Teeme selgeks: milline laen sobib sinu vajadustega kõige paremini?

Sobiva laenu puhul tuleb eeskätt lähtuda laenu eesmärgist – see on igasuguse finantskohustuse kõige tähtsam etapp.Foto: Shutterstock

Eestis pakutavate laenude valik on üsna mitmekesine – kui kõige populaarsemaks on vaieldamatult kodulaen, siis väiksemate investeeringute puhul võib finantseerimiseks kasutada ka alternatiivseid võimalusi. Milline laen sobib kõige paremini näiteks suvila ostuks või kodu renoveerimiseks, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Milleks sa laenu kasutada soovid?

Sobiva laenu puhul tuleb eeskätt lähtuda laenu eesmärgist – see on igasuguse finantskohustuse kõige tähtsam etapp. „Kuivõrd igal laenul on kindlad tingimused, erinevad laenud üksteisest ka näiteks võimaliku laenusumma ja laenuperioodi poolest,” rääkis Rebane.

Kõige lihtsam on meelde jätta, et väikelaen sobib, nagu nimigi ütleb, väiksemate vajaduste katmiseks, mis jäävad vahemikku 1000–15 000 eurot. Laenuperioodiks võib olla orienteeruvalt 1–5 aastat ning sissemakset ega tagatist pole taotlemiseks vaja. „Kindlasti tasub meeles pidada, et väikelaenu võtmise põhieesmärgid ei tohiks olla seotud igakuiste kulutuste finantseerimisega,” rõhutas Rebane.

Ideelaen on kodulaenust paindlikum

Ideelaenu puhul algab laenusumma 10 000 eurost ning laenuperioodi maksimaalne pikkus on 20 aastat. Et laenusumma võib moodustada kuni 70% tagatise turuväärtusest, on ideelaenu tagatiseks olemasolev kinnisvara.

„Luminor pakub ideelaenu väga headel tingimustel, mistõttu sobib see ka näiteks kinnisvaraostuks – kuna teatud tüüpi kinnisvarale või maatükile pole erinevatel põhjustel võimalik kodulaenu taotleda, sobib ideelaen hästi näiteks maatüki ostuks, kuhu ei soovita veel maja püsti panna. Seega on ideelaen paindlikum variant, sest ostja pole seotud näiteks kasutusloa tähtajaga, vaid saab ise otsustada, millal näiteks suvilat ehitama hakkab,” tõi ta näite.

Samuti kasutatakse ideelaenu sageli olemasoleva kodu või suvila renoveerimiseks, kuuri ehitamiseks või mõneks muuks vajalikuks otstarbeks. „Vastavad tingimused ja taotlemist puudutavad asjaolud leiab Luminori kodulehelt,” lisas Rebane.

Euribor mõjutab ka teisi laenuvõimalusi

Kuivõrd kõrge euribor mõjutab kodulaenu kõrval otsapidi ka teisi laenuvõimalusi, tuleb laenamisse suhtuda vastutustundlikult ning arvestada ajas muutuva igakuise maksega. „Teiste laenudega võrreldes on kodulaen endiselt kõige soodsam – kuigi vahemik ideelaenu ja kodulaenu intresside vahel on kiiresti kahanenud, on ka ideelaen seotud kuue kuu euriboriga, mis tähendab, et laenajal tuleb muutuva intressimääraga arvestada.” Erandiks on vaid väikelaen, mis pole euriboriga seotud, kuid mille intress algab 9%-st.

Tanel Rebase sõnul lähenetakse igale taotlusele individuaalselt ning selgitatakse välja, milline laenukohustus kliendi vajadustega kõige paremini sobib. “Kui soov on osta 50 000 eurot maksev suvila, siis konsultatsiooni käigus saab selgeks, kas sobivam lahendus konkreetse kinnisvara soetamiseks on idee- või kodulaen. Et laenud erinevad üksteisest ka omafinantseeringu poolest, tasub seda taotluse esitamisel kindlasti tähele panna,” märkis Rebane.

Kui sobiva laenu valik tekitab segadust, tasub pidada nõu konsultandiga ning teha selgeks erinevate laenudega seotud tingimused ja kohustused. „Kõige lihtsam on lähtuda vajaliku laenusumma suurusest ehk laenu alam- ja ülempiirist. Samuti oleks oluline välja selgitada ajahorisont ning veenduda, kas kliendiprofiil vastab tingimustele,” võttis ekspert kokku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.