuks aga kõigepealt teha selgeks, kas sõidujagamine end ära tasub, kuna lisaks kütusele on vaja tasuda ka kõrgema kindlustuse ja muude sõitmisega seotud kulutuste eest.

Vaata interneti poole

Kui ükski eeltoodud valikutest ühel või teisel põhjusel ei sobi, võib abi otsida ka internetist. Erinevate küsitluste täitmisega on võimalik päris märkimisväärseid summasid teenida, kuigi tihtipeale võtab selle valdkonnaga alustamine veidi enam aega, sest sarnase sooviga inimesi on palju.

Samuti otsivad ettevõtted tõlke, kes tekstipõhiselt tasu saavad. Populaarsed on ka erinevad kirjutamisega seotud tööotsad, kus inimesed samuti projektipõhiselt erinevaid tekste tootma peavad. Reaalsuses on internetis variante sadu ja tuhandeid, iseasi on lihtsalt see õige üles leida.

Tee oma äri

Ise ettevõtlusega alustamine on küll raske ja mõnel juhul ka riskantne, kuid just sel variandil on potentsiaal sulle lõpuks kõige rohkem lisaraha sisse tuua. Mõtle sellele, mida sul inimestele pakkuda on. Mõni toode, teenus või muu väärtus, mida keegi teine pakkuda ei suuda või mida sa olemasolevatest lahendustest paremini teha suudaksid. See ei pea olema midagi suurt, aga tihti leiavad inimesed, et kui esimene samm on tehtud, hakkavad ülejäänud komponendid samuti paika loksuma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.