Kuidas käib liisinguga võetud auto müümine ja ostmine?

Liisinguga võetud auto ostmine või müümine käib kliendi jaoks tegelikult väga lihtsalt. Protsess on kiire ning kõige keerulisem osa selle juures on tavaliselt hoopis endale sobiva auto välja valimine. Luminori liisingu partnersuhete juht Stina Berkmann ja klienditeeninduse vanemekspert Maarja Läte räägivad, kuidas täpselt liisitud auto maha müüa või hoopis osta ning mida selleks õigupoolest tegema peab. 

Millest alustada?

Nagu öeldud, on kõige esimene ja sageli ka keerulisem samm meelepärase auto valimine. Arvestada tuleb oma soove ja ootuseid, aga ka rahalist võimalust. Autodel on erinev kütusekulu, hooldustasud ning ühes autoga tuleb välja valida ka kindlustuspoliis. Kui need valikud paigas, on edasine juba üsna lihtne.

Selleks, et liisinguga võetud auto osta, tuleb esitada vajalikud dokumendid (finantsandmed, viimase kuue kuu kontoväljavõte) ning taotlus, mille peale pank kliendile omalt poolt pakkumise teeb. Kui pakkumine ja tingimused sobivad, saab juba sõlmida liisingulepingu. 

Kui kiiresti see käib?

Selleks, et kogu protsess kulgeks võimalikult sujuvalt, on paljude automüügi esindustega sõlmitud koostöölepingud. See omakorda tagab kliendile parima ning kiireima teeninduse. Kuna partnerid kasutavad Luminori süsteemi, saab klient esitada taotluse juba salongis. Seega saab panka minemata üldjuhul oma liisingu otsusest teada mõne tunni jooksul, vahel ka kiiremini. Kasutatud auto puhul on isegi lootust hommikul esitatud taotluse järel sellega õhtuks salongist välja sõita. 

Veidi kauem võib aega võtta protsess juhul, kui tegemist pole panga koostööpartneriga, vaid auto ostetakse era- või juriidilise isiku käest. Sellisel juhul peab klient ise panga poole pöörduma, edastama vajalikud dokumendid, oodata pakkumist ja täpsustada vajadusel tingimusi. Seejärel saadakse jällegi liisingu otsus ning positiivse otsuse korral tuleb vormistada leping ja sõiduk ümber registreerida. Salongist ostes käib see protsess kiiremini ning lihtsamalt, sest pangaga suhtleb koostööpartner ise ning kliendil endal on asjaajamist vähem.

Ühelt kliendilt teisele

Kui üks klient tahab üle võtta teise kliendi liisingu, siis tehakse seda jääkväärtusega ning uut sissemakset sel juhul ei küsita. Vahetasud jäävad osapoolte endi arveldada ning hindamisakti samuti uuesti tarvis pole. Üldjuhul on klient liisingu võtmisel mingis ulatuses sissemaksu vajadusega arvestanud, mis tähendab, et kui meie seda ei nõua, saab ta seda summat kasutada eelmise omanikuga arveldamiseks. Kui mõlemad pooled on aktiivsed, käib kogu protsess kiirelt ja lihtsalt. 

Sageli kulub aega just sellele, et kui pakkumine on tehtud, hakkab mõtlemise periood. Klient vaatab kõik põhjalikult üle, võib-olla proovib kaubelda või küsib pakkumist ka mujalt. Võib ka juhtuda, et klient on taotluses unustanud mingi olulise info ning sel juhul palub krediidikomitee tal esitada kõik vajalikud andmed. 

Ühest pangast teise

Kui Luminorist võetud liising liigub üle teise panka, on osapooli kokku neli: kaks klienti ja kaks panka. Luminorist liisingu võtnud inimene esitab taotluse, et tahab oma liisingu anda üle teisele inimesele, kes viib selle üle oma kodupanka. Luminor teeb teise panga nimele arve ning sealt edasi suhtlevad uus liisinguvõtja ja tema kodupank juba omavahel.

Kui kõik on paigas, kirjutatakse auto uue panga nimele ning vara antakse üle. Eraisikul on 14 päeva aega krediidilepingust taganeda, mis tähendab, et uus pank meile summat enne selle perioodi lõppu ei tasu. Kui uus liisinguvõtja lepingust 14 päeva jooksul taganeb, jätkub meie leping oma kliendiga endistviisi. 

Kindlustuseta rooli istuda ei saa

Kõigil liisinguga võetud autodel peab olema kasko kindlustus. Ilma selleta vara kasutada ei saa ning kui klient ise kindlustust ei tee või õigeks ajaks ära ei vali, määrab pank selle ise. Kui klient siis ikkagi mõnda muud kindlustuspoliisi eelistab, saab seda kohe muuta. Pank valib alati kliendile kõige soodsama kindlustuse seega võib ka panga valitud poliisiga jätkata. Kindlustusnõue on eelkõige kliendi enda huvides, sest kui kindlustamata autoga peaks juhtuma õnnetus, on kulud kliendile üldjuhul üsna suured.

Milliste kuludega peaks arvestama?

Kui klient lõpetab liisingu ennetähtaegselt, siis rakendub vastavalt hinnakirjale ennetähtaegse lepingu lõpetamise tasu. Teisalt kui klient annab oma lepingu teisele inimesele üle, siis tasu ei rakendata. See on ka üks põhjustest, miks rentniku vahetus võiks toimuda samas pangas. Samuti hindavad mõlemad osapooled (nii ostja kui müüja) tehingu lihtsust ja mugavust.

Intressimäära puhul peab arvestama sellega, et see ei sõltu auto hinnast või margist, vaid vara vanusest, mille põhjal on paika pandud marginaalid. Lepingutasud ja muud kulud määratakse lähtudes panga hinnakirjast.

Kas pean olema klient?

Liising on rahaline kohustus ja seepärast on hea, kui enne lepingu sõlmimist küsitakse ära kõik küsimused, mis vähegi hingel. Üks kõige levinum küsimus on see, et kas Luminori pangast liisingu võtmiseks peab olema Luminori klient. Vastus on ei, sest enamik tehinguid tulevad läbi koostööpartnerite ning tingimused klientidele ja mitte-klientidele on samad. 

Teine väga levinud küsimus on see, et kas liisingulepingut saab lepinguperioodi ajal muuta. Vastus on jah. Näiteks, kui klient on liisingut maksnud kolm aastat ning soovib nüüd kuutasusid vähendada, saab ta lihtsalt liisinguperioodi pikendada ja igakuised maksed lähevad väiksemaks.

Levinud eksiarvamus on see, et kui on võetud kasutusrendi leping, siis tuleb auto ilmtingimata lepingu lõpus tagastada. Tegelikult tohib klient aga liisitud autot müüa, selle ise välja osta või lepingu kapitalirendi vastu välja vahetada. Kui klient tunneb, et tahab liisitud autot päriselt endale, on tal selleks kõik võimalused olemas. Kui kasutusrendi periood hakkab lõppema, saadab pank kliendile automaatse pakkumise lepingut pikendada või vara välja osta. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.