Tööturu-uuring: palgalõhe põhjuseks on ebamäärased palgatasemed

Palgaerinevused osakondade vahel tekitavad palgalõhetFoto: Shutterstock

CV.ee läbiviidud III kvartali tööturu-uuringust selgus, et 63 protsenti vastanud töötajatest tunnetavad palgalõhet erinevate osakondade vahel ilmnevate ebamääraste palgatasemete tõttu. Töötajate vastuste põhjal pole lõviosa tööandjatest probleemi lahendamiseks aga midagi ette võtnud. 

A screenshot of a computer

Description automatically generated
allikas: CV.ee

Palgalõhe on endiselt aktuaalne

Uuringu tulemused näitavad, et palgalõhe on endiselt aktuaalne teema ning selle esinemist ettevõttes tunnetavad ligi 39 protsenti vastanud töötajatest. 19 protsenti vastanutest palgalõhe esinemist märganud ei ole ning 41 protsenti pole antud teemaga kursis.

CV.ee turundusjuht Karla Oderi sõnul võib eeldada, et töötajad, kes pole oma ettevõttes palgalõhega kursis, ei ole teadlikud ka kolleegie töötasudest, mistap ei oska ka palkasid võrrelda. „Teisalt võib loomulikult leiduda ka neid, keda antud teema ei kõneta või ei tunneta selle osas probleemi,“ sõnas ta.

Tööstaaž ja sugu suurendavad palgalõhet

Töötajate meelest suureneb palgalõhe tööstaaži pikkuse ja soolise erinevusega. Ligi 24 protsenti töötajatest tunnetab, et just pikaaegne töösuhe annab samal ametikohal töötades kõrgema palga eelise. Välja tuuakse ka sooline ebavõrdsus naiste ja meeste palkade erinevuse osas (22%). Viimast põhjustavad peamiselt karjäärist eemal oldud pikk aeg sünnitus-ja raseduspuhkuste tõttu.  

Palgalõhet tunnetanud 75 protsendil töötajatel kõrgeid ootusi oma tööandjate osas ei ole, sest siiani pole palgalõhe kaotamiseks nende arvates mitte midagi ette võetud. Siiski toob 11 protsenti vastanutest välja, et ettevõttes tehakse mõned korrad aastas palgaülevaatusi ning 9 protsendi vastanute sõnul proovitakse luua läbipaistvamat palgasüsteemi, et palgalõhet kuidagigi vähendada. 

Töökeskkonna arengusse panustamine vähendab palgalõhet

Töökeskkonna arengusse ja sisesüsteemide loomisesse investeerimine kannab igal juhul vilja, sest töötajate sõnul leidub ka tööandjaid, kes on suutnud palgalõhet oma ettevõttes ära hoida tänu konkreetsetele muudatustele. 19 protsento töötajatest, kes vastasid, et ei ole palgalõhet ettevõttes tunnetanud toovad välja, et naiste ja meeste vahelised võimalused nende ettevõttes on võrdsed (43%).

33 protsenti vastanutest tõi välja, et ettevõtted on palgalõhe vältimiseks loonud läbipaistva palgasüsteemi ning panustanud töötajate teadmistesse ja oskustesse, et aidata kõigil karjääris kasvada (27%).  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.