Siim Hanikat: Nalja pakub, et ilusa sinise tooniga Lydia Koidula on nüüd kahe kohukese ja smuuti väärtus

hanikat

Noor kunstnik Siim Hanikat on mees, kes väärtustab naise ilu. Pea enamus tema loomingust kujutab naiselikke siluette, detaile ja varjundeid. Kas Hanikat ka raha samamoodi näeb ja hindab?

Palju sul praegu sularaha rahakotis on?

Hetkel on 55 eurot. Muidu proovin ka sellises vahemikus hoida sularaha taskus, sest kunagi ei tea, 
kas kuskil ütleb pangaterminal üles või mitte. 

Kas sa kasutad krediitkaarte või on sul laenusid?

Ei kasuta. Oli mingi aeg ja siis sain aru, et see on päris salakaval asi, mida omada, kui ei täida õigel hetkel tähtaegu. Kodulaen on olemas – eestlane on siiski kodu usku, kui seda ei ole (kodu), ei tunta end kindlalt. 

Mis on esimene mõte, mis sulle seostub rahaga? 

Rahaga millegipärast meenub esimese asjana 100 kroonine – ilusa sinise tooniga Lydia Koidula. 
See tundus alati nii suur kupüür ja ei raatsinud lahti vahetada. Nüüd ta on kahe kohukese ja smuuti väärtus, mis pakub nalja.  

Autor: Siim Hanikat

Kuidas sa ennast kirjeldaksid? Kas pigem säästja või kulutaja?

Arvan, et olen mõlemat. Meeldib nii hooletult laristada kuid ka samas koguda. Eks see on tulnud ka sellest, et eriala, millega ma tegelen, pole kogu aeg olnud helde rahakoti vastu. Kas siis hetke ajendil kiire katarsise saavutamiseks või siis vastupidi see uus hasart, et kogun ja panen aktsiatesse ning korvpallikaartidesse.

Kas sa saad palka või teenid muudmoodi tulu?

Saan palgatööga kui ka tänu pikalt viljeletud hobile, mis on nüüdseks muutunud juba vaat, 
et sama tõsiseks tööks ajalises mahus.

Meeldib see, et saan oma mõlemad ajupoolkerad hoida töös. Kohusetundlik ja samas teiselt poolt – “Ahh vaatab, mis täna siis paberile kangastub.” 
Üks toidab vajadust olla kasulik ja teine pool teeb hingele pai. 

Mis oli su esimene töökoht ja kas see meeldis sulle? Mis ajendas sind tööle minema?

Kuna vanemad soovisid üpris varajases eas näidata, et raha ei kasva puu otsas, tuli ise tööle minna. Tänu vanemate tutvustele sai mindud tööle elulõnga aiandisse. Sai seal trimmerdatud, muru niidetud ja ka elulõnga istikuid teha.

Siiani mäletan, et tegin hirmsa plaani soetada endale terve suve kogutud raha eest üks vinge CD-pleier. Kuid kui lõpuks see moment käes oli kus tuli see plaan teoks teha, otsustasin siiski uute korvpallitossude ning lõhna kasuks.

Vahepeal tasub veidi pikemalt läbi mõelda, mida suurema rahaga teha ja võivad tulla poole huvitavamad ja praktilisemad lahendused. 

Autor: Siim Hanikat

Kas sa pensionist mõtled ja mida oled oma vanaduspõlve kindlustamiseks siiani ära teinud? 

Ikka mõtlen. 30-aastaselt tundsin, et võiks nüüd hakata tõsisemalt mõtlema selle peale, 
kuidas saaksin oma elu kindlustatumaks muuta. Õnneks on siin mind aidanud kaks meest Hiiumaalt, kes on pakkunud suurt tuge ja nõuandeid, mis oleks mõistlik ja mis mitte. Pigem panustan ise sellesse, et saavutada see kindlustunne palju varem kui 64selt.

Kas tunned, et oled rikas? Millal see tunne tekkis või mis peaks juhtuma, et see tunne tekiks?

Minu rikkus on minu elukaaslane, pere ja head sõbrad, kes hoiavad karja tugevana. 
Ilma nendeta ei oleks nii eluterve mõtlemise ja olemisega. Rikkaks teeb mind ka loomingu tegemine ja sellega kodude kaunistamine, keegi kuskil soovib minu tehtud loomingut ja seda uhkusega kas siis seinal hoida või riideid kanda. 

Kas on midagi, mille peale sa kulutad, kuigi tegelikult ei tohiks või ei peaks?

No ikka, erinevad väikesed maiustused, või mingi uus toode, mida ilmtingimata on vaja ära proovida. Hiljem kodus proovides mõtled, et kraanivesi on endiselt ju kuld.

Kuna terve elu korvpalliga tegelenud, siis jalanõud on kuidagi väga tugev aspekt, mille peale läheb vahel liialt silmad kinni ja rahakoti rauad laiali.

Mis on olnud su parim investeering?

Parim investeering on olnud aeg ja meeletu järjekindlus, et saada oma looming üha paremaks.
Hing on ammu rõõmus, sest ma saan teha seda, mis mulle kõige enam meeldib.

Autor: Siim Hanikat

Mis on kõige mõttetum kulutus, mida oled elus teinud? 

Aeg, mida olen mittevajalikult kasutanud. 

Milline õppetund rahast on olnud siiani kõige väärtuslikum? 

Ongi olnud kõik need kooli suve vaheajad, kus sai tehtud erinevaid töid selleks, et oleks võimalus endale soetada meelepärased vahendid nii sportimiseks kui riideid koolis käimiseks. Sealt tekkis esimene impulss hakata raha koguma eesmärgipäraselt.

Teine asi mis meenus, mida meeldib öelda. Ma ei ole nii rikas, et osta odavaid asju – see on olnud pikalt see mõte, mille järgi olen saanud päris mitmeid oste vältida. 

Milline on olnud kõige tobedam või rumalam arusaam rahast, mille oled elu jooksul ringi mõelnud?

See, et raha peab koguma rullides voodimadratsi alla või korstna jalamisse. Pigem panna see ringlusesse kas siis kasvama või investeerida millessegi, mis tooks sulle kuidagi tagasi. Tagasi annab ka puhtalt mälestustesse ja reisidesse rohkem panustamine, kui selleks võimalusi on.

On sul rahaga seotud mõni naljakas/meeldejääv/huvitav/õpetlik juhtum?

Üks õpetlik tuleb meelde, sest rahaga ju nalja ei tehta!

Aga olin siis kusagil 18 aastane, värskelt saanud maapoiss. Suured hiphop riided seljas, taskud laiali nagu väsinud kooliõpikud. Sugulane usaldas mulle oma raha, mis tollal oli üpriski märkimisväärne summa. Soovis, et läheksin viiksin tema auto parandusse ja kui auto korda tehtud on, läheks tooks ära ja siis maksaks. Loomulikult esimene pool sai ilusasti tehtud, ronisin trammi peale ja sõitsin balti jaama poole.

Telliskivi peatusest Balti Jaama sõites järsku üks vanem daam komistas mulle otsa. Algul ei saanud aru, kuid kui trammiuksed sulgusid ja ta joostes ära läks, sain aru, mis oli toimunud. Olen suhteliselt pikka kasvu ja tänu sellele oli daamikesel lihtne ulatuda mu dressika taskust rahakotti näppama. Paanikat oli oi kui palju, kuid lõpuks vanavanemad päästsid olukorra laenates raha tagasi. See on siiani eredalt meeles.

Ja sama asi toimus ka see aasta, kui suvel sõitsin Itaalias ühistranspordiga. Aga nüüd juba targemana, kõik vajalik oli mul ühes taskus, kus oli ka käsi. Teine tasku oli tühi ja siis seal üks härrasmees käis edutult luuramas, suunati tähelepanu, et vaata oma taskud üle. Kuid siis rahumeeli ütlesin, et kõik on kontrolli all.

Kui saaksid midagi soovitada seoses rahaga, siis mis see üks asi oleks? 

Musta habemega Valloga olen juba väga pikka aega rääkinud ja vestelnud tulevikuga seonduvast. Ta jagas mulle kunagi ühe väga hea nõuande: ära püüa alati teenida maksimaalset tulu lihtsalt sellepärast, et sul on see võimalus. Võta tasust veidikene maha, paku väga head teenust ja küll see tuleb mitmekordselt tagasi – kunagi ei tea, mis uksed see väikene otsus võib avada.

Autor: Siim Hanikat

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.