Kulud kontrolli alla: energiatõhususe parandamine peaks olema igas kodus põhiküsimus

Mida õnnestub igal majapidamisel ära teha selleks, et muutunud tingimustes ellu jääda?Foto: Shutterstock

Alanud sügistalvine periood tõotab tulla paljude Eesti kodude jaoks keeruline, seda eeskätt käimasoleva inflatsiooni valguses, kus energiahinnad löövad pidevalt uusi rekordeid. Siinkohal tuleb hoolikalt mõelda, mida õnnestub igal majapidamisel ära teha selleks, et muutunud tingimustes ellu jääda. Kuidas parandada hoone energiatõhusust finantseerimislahenduste abiga, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Plaatide vahetamine ei ole energiatõhus lahendus

Rebase sõnul on Luminori kõige uuemaks laenutooteks just energiasäästlikkuse laen, mille abil on võimalik muuta kodu keskkonnasõbralikumaks, valides energiasäästlikuma ventilatsioonisüsteemi, soojuspumba ja/või päikesepaneelid.

Energiasäästlikkuse laen on väiksema intressiga laen, mille puhul pole tarvis sissemakset ega tagatist nagu näiteks kodulaenu puhul. Samuti on maksimaalne võimalik laenusumma üpris kõrge, seega kui soov on hoonet renoveerida energiatõhususe parandamise eesmärgil, siis on see kindlasti võimalik,” märkis ta.

Siiski võib Rebase kinnitusel keskenduda ka mõnele teisele ehitustööle, mis on otseselt seotud hoone energiasäästlikkuse parandamisega. “Selleks tuleb pangale esitada ehituskalkulatsioon, mis näitab, et see raha kulub kodu energiasäästlikumaks muutmisele. Kui plaatide vahetamine või uus ventilatsiooniseade ei kuulu vajalike tegevuste hulka, siis soojustamine, akende vahetamine või küttelahenduse väljavahetamine aga küll,” näitlikustas ta.

Ent millised on nn energiasäästlikud küttelahendused? “Kindlasti on üheks maaküte, mis on üks end igati õigustanud küttelahendus, mida saab paigaldada nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt. Tänapäeval on võimalusi maakütte paigaldamiseks väga palju,” kinnitas Rebane. Teiseks energiasäästlikuks ja populaarseks lahenduseks on õhk-vesi soojuspump, mida soetatakse Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul üsna tihti.

Laenu taotleda on väga lihtne

Kui inimesel on olemas kindel soov ja plaan kodu energiasäästlikumaks muuta, on energiasäästlikkuse laenu taotleda väga lihtne. “Esitada tuleb taotlus, mille järel küsib pank konkreetse otstarbe kohta täpsustavaid küsimusi ning kui sellega on hästi, saabki pank selle seadme või renoveerimistöö maksumust finantseerida,” rääkis ta.

Tihti kasutatakse paralleelselt ka KredExi finantseerimislahendust, kus 30% maksumusest saadakse konkreetse toetuse abil. “Tähtis on saada plaan paika, küsida hinnapakkumised, liituda võrguga, teha taotlus KredExisse ja panka, saada mõlemalt vastused ning see ongi kõik, mida laenu taotlemiseks vaja läheb.”

Siiski võib kimbatust tekitada just hinnapakkumiste ja päringute küsimus: kellega ühendust võtta, kust neid saada ning milline oleks parim pakkumine võimalikest. Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul võiks tutvuda Luminori partnerpakkumistega, kelle seast leiab sobiva kandidaadi vajaliku töö läbiviimiseks.

“Meie partnerid on Luminori finantseerimistingimustega hästi kursis ning nende seast leiab kindlasti sobivaima kandidaadi tööde läbiviimiseks,” kinnitas Rebane.

Kunagi pole liiga hilja alustada

Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul pole energiatõhususe parandamiseks kunagi liiga hilja, mistõttu ei pea inimesed muretsema, et nad on tähtsate otsustega juba hiljaks jäänud. “Kui oleksime aasta tagasi rääkinud sellisest fikseeritud elektripaketi hinnast nagu tänasel päeval, poleks ilmselt keegi seda juttu uskunud. Nüüd on olukord väga palju muutunud ning kunagi pole liiga hilja energiatõhususe parandamisega alustada.”

Kindlasti tuleb aga varuda aega ja kannatust, kuna pakkumiste saamine ning tööde läbiviimine võib võtta aega. “Päikesepaneelide puhul algab uus tootmishooaeg alles kevadel: kui praegu alustada, jõuab kevadeks kõik load ja liitumised kenasti ära teha ning paneelid katusele päikest ootama panna,” sõnas Tanel Rebane lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.