Kui tegutseda armastatud valdkonnas, ei pea ühtegi päeva tööd tegema

Kui sul on tekkinud äriidee, mille edukusse sa usud ja see lahendab kellegi vajaduse, siis tasub mõelda, kuidas oma idee ellu viia, märkis töötukassa ettevõtlustoetuse peaspetsialist Sirle Rahu.

“Ettevõtlikkusest on kasu kõikides eluvaldkondades, ettevõtlik inimene lööb elus läbi ja saab anda oma panuse ühiskonda,” lisas ta.

Ettevõtlik inimene märkab turuvõimalusi ja jälgib trende. Näiteks, kui noored pered ei leia oma lastele mingeid tooteid või teenuseid, siis see annab neile võimaluse ühise äri alustamiseks. Samuti on valmis vastutust võtma ja ettevõtlusega alustama kogemusega kokk, kes on märganud kasvavat huvi eritoitude vastu. “Öeldakse, et kui sa tegutsed valdkonnas, mida armastad ei pea sa ühtegi päeva tööd tegema,” tõdes Rahu.

Sellegipoolest tuleb õppida pidevalt ning eelkõige õpitakse enda ja konkurentide kogemusest. Paljud edukad ettevõtjad on öelnud, et ettevõtluses erineb teooria praktikast. Ettevõtlus on täis tõuse ja mõõnasid ning seetõttu on hea kui sul on olemas tugivõrgustik lähedaste, sõprade, tuttavate või erialaühingute näol.

Ettevõtjaid seinast seina

Töötukassa on toetanud alustavaid ettevõtteid väga erinevates valdkondades nagu põllumajandus, toitlustus, majutus, teenindus ja tootmine. “Töötukassal on hea meel näha kui toetusest on kasu olnud ning on käivitatud edukaid ettevõtteid ja loodud uusi töökohti,” märkis Rahu.

Töötukassa klientide hulgas on palju erinevaid spetsialiste – projekteerijaid, arhitekte, disainereid, raamatupidajaid, juriste, füsioterapeute ja massööre. Ette on tulnud juhtmeid, kus pikaajalise tööstaažiga inimene teeb ühel hetkel oma elus kannapöörde ja hakkab tegelema ettevõtlusega hoopis teises valdkonnas. Spetsialisti sõnul saavad nad toetada inimesi, kel on tervisest tulenevaid takistusi ja kelle ainuke võimalus on olla iseendale tööandja. Ettevõtluse plussiks on ka tööaja suurem paindlikkus.

Töötukassa toetab alustavaid ettevõtjaid rahalise abiga. Selleks, et toetust taotleda peab olema vähemalt 18-aastane ja töötuna arvel. Toetuse taotlemiseks peab olema eelnevalt omandatud majandusalane haridus või ettevõtluskogemus. Kui need kogemused puuduvad on toetust võimalik taotleda ettevõtluskoolituse alusel. “Ettevõtluskoolitusel saab osaleda töötukassa kaudu. Sind toetavad sel teel sinu konsultant ja meie koolituspartnerid,” lisas Rahu.

Äriplaan iseenda jaoks

Toetuse taotlemiseks tuleb koostada äriplaan ning see koostatakse eelkõige endale, et läbi mõelda, kas idee töötab ning millised on võimalikud riskikohad. Ettevõtlusspetsialist teab, et edu äris tagab reeglina inimene ise ja plaane viib ellu samuti igaüks ise. Kui idee läbimõtlemisel on vaja tuge, siis nõu on võimalik küsida, kas maakondlikest arenduskeskustest või Tallinna ettevõtlusametist. Töötukassa kodulehel saab tutvuda toetuse taotlemise tingimustega ja äriplaani koostamise juhendiga.

Töötukassa toetab kahe aasta jooksul ettevõtjaid, kes on alustanud ettevõtlusega kasutades ameti toetust. Võimalik on käia koolitustel, saada nõustamist eriala spetsialistidelt, pidada nõu mentoritega ja osaleda töötukassa poolt korraldatud mentorklubis. 

Ettevõtlusega alustamist soosivad teatud isikuomadused nagu riskivalmidus, vastutuse võtmine ja valmisolek uuteks väljakutseteks. “Kui sul on idee, mil on sinu arvates potentsiaali, siis koosta äriplaan ja uuri turgu, mõtle läbi oma meeskond ja partnerid ning see kui suured on käivitamiskulud ja kas selle ideega on võimalik teenida. Ole realistlik finantside planeerimisel ning mõtle läbi, kes saavad sind nii moraalselt kui ka rahaliselt toetada,” jagas Rahu soovitusi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.