Kaup koju tarnimisteenust pakkuva vahendaja kaudu – kuidas hoiduda võimalikest keerukatest tagajärgedest?

Kuidas hoiduda tarnimisteenuste keerukatest tagajärgedest?Foto: Shutterstock

Kuigi välismaised veebipoed meelitavad ostlejaid suure tootevaliku ja soodsate hindadega, ei tarni paljud Eesti tarbijate jaoks põnevad e-poed kaupu Eestisse. Kuigi kaupade müügist ei tohi kauplejad Euroopa Liidu siseselt ja tulenevalt tarbija elukohariigist keelduda, ei ole kauplejal kohustust kaupu teise liikmesriiki kohale toimetada.

Sellises olukorras pakuvad tarbijatele lahendusi paki edasisaatmise teenust pakkuvad ettevõtted. Taoliste lahendustega võib aga kaasneda mitmeid probleeme. Milliste probleemidega tarbijad saatmisteenust pakkuvate ettevõtete kaudu toodete tarnimist soetades kokku puutuvad ning kuidas selle pinnalt tekkivaid vaidlusi ennetada?

Tarbija võib ilma jääda 14-päevasest taganemisõigusest

EL tarbija nõustamiskeskuse valdkonna juhi Heldin Malmeti sõnul on kolmanda osapoole kaasamine tarbija ja kaupleja vahelisse tehingusse tarbija otsus, ning enne edasisaatmise teenust pakkuva ettevõtte abi kasutamist on Malmeti sõnul oluline endale selgeks teha, kuidas antud teenus töötab, eelkõige tasub vaadata, kas e-poega teeb tehingu ehk kas kauba ostab tarbija või transporti pakkuv ettevõte.

“Kui e-poega vormistab ostutehingu vahendusfirma, siis on tegu kahe juriidilise isiku vahelise tehinguga, millele ei laiene tarbijakaitse regulatsioonid.” sõnas ta. See tähendab, et tarbijal ei ole õigust toodet 14 päeva jooksul kauplejale tagasi saata või ei saa ta kasutada 2-aastast pretensiooni esitamise õigust. Samuti ei ole võimalik pretensioonide tekkimisel kaebuse lahendamiseks tarbijakaitselt abi paluda.

Kui ostu vormistab e-kauplusega tarbija, kes edasisaatmise teenust kasutades sisestab tarneaadressiks vahendusfirma aadressi ja kontaktandmed, on oluline teada, et 14-päevane tehingust taganemise õigus hakkab kehtima hetkest, kui toode on vahendusettevõtte kätte jõudnud. Kui tavalise e-ostu puhul algab taganemise õigus hetkest, kui tarbija tellimuse kätte saab, siis vahendusettevõtet kasutades sõltub tarbija võimalus taganemisõigust kasutada sellest, kui kiiresti vahendaja toote tarbijani edasi saadab.

Tähelepanu tasub pöörata tellimuse suurusele ja kaalule

Kasutades tellimisel edasisaatmise teenust, tasub tähelepanu pöörata ka toote suurusele ja kaalule ning sellega seonduv kindlasti vahendusfirmaga eelnevalt läbi rääkida, sest teatud suuruses või väga raskeid tooteid vahendusettevõtted edasi ei saada ning need jäävad vahelattu ootama, millal tarbija sellele järele tuleb. Kui kaup on tarbija poolt sisestatud vahendusfirmale kuuluvale aadressile ja sinna kohale jõudnud, siis edasise võimaliku saadetise kadumise eest e-pood ei vastuta.

“Näiteks pöördus meie poole Anna, kelle 55 eurose Suurbritanniast tellitud paki kadumise eest oli vahendusettevõte nõus maksma hüvitist vaid 9,50, viidates rahvusvaheliste kaupade veo reeglitele (CMR konventsioonile), mille puhul võetakse saadetise kadumisel hüvitamise aluseks selle kaal. Vastav tingimus on kirjas ka vahendusettevõtte teenuse üldtingimustes. Mitmed tellimuse edasisaatmist pakkuvad ettevõtted võimaldavad kauba tellijal soetada täiendav kindlustus, mille puhul kallimate toodete tellimise puhul hüvitatakse paki kadumise korral selle kogumaksumus,” rääkis Malmet.

Eesti tarbijatele pakuvad eelkõige edasisaatmise teenust Leedus registreeritud ettevõtted. Enne edasisaatmise teenuse kasutamist tasub teenusepakkuja üldtingimustega tutvuda, ning kindlasti vaadata üle toote tagastamise tingimused ning kaupleja kontaktandmed, sest eestikeelne veebilehekülg ei tähenda tingimata seda, et teiseks lepingupooleks on Eestis registreeritud ettevõte ja tarbija võib enese teadmata teha piiriülese tehingu.

Enne edasisaatmise teenuse kasutamist:

  • Kontrolli üle, kas e-poega sõlmid lepingu sina või vahendusfirma;
  • Pööra tähelepanu tellimuse suurusele ja kaalule;
  • Tutvu teenuse üldtingimustega;
  • Vaata üle toote tagastamise tingimused ning kaupleja kontaktandmed.
  • Samuti tasub enne ostu sooritamist üle kontrollida, kuidas toimub kauba tagastamise protsess, kui kaup osutub defektseks ning millised kulud sellega kaasnevad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.