Uudis

Jaak Roosaare: praegu on paljudel tavapärasest kergem raha kõrvale panna

Jaak Roosaare.Foto: erakogu

Investeerimisraamatute autor ja koolitaja Jaak Roosaare soovitab kriisi ajal tegemata jäänud kulutused hoida säästudeks, ent samas ka tarbimist mitte ära lõpetada – muidu kukub majandus kokku.

“Juba aastaid olen nii mina, kui ka paljud teised korrutanud, et igaühel võiks olla kõrvale pandud vähemalt 3-6 kuu suuruse kuupalga suurune rahapuhver. Praegune olukord on väga selgelt kätte näidanud, milles see vajalik on,” märkis ettevõtja ja investor Jaak Roosaare.

Nüüd tundub tema sõnul, et võimalusel võiks see puhver olla veelgi suurem, kui kuus kuud – ja kindlasti peaks see raha olema paigutatud eraldi kontole, millega pole ühendatud igapäevaselt kasutatav pangakaart.

“Tundub vastuoluline, aga praegusel hetkel on ilmselt paljudel inimestel tavapärasest veelgi kergem seda raha kõrvale panna. Kõik istuvad ju kodus ja ära on jäänud väga paljud väljaminekud – transpordikulud, meelelahutus kinodes, teatris, väljas söömine, kohvikutes istumine jne. Need vahendid võikski nüüd kõik suunata puhverfondi,” ütles Roosaare. 

Lisaks on praegune aeg suurepärane võimalus avastada või taasavastada tasuta meelelahutusi, mida perega ette võtta, nagu laua- ja seltskonnamängud, looduses või värskes õhus olemine ja nii edasi.

Täiesti karpi tõmbuda ei tohiks

Samas rõhutas investor, et tegelikult pole ka päris õige täielikult enda karpidesse tõmbuda. “Kui keegi enam mitte midagi ei tarbi ega osta, siis kukubki majandus kokku,” märkis ta.

“Kui teil on näiteks lemmikkohvik, nurgapood või mingi teenus, siis soovitan ikka nende teenuseid ja tooteid tarbida, sest muidu on väga reaalne, et peagi on teie lemmikkoht lihtsalt pankrotis. Näiteks paljud kohvikud teevad nüüd kojukannet või saab lihtsalt üle akna nende saiakesi osta. Tellige õlu oma lemmikpruulikojast ning ostke ajalehti, mida loete. Nii jääme me kõik ellu,” ütles Roosaare.

Roosaare lisas, et inimesed võiks tegelikult riigilt nõuda ka kodanikupalka, mida paljud riigid rakendavad. See hoiaks tema hinnangul inimesed reaalselt kodus ja ei sunni neid töö tegemise nimel välja minema ning pealegi hoiab raha majanduses ringlemas, mitte ei sunni kõike seisakusse.

“Et tagada ikkagi raha Eestis püsimise, siis võib ju see raha olla ka seotud kohalike ettevõtetega. Näiteks, et kodanikupalga eest saab maksta oma kommunaalarveid, lasteaiakohti või kaupade eest kohalikus poes,” pakkus investor välja.

Roosaare soovitused kriisiajaks

-Nüüd on õige aeg täpselt kaardistada oma rahaline olukord. Millised on kulud, mida enne tegid ja nüüd näed, et saaksid vabalt nende pealt kokku hoida? 

-Kriisi tõttu tegemata jäänud kulutused hoia säästudeks.

-Ehk on õige aeg vahetada üürikorterit? Kadunud turistid on toonud alla hinnad üüriturul, mis tähendab, et võimalik on leida paremas asukohas või suuremaid kortereid tunduvalt soodsama hinnaga.

-Kinnisvaraostuga tuleb olla ettevaatlik. Tõenäoliselt on ees ootamas ka kinnisvarahindade langus, kuid enne odavamaks muutunud pinna ostmist pead selgelt läbi mõtlema, kas sinu enda töökoha tulevik on piisavalt kindel, et jõuad kanda kõiki laenumakseid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.