Eilne päev pani kogu maailma börsid korralikult kasvama – ülivõimsa tõusu tegi ka Tallinna börs, eriti Tallinki aktsia. Põhjus on kõikjal suuresti üks ja sama: võimalik koroonavaktsiin.
Nimelt andis ravimifirma Pfizer eile teada, et nende katsetusjärgus koroonavaktsiin on praegustel andmetel 90-protsendilise efektiivsusega.
Uuringutega ollakse lõpusirgel ja novembri lõpus tahab Pfizer USA valitsusele esitada avalduse müügiloa saamiseks.
Tulemus oli märksa parem kui oodatud ning turud üle maailma pöörasid tõusule. Näiteks USA suurfirmasid koondab indeks S&P 500 kasvas enam kui protsendi jagu; aastavõrdluses on kuulus indeks kasvanud seega pea 15 protsenti.
Eilse päeva sees oli tõus ajuti suuremgi, ent päeva lõpuks jäi kasv mõõdukamaks. Pfizeri enda aktsia kasvas pea 8 protsenti; päeva sees oli vahepeal tõus isegi 15 protsendi juures.
Üldiselt ostsid investorid USA-s üles firmasid, mis on koroonaviirusest tugevalt pihta saanud – kinoketid, lennufirmad, isegi kruiisiettevõtjad – ning viskasid portfellist välja pandeemia ajal kõvasti tõusnud firmasid. Näiteks videokonverentside pakkuja Zoom langes eile 17 protsenti.
Tallink tõuseb korralikult
Tallinna börsil oli aga eriti hea päev. Börsiindeks OMXT tõusis küll “ainult” 3,2 protsenti, ent see-eest tegid mitmed aktsiad väga tugeva tõusu, näiteks hüppas koroonast räsitud Tallink eile pea 10 protsenti üles ning tundub, et tõus jätkub ka täna; esimese kauplemistunni jooksul on laevafirma liikunud veel enam kui 3 protsendi jagu üles.
Kui konkreetselt Eesti börsist veel veidi kaugemale vaadata, siis Leedu reisifirma Novaturas – neile kuulub ka Eesti Novatours – kasvas eile enam kui 18 protsenti, ehkki täna hommikul on aktsia taas protsendi jagu tagasi langenud. Koroonaviirus pitsitab reisibüroosid muidugi eriti raskelt.
“Üldise tsirkuseetenduse taustal kulub väike pilk börsiuudistele:
Pfizeri vaktsiin tundub eriti tõhus olevat, rõõm Bideni võidu üle ja ka Tallinna turg keris üle 3% – Tallink isegi 10%, LHV +3,5%,” märkis tuntud Eesti investor Raivo Hein eile.
“Head investeerimist pensionipõlveks, härra Seeder,” lisas Hein irooniliselt, vihjates järgmisel aastal jõustuvale pensionireformile, mis võimaldab kõigil pensioniraha välja võtta.
Mis edasi saab?
On muidugi võimalik, et turud on liialt optimistlikud. “Pärast suuri liikumisi on mõistlik lasta olukorral rahuneda. Iga ralliga kaasnevad riskid,” märkis Ally Investi investeeringute peastrateeg Lindsey Bell.
Tema hinnangul on vakstsiiniuudised küll turule ülimalt positiivsed, ent palju on vastamata küsimusi. “Üks neist küsimustest on, kui kaua võtab aega, et vaktsiin saaks massidele kättesaadavaks. Me võime olla pandeemia lõpust kuude kaugusel ning USA-s on COVID-i juhtumid tõusuteel,” vahendas MarketWarch Belli.
USA-s mängivad suurt rolli muidugi ka presidendivalimised. Nüüd peetakse kindlaks, et demokraat Joe Biden on võitnud; on aga ebatõenäoline, et demokraadid suudavad senatis enamuse võtta (see oleneb kahest valimisest Georgia osariigis, mis toimuvad alles jaanuari alguses).
See aga võib tähendada, et koroona-abipakett tuleb väiksem kui muidu loota võinuks, sest vabariiklased ilmselt väga suuri rahasüste ei toeta.
MarketWatch nentis, et on isegi võimalik, et positiivsed vaktsiiniuudised ning kaasnenud aktsiaralli vähendab USA-s huvi suure abipaketi loomise vastu.
Briti maaklerfirma A.J. Bell analüütik Laith Khalaf tõdes, et vaktsiiniuudis tõstab selgelt lootusi, et normaalsesse olukorda naasmine on käeulatuses. “Kuigi see on äärmiselt positiivne turgudele ja ettevõtetele, peaksime silmas pidama, et pandeemia majanduslikku mõju on jätkuvalt tunda üle maailma,” oli ta samas ettevaatlik.
“Tihti on esialgne turgude vastus suurtele sündmustele – olgu need positiivsed või negatiivsed – üle reageerida, mis ajapikku vaibub,” lisas Khalaf.