Säästunipid: kuidas nautida suve nii, et suurenenud kulutused rahakotti tühjaks ei imeks?

Foto: Shutterstock

Suvi on puhkuse aeg, mil soovid veeta aega looduses, külastada sagedamini restorane, lõbutseda või minna mõnda välisriiki, millest oled juba ammu unistanud. Soojal aastaajal tekkinud emotsionaalne tõus on aga ideaalne keskkond emotsionaalseteks ostudeks ja planeeritust suuremateks väljaminekuteks ning lõppenud puhkus ei jäta peale lõbusate muljete ka palju tühjema konto.

Citadele panga jaepanganduse juht Marina Hakiaineni sõnul põhjustab suurenenud kulutusi rohkem kui üks tegur, kuid inimese finantskirjaoskust ja -harjumusi mõjutab suuresti ümbritsev keskkond.

„Me kõik hindame ja kasutame raha erinevalt, seega on igaühe kulutamisharjumused erinevad. Seda võivad mõjutada mitmesugused tegurid, näiteks inimese haridus, meedia või varasemad kogemused rahaga. Ühte olulisemat rolli mitte ainult finantskirjaoskuse, vaid ka suhete või karjääri osas mängib aga meie perekond ja meid ümbritsev keskkond. See on enamasti vastus küsimusele, miks inimesed suhtuvad rahasse nii või teisiti, näiteks ei suuda säästa või on kogu aeg teistele võlgu,“ räägib ekspert.

Millele siis inimesed suvel kõige rohkem raha kulutavad? Valdkondi, kus elanike kulud suurenevad, on Hakiaineni sõnul palju, kuid eristada saab mitmeid peamisi.

Suvised reisid ja puhkused

Paljud inimesed puhkavad vähemalt osa oma puhkusest suvel, mis tähendab suuremaid kulusid transpordile, söögile ja meelelahutusele. Kuigi 5-tärni hotellid ja kaunid vaated tunduvad reklaamides ahvatlevad, tuleb hinnata ka seda, et need pole eriti suvehooajal odavad, seega tuleks kaaluda muid alternatiive. Tripadvisori andmetel saab puhkusele kulutada 23%. väiksem summa, kui reisite suve lõpus, augusti viimasel nädalal. Samuti võiksite otsida hotelli või muu majutuskoha, kus on köök – nii säästate palju toiduraha, kuna saate kodus süüa teha ega pea iga päev restoranides söömas käima. “Ebameeldivate üllatuste vältimiseks on oluline koostada realistlik puhkuse eelarve ja sellest kinni pidada – sageli on inimesed puhkuse ajal lõdvestunud ja kipuvad rohkem kulutama, kahjuks sageli mitte vastavalt võimalustele,” toob Hakiainen välja.

Lastelaagrite ja muu meelelahutuse kulud

Marina sõnul suureneb suvel vajadus ka laste kvaliteetse puhkuseaja järele ning laagrid on selleks suurepärane alternatiiv, kuid nende hind pole alati vanemate taskusõbralik. Seetõttu tuleks laste suvelaagrite ja meelelahutuse ning reiside või muude väljasõitude kulud ette planeerida. Paljud puhkekeskused, pargid, muuseumid, kolledžid ja muud riiklikult rahastatavad asutused pakuvad lastele suvel soodsaid või isegi tasuta suvelaagreid ja muid meelelahutus- või haridustegevusi, seega kasutage neid ära ja ärge unustage neid ära kasutada.

Hooajalised müügid ja tutvustused

Jaemüüjad pakuvad sageli rõivaste, õuevarustuse või vaba aja veetmise kaupade suvel müüki ja tutvustusi. Hakiaineni sõnul toovad sellised kampaaniad kaasa ka suuremad kulutused – inimesed tõmbavad ligi allahindlusi ja nad ei hinda alati, kas neil on teatud toodet tõesti vaja, kasutavad need soodustused ära. Taiwani Sun Yat-seni ülikooli uuringu tulemused näitasid, et suvehooajal muutuvad inimesed impulsiivsemaks ja positiivsemaks, mis tähendab, et nad kulutavad suurema tõenäosusega asjadele, mida nad ei plaaninud osta. Seetõttu on oluline soodustusi nähes aeg maha võtta – mõelda hoolikalt läbi, kas kaupa on tõesti vaja või panna iga kuu teatud summa raha selliste impulsiivsete ostude jaoks kõrvale.

Teine oluline näpunäide on alati jälgida oma kulutusi. Te ei saa säästa, kui te ei tea, millistele kaupadele või teenustele kõige rohkem kulutate. Lihtsaim viis seda teha on koguda oma ostutšekid või kaardiga tasumisel hoida silm peal pangakonto väljavõttel. See võimaldab teil paremini mõista oma finantsharjumusi ja näha, kuhu saate vähem kulutada. Kui olete oma kulutused üle vaadanud, vähendage tarbetuid kulusid – näiteks tühistage tellimusi või liikmesusi, mida te ei kasuta. Kuigi kontode tellimused võivad tunduda väikesed, võib kõigi platvormide kulud kokku liites ja aasta jooksul kokku arvutades osutuda, et kulutatud raha on üsna märkimisväärne.

Uksed avavad erinevad üritused, festivalid ja restoranide väliterrassid

Suvel sagenevad ka mitmesugused vabaõhutegevused – näiteks festivalid, kontserdid või spordiüritused, seega suurenevad vastavalt ka elanike kulutused, kuna lisaks festivalipiletitele tuleb maksta ka transpordi, majutuse ja toitlustuse eest. Samuti avab enamik restorane ja baare ilmade soojenedes oma väliruumid klientidele ning need täituvad kiiresti inimestega, kes soovivad värskes õhus toitu ja jooke nautida. Sagedased kohvikute külastused ei aita teil oma eesmärkide nimel raha säästa, seega on Citadele panga jaepanganduse juhi sõnul veel üks suurepärane võimalus eelarveplaanist kinni pidada valida sagedamini kodus valmistatud toitu ja planeerida õhtusööke linnas, üritusi ja nende eelarve ette.

Hobid ja suvine meelelahutus

Kulutused suurenevad ka inimestel, kelle hobid on seotud suvehooaja tegevustega nagu aiatöö, telkimine või veesport. Seetõttu on soovitatav ka nendeks hobideks eelnevalt valmistuda ja enne suve eelarvesse panna. Ja kui sel ajal on raske lisaraha koguda, võiks ehk otsida võimalusi lisaraha teenimiseks: vaadata vanu riideid või asju, mida pole kaua kantud, kasutada ära oma hobi või pakkuda abi naabritele.

Konditsioneeride ja ventilaatorite sagedane kasutamine

Kõrgem temperatuur ei pruugi tähendada väiksemaid elektrikulusid – kuigi soojal aastaajal on elektritarbimine väiksem, ei ole harvad juhud, kui temperatuurisambad üles hüppavad ventilaatoreid või konditsioneere. Seetõttu tasuks mõelda sellistele asjadele nagu õhuringlus kodus, soojustamine või muud alternatiivsed jahutusviisid, oma energiakulu kompenseerimine tõhusamate lambipirnide kasutamisega, kodumasinate kasutamine väljaspool tipptundi. Äkki on võimalus paigaldada päikeseelektrijaam?

„Teisalt ei saa öelda, et suvel suurenevad kõigi elanike kulud. Nagu mainisin, mõjutab inimeste finantsharjumusi rohkem kui üks tegur – on neid, kes säästavad suvehooajal rohkem kui muudel kuudel, eriti kui neil on konkreetsed rahalised eesmärgid, muret teeb majanduslik ebakindlus või lihtsalt soov teha odavamalt või tasuta suvised tegevused,” ütleb Hakiainen.

Kokkuvõtteks võib öelda, et vähese finantsdistsipliini ja planeerimisoskusega võib saavutada tõeliselt häid tulemusi ning suve lõpus saad nautida lisaks heale tujule ja muljetele ka rahalist seisu. Ja isikliku eelarve haldamise hõlbustamiseks on soovitatav järgida klassikalist, kuid tõeliselt tõhusat 50-30-20 reeglit: 50 protsenti. eraldada tulu vajalikeks kuludeks (eluase, toit, transport ja teenustasud), 30 protsenti. – muutuvkuludeks, nagu vaba aeg, kultuuriüritused, riided, jalanõud või ootamatud ostud ning ülejäänu – 20 protsenti tuleks eraldada säästmisele ja investeerimisele.

“Igaüks meist ei oleks midagi selle vastu, kui säästaks iga kuu paarsada eurot või rohkem, vaid olge oma valikutes realistlik ja arvestage hetkeolukorraga. Kui oled siiani elanud palgast palgani, siis võta eesmärgiks koguda kuus kasvõi tagasihoidlik summa, millest kasvab aja edenedes arvestatav meelerahufond,“ jagab Hakiainen.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.