Hindamisakt – koduostja sõber või vaenlane?

Kodulaenu puhul hindamisaktist üle ega ümber ei saa.Shutterstock

Kui plaan on kodulaenu abil kinnisvara soetada, siis ei saa üle ega ümber dokumendist, mille põhjal pank sobiva laenusumma väljastab ehk hindamisaktist. Miks on hindamisakt niivõrd olulise tähtsusega dokument, selgitavad kinnisvaramaakler Mart Oksa ja Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

Oluline nii panga kui kliendi jaoks

Hindamisakt on dokument, millega määratakse konkreetsele kinnisvaraobjektile hetkeline turuväärtus. Hindamisakt sisaldab hinnatava kinnisvaraobjekti andmeid ja kirjeldust, koos asukoha kirjelduse ja infoga, hetkelist turuülevaadet ja analüüsi, pilte hinnatavast objektist ja hindamise tulemust.

Mart Oksa sõnul on hindamisakti vaja selleks, et pank veenduks, kas nende klient ostab turuväärtusele vastavat kinnisvaraobjekti. “Kuna laenuhaldurid kinnisvaraobjekte ise üle vaatamas ei käi, saab pank litsentseeritud kinnisvarahindaja abil objektiivse ülevaate nende poolt finantseeritavast objektist,” selgitas ta. Veel kasutatakse hindamisakte vara jagamiste, kohtuvaidluste, aga ka investeerimisotsuste tegemisel.

Luminori jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on hindamisakt esiteks oluline kliendi jaoks, sest oluline on välja selgitada, kas see, mida osta soovitakse, on ka seda raha väärt. “Tihtilugu võib mõni kinnisvaraobjekt paista lühikese külastuse käigus väga ilus ja korralik, aga professionaali terava pilgu läbi võib selguda, et hind on paisutatud liiga kõrgeks ning korteril esineb vigu, mida kohe ei märkagi,” selgitas ta.

Tema sõnul tahab hinna ja väärtuse vastavuses veenduda ka pank, kuna viimane seab objektile hüpoteegi. “Meie jaoks on oluline, et kui klient soovib objekti tulevikus realiseerida ning kinnisvara väärtus oleks tasakaalus sellega, milline oli tema hind. “Selleks, et nii kliendil kui pangal oleks olemas kindlus, on hindamisakt kindlasti vajalik,” ütles Tanel Rebane.

Kutsetunnistusega ekspert

Hindamisakti teostab hindamisekspert, kellel on konkreetseks otstarbeks pädev kutsetunnistus. Heal hindajal peaks olema hea analüüsivõime ning oskus otsida ja võrrelda võrreldavaid asju ning selle põhjal koostada pädev analüüs.

“Kuna Eestis saab kinnisvara hindamisel võtta arvesse üksnes toimunud tehinguid, käivad tihtipeale hindamisaktide hinnangud paar sammu reaalsest turusituatsioonist tagapool – seda eriti unikaalsemate objektide puhul, millele sarnaseid müüakse vähe,” märkis kinnisvaramaakler.

Tõusvas turusituatsioonis on tema sõnul üsna tavapärane, et hindamisaktid tulevad madalamad kokkulepitud tehinguhindadest, aga ka piirkonnas pakkumises olevatest müügipakkumistest, langevas turusituatsioonis vastupidi. “Olulist rolli mängib hindaja professionaalsus ja pädevus, eriti unikaalsemate objektide puhul, ” ütles Oksa.

Ka Tanel Rebase sõnul on oluline, et hindamisakti viiks läbi oma ala professionaal. “Kui me sõidame bussiga, siis soovime ju samuti, et inimene, kes seda juhib, oleks vastavate oskuste ja lubadega inimene. Seetõttu on ka panga huvides, et hindamisakti teostaks oma ala professionaal,” näitlikustas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.