Fondijuht: pensionifondid on turgude ebakindlusele hästi vastu pannud

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Esimene poolaasta on finantsturgude jaoks möödas ning aeg on kokkuvõteteks ka pensionifondide vaates. Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson kinnitab, et nii teise kui ka kolmanda samba pensionifondid on edukalt väärtust kasvatanud, kuid lähitulevik tõotab turuosaliste jaoks tulla väljakutsuv.

Pensionifondide väljavaade on hea

Madissoni sõnul on edukamatel pensionifondidel õnnestunud esimese poolaasta jooksul kasvatada väärtust 10% ja rohkemgi – turu eesotsas võib tegusid korda saatmas näha peamiselt aktsiatesse investeerivaid pensionifonde. „Kui suurema riskiga pensionifondidel läheb hetkel väga hästi, siis ka konservatiivsemad pensionifondid, mis saavad aktsiatesse investeerida vaid kuni 10%, on tõusnud umbes 1–2%.”

Ka Luminori pensionifondide tulemused vastavad tema hinnangul sellele, mida finantsturud pakkunud on. „Oleme osalenud nii aktsia- kui ka võlakirjaturul ning näeme, et paremaid tulemusi on näidanud just jätkusuutlikud fondid. Seega on resultaat olnud hea,” kommenteeris ta.

Olukord on prognoositust helgem

Kuivõrd eelmine kalendriaasta oli tootluste osas negatiivne, võib esimesest poolaastat pidada igati edukaks. „Pensionifondide käekäiku mõjutavad globaalsed finantsturud ning neid omakorda see, mis maailmamajanduses toimub – seega oleme esimesel poolaastal näinud olukorda, kus oli tunda, et kiire inflatsioon mõjutab ka tarbijate kindlustunnet. See omakorda mõjub majanduskasvule aeglustavalt.”

Samuti oli tarbimist pärssiv mõju kiirelt kasvavatel intressidel, millega keskpangad inflatsiooni ohjeldada püüdsid. „Kuude lõikes on inflatsioon hakanud tasapisi aeglustuma ning see on mõjunud kindlasti julgustavalt.” Samuti on näha, et koroonaaegsed majandusstiimulid ehk erinevad toetused on tarbijaid erinevate teenuste eest tasumisel aidanud, mistõttu on olukord prognoositust märksa helgem.

„Kui aasta alguses vaadati 2023. aastale pessimistliku pilguga, siis täna võib öelda, et globaalse majanduskasvu osas on toimunud positiivse üllatus ning negatiivsete stsenaariumite jõustumist on järjest edasi lükatud. Nii ongi majanduslanguse ootus Ühendriikides tänaseks lükkunud juba järgmisesse aastasse,” lisas ta.

Järgmine poolaasta tõotab tulla pessimistlikum

Et globaalsest olukorrast on lähtunud ka finantsturgudel toimuv, on meeleolud olnud positiivsed. Seda entusiasmi on omakorda hoogustunud läbimurded tehnoloogiasektoris, eesotsas tehisintellekti arengus ja selle innovatsiooniga seotud teenuste pakkumises. „Aktsiaturu analüütikud näevad, et praegune murdeline hetk sarnaneb olemuselt interneti tulekuga, mis samuti turge kõvasti mõjutas. Saame lähitulevikus näha, kas tehisintellekt on aktsiaturgudele sama suure efektiga või mitte,” rääkis Vahur Madisson.

Kuivõrd turgudele on aeg-ajalt iseloomulikud sesoonsed mustrid, siis need võivad mõjutada ka pensionifonde. „Esimene poolaasta on olnud turgudel tugev ja kui sesoonsus avaldub, siis võime sügiseni näha ebakindlamat perioodi.,”

Sellegipoolest võib teise poolaasta ootuses ennustada senisest pisut väljakutsuvamat olukorda, kus ebakindlus turgudel jätkub ning seetõttu ka osalisi mõjutab. „Tasakaalupunkt intresside osas liigub tõenäoliselt pisut kõrgemale, kuna võib oodata, et keskpangad jätkavad intresside tõstmist. Tõenäoliselt ei lõpe intressitõus  enne, kui tööturu tugevus katkema hakkab,” märkis ta.

Seega arvab Madisson, et senine tõus pensionifondidel teisel poolaastal ei jätku – mis saab turgudel tegelikult, seda näitab vaid aeg. „Praegu on turgudel väga huvitavad ajad. Et Ameerika Ühendriikide turud mõjutavad aktsiaturgu enim, saab näha, kuidas sealse majanduse arengud ja tehisintellekti rakendamine börsiettevõtete käekäiku mõjutama hakkavad,” sõnas fondijuht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.