Üle Euroopa tuleb arutlusele miinimumsissetuleku tagamine: milliseid meetmeid selle tagamiseks võidakse ette võtta?

Kõik komisjonis tehtud ettepanekud võetakse liikmesriikides arutlusele.Foto: Scanpix

Täna kutsus Euroopa komisjon liikmesriike üles ajakohastama riiklikke miinimumsissetuleku tagamise kavasid, et need aitaksid vähendada Euroopas vaesust ja sotsiaalset tõrjutust. Komisjoni ettepanekut hakkavad nüüd arutama liikmesriigid, et see nõukogus vastu võtta.

Miinimumsissetulek aitab abivajavatel leibkondadel jõuda sellise sissetulekutasemeni, mis võimaldab neil maksta arveid ja elada inimväärset elu. Sellele lisaks on üldjuhul ette nähtud mitterahalised hüvitised, mis annavad juurdepääsu teenustele ja stiimulid tööturule pääsemiseks. 

Komisjoni soovitused ettepanekus

Euroopa komisjon leidis, et sissetulekutoetuste piisavust peaks suurendama, mille jaoks peaks tegema kindlaks sissetulekutoetuste taseme, seejures tagama stiimulid töötamiseks ning igaaastaselt ka toetuse tase üle vaadata ja vajadusel kohandada.

Komisjon tõi välja, miinimumsissetuleku ulatust ja selle taotlemist peaks täiustama ning parandama juurdepääsu kaasavatele tööturgudele. Selleks peaks olema tagatud taotlejate võrdõiguslikkus, juhendmaterjalide lihtsus ning kasutajasõbralikkus ja kiire taotluste läbivaatamine ja vastamine.

Tööturgude osas tunti, et eelkõige on vaja keskenduda noortele täiskasvanutele, et neid stimuleerida tööturule sisenema. Soovitati keskenudda kaasava hariduse ja koolituse ning toe ja mentorluse arendamisele. Samuti arvati, et õppeperioodil või praktika ajal võiks kombineerida sissetulekutoetust töötasuga.

Tähtis on igakülgne toetus ja tugi

Inimesed kes on kõige haavatavamas seisus vajavad head ligipääsu tugi- ja esmatähtsatele teenustele nagu tervishoid, koolitus ja haridus. Sealjuures peaks olemas abivajajale kättesaadav sotsiaalse kaasamise teenused nagu juhendamine ja nõustamine.

Selleks, et pakkuda sihitud teenust neile, kes seda vajavad on vaja leida viis, kuidas individuaalselt vajadusi hinnata. Nii oleks kõige selgemini näha, milline peaks olema võimalike probleemide lahendamiseks vajalik toetus.

Individuaalne lähenemine aitaks koostada vastavalt toetusesaaja isikule tema jaoks sobiv kaasamiskava ning toetuspakett, millega taas ühiskonda kohaneda ning saada heale järjele. Selle jaoks peaks nõukogu hinnangul suurendama sotsiaalsete turvavõrkude juhtimise ning järelevalve- ja aruandlusmehhanismide tõhusust.

Tööhõive ja sotsiaalõiguste volinik Nicolas Schmit ütles: „Täna on ELis enam kui iga viies inimene vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse ohus. Miinimumsissetuleku tagamise kavad on kõigis liikmesriikides, kuid tehtud analüüsist nähtub, et need ei ole alati piisavad. Erilist tähelepanu tuleks pöörata noorte tööturule naasmisele, ka sissetulekutoetuste abil, et nad ei jääks kinni tõrjutuse nõiaringi.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.