G4S blogi

Kas sina tead, milliste riikide ehitisi on eurotähtedel kujutatud?

Kas oled kunagi euro rahatähti vaadanud ja mõelnud, et millise riigi sildu ja väravaid seal kujutatud on?

Euro pangatähtedel (nii 1. kui 2. seeria) kujutatakse aknaid, väravaid ja sildu. Sümbolitena tähistavad rahatähtede esikülgedelt leitavad sillad ja aknad Euroopalikku avatuse ja koostöö vaimu. Pangatähtede tagakülgedel kujutatud sillad sümboliseerivad jällegi koostööd Euroopa rahvaste vahel ning ühtlasi ka Euroopa koostööd ülejäänud maailmaga.

Mis riikide ehitisi rahatähtedel kujutatud on?

Paljude inimeste jaoks võib see isegi üllatav olla, kuid tegelikult ei ole eurodel kujutatud ühegi reaalse riigi asukohti ega arhitektuurisaavutisi.

Kui esimeste eurotähtede puhul oli Austria disainer Robert Kalina kujutanud selgelt reaalseid ehitisi, nagu näiteks Veneetsias asuv Rialto sild ja Pariisi Pont de Neuilly, siis teise seeria rahatähtedel kujutatud objekte päris maailmast ei leia. Kõik sillad, väravad ja aknad on küll inspireeritud ajaloolistest arhitektuuristiilidest, kuid võrdsuse mõttes ei ole ühegi riigi ehitisi aluseks võetud.

Pangatähtedel kujutatud arhitektuuristiilid varieeruvad vastavalt rahatähtede väärtusele:

  • €5: klassikaline,
  • €10: romaani,
  • €20: gooti,
  • €50: renessanss,
  • €100: barokk ja rokokoo,
  • €200: 19. sajandi raud- ja klaasarhitektuur.

Lisaks arhitekuurirajatistele leiab nii uuematelt kui vanematelt eurotähtedelt ka Euroopa kaardi. Võrreldes vanemate rahatähtedega leiab teise seeria kaardilt ka Malta ja Küprose ning pangatähe alumises ääres asuvates ruutudes on kujutatud Kanaari saari ja Prantsuse ülemereterritooriume.

Põhjuseks on muidugi asjaolu, et kõikides nendes paikades on euro samuti kasutusel. Suuruse pärast on välja jäetud vaid mõned kõige väiksemad saared, mida lihtsalt pole trükimetoodika tõttu rahatähtedel kujutada.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses