Neli olulist tegurit, mis liisinguvõtjaid mõjutavad

Luminor Liisingu juht Andrus Soodla.Allikas: Luminor

Ehkki liisinguturul suureneb tehingute arv kevadeti ja suvekuudel, võib Luminor Liisingu juhi Andrus Soodla sõnul lähiajal näha turu rahunemist. Olukorra, kus turuosalised on äraootaval seisukohal, on tinginud mitu olulist tegurit, mis üksteist tugevalt mõjutavad.

Särtsu täis euribor muudab ettevaatlikuks

Võrreldes eelmise aasta viie esimese kuuga on uute autode müük tänavu kasvanud 8%. “Müügistatistika põhjal on autoturg aktiivsem kui eelmisel aastal, liisinguturul on aktiivsus aga mõnevõrra väiksem. See trend tõotab tõenäoliselt jätkuda, kuna asjaolusid, mis auto- ja liisinguturgu hetkel mõjutavad, on väga palju,” sõnas ta.

Mõistagi on üheks oluliseks ja möödapääsmatuks teguriks endiselt särtsu täis euribor, mis tõotab lähikuudel veelgi tõusta. “Kuna euribor jätkab veel kasvamist, mõjutab see otseselt ka liisinguvõtjaid, kes peavad seda aspekti nii autoliisingu teenindamisel kui ka uue auto liisingusse võtmisel silmas pidama. Maksevõime hindamisel tasub piltlikult öeldes üheksa korda mõõta ja üks kord lõigata – kaaluge põhjalikult läbi, kas liising on teile hetkel jõukohane või mitte,” lisas Soodla.

Automaksu ümber tiirleb küsimusi

Järjest enam mõjutab Eesti liisinguturgu ka uus temaatika ehk automaks. Kui praegu ringleb automaksu ümber veel palju määramatust ja vastuseta küsimusi, siis üks on Soodla sõnul kindel. “Automaks ei tee auto omamist kindlasti odavamaks, vaid suurendab kulusid. Küsimus on pigem selles, kui palju auto omamine inimesele kallimaks läheb.”

Automaksu puhul võib liisinguturgu mõjutavate aspektidena välja tuua kaks olulisemat: esiteks pole tänasel päeval teada, kui palju mõjutab automaks olemasoleva autopargi ümbervahetuste arvu ehk lihtsamalt öeldes: kas sisepõlemismootoriga autosid hakatakse aktiivsemalt vahetama hübriid- või täiselektriliste autode vastu või mitte. “Kui palju selline vahetus omanikule maksma võiks minna ning kuidas mõjutab automaks autoturu hindu, on tänaseks veel teadmata,” sõnas Soodla.

Teisalt tuleb arvestada ka uue auto registreerimise maksuga, mis piltlikult öeldes tähendab summat, mille võrra uue auto soetamine omanikule kallimaks muutub. “Uue auto registreerimise maksul on liisinguturule otsene mõju – kuivõrd uue auto ost muutub kopsakamaks väljaminekuks, vähendab see tõenäoliselt liisinguturul nõudlust.”

Majanduslangus mõjutab otsapidi tööturgu

Kuivõrd tänaseks juba 15 kuud kestnud tööstustoodangu languse tõttu on ettevõtted sunnitud töötajate koondamisele mõtlema, mängib selle mõju olulist rolli nii tööturul kui ka sealt otsapidi auto- ja liisinguturul. Seega sõltub edasine olukord suuresti ka tööturul toimuvast.

“Kui tööhõive püsib samal tasemel, võib oodata, et autode müük ja liisinguturg samuti püsib,” kirjeldas Luminor Liisingu juht.

Täiselektriliste autode müüginumbrid on tõusmas

Üks väga oluline aspekt, mis auto- ja liisinguturule tugevat mõju avaldab, seisneb tehnoloogia ja autotööstuse arengus – nimelt on täiselektrilised autod järjest rohkem kanda kinnitamas ka Eestis. “Kui sel aastal müüki paisatud uhiuuest 9 automudelist 6 on täiselektrilised, võib öelda, et täiselektriliste autode müük on saanud hoo kätte ning seda niisama lihtsalt enam pudelisse tagasi ei pista,” sõnas Soodla.

Kuivõrd uuel tehnoloogial töötavad autod on keskmise eestlase jaoks üsna kallis, mõjutab see otsapidi ka liisinguturgu. “Nõudlust täiselektrilistele autodele jagub ning kuna konkurents autotootjate vahel on tihe, muutuvad need hinnalt ajapikku ka kättesaadavamaks. Seda kinnitab ka statistika: kui eelmisel aastal moodustasid täiselektrilised autod 3,8% müüdavatest autodest, siis tänavu maikuus sündis uus Eesti rekord: 6,5% kõikidest müüdud autodest olid täiselektrilised,” märkis ta.

Kokkuvõttes on turul siiski praegu omajagu määramatust. Peamiselt on need seotud majanduskeskkonnaga üldiselt aga täpsemalt ehk tööhõive näitajatega ja viimasega seonduvalt kindlustunde kujunemisega. Eesseisvad kuud võiksid tuua selgust automaksu puudutavate detailide osas. “Seejärel saab juba täpsemalt hinnata, millist mõju need tingimused liisinguturule avaldama hakkavad,” ütles Soodla lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.