Vaatame tulevikku: Kuhu võiks USA aktsiaturg 2020. aastal liikuda?

Foto: Scanpix/SIPA/Chine Nouvelle.

Möödunud aasta alguses oli USA börsil pikemate prognooside tegemine üpris keeruline, kuna tuntud S&P 500 indeks oli viimase kvartali 14% langusega lõpetanud, Föderaalreserv oli intressimäära kergitamas ning tariifisõda USA ja Hiina vahel oli juba ligi aasta kestnud.

Aastaga on kaubandussektoris toimuv isegi intensiivsemaks muutunud ja majandus hakanud esimesi jahenemise märke näitama, ent samas on aktsiaturud näidanud isegi paremat tootlust kui algul arvata osati. Mida oskavad eksperdid öelda aga 2020. aasta kohta?

Majanduslangus või sama rada pidi edasi?

Erinevate analüütikute üldine konsensus paistab olevat, et ka tulevasel aastal jääb majanduskasv üpris sarnasele tasemel käesolevaga. Kuigi viimastel kuudel on üha enam hakatud rääkima uuest majanduslangusest. Samas ei hinda hetkel analüütikud uue majanduslanguse või isegi surutise riski kuigi kõrgelt, arvestades keskpankade kursi muutust ja seda, et USA ja Hiina kaubanduspinged võivad leeveneda.

Sellist tootlust nagu tänavu ei julgeta 2020. aastaks aktsiaturgudele prognoosida, kuid samas peaks majanduse üldine seisukord jääma üldjoontes investeerimiseks soodsaks ja aitama saavutada positiivset tootlust, isegi kui see on ehk “mõõdukam” kui võiks.

Täpsemalt juba S&P 500 indeksist rääkides on täpsete prognooside tegemine juba üpris keeruline. Bloombergi kohaselt prognoosivad strateegid nimetatud indeksi jõudmist 3318 punktini 2020. aasta lõpuks, mis tähendaks 20. detsembri sulgemisega 3% tootlust. Samas tuleb juhtida tähelepanu asjaolule, et viimase 20 aasta jooksul on börsi liikumissuunaga pandud täppi üheksal korral, mis tähendab, et prognoosidel pole sageli börsi tegeliku tulemusega suurt pistmist.

Alates 2000. aastast on S&P 500 indeksile prognoositud eelseisvaks aastaks keskmiselt 4,8% tootlust, mis ei ole tegelikult sama perioodi keskmisest tulemusest (5,5%) sugugi kaugel. Ühe aasta võrdluses kipub tihti erinevus siiski üpris märkimisväärne olema, kuna ekstreemsemad prognoosid silutakse konsensuse tarvis ära ning reaalne turg on sageli oodatust volatiilsem.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.