Neli väljakutset, mille abil saad uuel aastal raha säästa

Säästmine.Foto: Pixabay

Kas sinu uue aasta lubadus on säästlikumalt elada ja rohkem raha kõrvale panna? Siin on neli ideed, kuidas seda mänguliselt teha.

Rahakrati 1000 euro väljakutse

Populaarse rahablogija väljakutsega liitumiseks ei ole vaja teha muud kui välja printida Rahakrati blogist leitav poster, millel 52 kasti, igas üks arv.

Tõmba iga nädal  maha üks number ning pane sama suur summa kõrvale. Kui suudad väljakutse edukalt läbida, koguneb aasta lõpuks preemiaks ei rohkem ega vähem kui 1000 eurot. 

Kaksteist teemakuud

Võta iga kuu ette üks valdkond – toit, transport, riided, meelelahutus jne –  ja proovi sellele tavapärasest vähem kulutada. Nii sunnid end oma kulutusi läbi mõtlema ning kindlasti leiad nippe, mida edaspidigi kasutama jääd.

Samamoodi teemakuude põhimõttel toimetab Facebookis Kogumispäevik, kust saab inspiratsiooni ammutada ja kogemusi jagada.

Ostlemisvaba aasta

Kui otsid ekstreemsemat eksperimenti, võid esitada endale väljakutse aasta aega ainult hädavajalikule kulutada. Sinna kategooriasse kuuluvad eluasemekulud ja toit, ravimid, katkiläinud külmiku asendamine jmt, aga mitte midagi sellist, ilma milleta sa tegelikult hakkama saad, nagu näiteks uued teksad, näokreem või kinopilet.

Otsinguga “My Year of No Spending” leiab internetist huvitavaid lugusid inimestelt, kes on sellise eksperimendi läbi teinud. Ilmselt enamik meist totaalset askeesi siiski praktiseerida ei soovi, aga aasta aega uute riideesemete või elektroonikavidinateta võiks piisava motivatasiooni korral olla jõukohane küll.

Müü üleliigseid asju

Pea kōigil meist seisab kodus asju, mis kasutust ei leia, aga millest me ei raatsi ka loobuda. Võta eesmärgiks müüa iga kuu mõni kasutust mitte leidev asi Facebookis, müügiportaalides või täikal.

Teenitud raha eest ära osta uusi asju, vaid kanna see mõne suurema eesmärgi jaoks loodud kogumiskontole.

Et motivatsioon aasta lõpuni püsiks, küsi endalt, millised on sinu suuremad eesmärgid, mida eksperiment toetab. Mille jaoks raha kogud või millist mõtteviisi juurutada püüad (näiteks osta ainult asju, mida vajad)?

Teine hea nipp on rääkida oma väljakutsest sõpradele, mis motiveerib tublim olema, või veel parem, kutsuda neid kaasa lõöma, et tekiks võistlusmoment.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.