Ekspert: kinnisvaraturgu mõjutavad hetkel kaks olulist tegurit

Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.Foto: Luminor

Statistikaameti andmetel oli eluaseme hinnaindeksi aastamuutus viimase nelja aasta suurim. Ehkki kinnisvaraomanikud said paberil justkui rikkamaks, on turule sisenemine muutunud järjest keerulisemaks – Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul mõjutavad seda kaks olulist tegurit.

Käimasoleva aasta müüginumbrid jäävad tagasihoidlikuks

Kui eelmisel aastal kasvasid kinnisvarahinnad rekordiliselt 22,2%, on hinnatõus viimase paari kvartali põhjal siiski peatunud – möödunud aasta neljandas kvartalis enam hinnatõusust märki polnud. Selle põhjust näeb Rebane eelkõige ostujõu ulatuslikus languses, mis kinnisvaraturu kasvu tugevalt takistab.

“Samas on kevad viimaks käes ja inimeste soov kinnisvara osta või vahetada võiks seda osaliselt tasakaalustada, seda enam, et teise kvartali väljavaade on võrreldes aasta esimese kvartaliga pigem positiivne,” märkis Rebane.

Kui aga võrrelda eelmise aasta teist kvartalit praeguse olukorraga, näeme eksperdi sõnul väga suurt erinevust – et eelmise aasta maikuus anti Eestis eluasemelaenu välja 218 miljoni euro eest, siis võib juba praegu öelda, et sel aastat seda kindlasti ei ületata. “Võib ennustada, et käesoleva aasta maikuu tuleb väljaantava eluasemelaenu mõttes vähemalt kolmandiku võrra madalam kui möödunud aastal samal ajal,” sõnas ta.

Huvilisi mõjutavad hirm ja teadmatus

Tanel Rebase sõnul hoiab potentsiaalset huvilist otsuste tegemisel tagasi eelkõige hirm intressitõusu ees – Luminori eksperdi sõnul ei saa salata, et raha hind on märksa kõrgem kui mõni aeg tagasi ning see mõjutab valusalt ka inimeste rahakotti. “Intressitõusu haripunkt ei ole kindlasti veel käes ning selle info valguses lükkavad inimesed ostuotsust pidevalt edasi.”

Samas pole intressimäär ainus tegur, miks eluasemelaenu kriitiliselt ja kainemõistuslikult suhtutakse – väga suur roll on jätkuvalt inflatsioonil, mille tempo on küll tasapisi raugemas, kuid mõjutab siiski kõikide inimeste igakuiseid väljaminekuid.

“Inflatsiooni aeglustumist oodati veidi kiiremas tempos, kui see tegelikult toimunud on. Et sellel on tugev mõju igale inimesele, mis peegeldub ennekõike toidukaupade hindades, siis kindlasti võib sellises olukorras muutuda raskeks ka uue kodu soetamine. Seega pärsib otsuseid hirm ja teadmatus,” nentis Rebane.

Pakkumine tõenäoliselt väheneb

Et inimeste kindlustunne on vähenenud, võib märgatavat muutust näha ka pakkumise poolel – see käib ka pikalt kestnud hinnatõusu kohta, mis viimaste kvartalite jooksul peatunud on. “Kinnisvarahinnad on küll 10% kõrgemal kui aasta tagasi, kuid põhjus peitub hindade langemise võrdlemisi aeglases tempos – languseks läheb lihtsalt veidi rohkem aega,” kommenteeris Rebane.

Ehkki intressimäärade kõrgenemisega tõusis kinnisvaraturul ajutiselt ka pakkumine, on talveperioodi lõpp muutnud inimesed optimistlikumaks ka kevadkuudele iseloomulike madalate kommunaalkulude pärast. “Sellegipoolest räägime ju endiselt umbes 40% suurematest energiakuludest, mida ei saa ka suveperioodil ära unustada,” märkis ta.

Tanel Rebane ennustab, et pakkumine lähiajal oluliselt ei suurene, vaid pigem väheneb ning sama kehtib ka müüdavate kinnisvaraobjektide hinna kohta. “Tehingute arv võib küll lähitulevikus mõnevõrra kasvada, kuna kevad toob kinnisvaraturule uusi huvilisi, kuid eeldatavasti jääb pakkumine pigem nõrgaks. Kuna hinnakasvuks samuti ruumi pole, näeme tõenäoliselt ka väikest hinnalangust.”

Samas on teatud segmentides hinnalangus juba toimunud – seda näeb Rebase sõnul näiteks magalarajoonides. “Uusarenduste puhul võivad hinnad pealtnäha paista küll kivisse raiutud, kuid ka seal võib allahindlusprotsendi välja kaubelda,” lisas ta. Küll aga on näha, et uute projektide alustamine on jätkuvalt pausil, kuna arendajaid hoiab kinni näiteks ostujõu ja kindlustunde langus, aga ka jätkuvalt kõrged ehitushinnad. “Ehituslubasid väljastatakse küll kasvavas trendis, kuid ehituse alustamisega hoitakse veel hobuseid.”

Ent mis saab lähitulevikus? Rebase sõnul mõjutavad inimeste kindlustunnet väga erinevad aspektid ning mööda ei saa vaadata ka käibemaksu tõusust, mis puudutab ka kinnisvaraturgu. “2% käibemaksutõus on arvestatav kulu ning sellel on kindlasti mõju tehingute aktiivsusele. Võib ennustada, et kuupäeva lähenedes võib kinnisvaraturg hoogustuda, kuid seda näeme alles siis, kui aeg lähemale tuleb,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.