Uudis

Arvutus: Eesti õlle hinda ei hoia kõrgel alkoholiaktsiis, vaid kaupmeeste ahnus

Aktsiis on Soomes kahekordne, aga jook ikka odavam

Foto: PRIIT SIMSON/POSTIMEES/Scanpix

Rahageeniuse kiire arvutus näitab, et alkoholitootjate jutt sellest, et õlle hind on kõrge aktsiisi pärast, on puhas bluff.

Eelmisel nädalal kirjutasime kurioosumist, et Helsingist on võimalik purk Saku Originaali osta odavamalt kui Tallinnast.

Paar päeva hiljem vahendas Delfi: “Saku õlletehase juhatuse liige Jaan Härmsi sõnul on tegemist markantse näitajaga sellest, et suurim mõjutaja siin on Eesti aktsiisipoliitika, mille mõjust põhjanaabrite ostudele oleme pikalt rääkinud.”

Soomes on Euroopa Liidu kõrgeim alkoholi aktsiisimäär. Eesti on selles pingereas 5. kohal. Lihtne loogika ütleb, et kui Soomes on kaks korda kõrgem aktsiis, siis peaks võrreldava joogi hind seal olema märkimisväärselt kõrgem kui Eestis. Ometi õnnestus leida vastupidine näide. Mingem konkreetseks.

Kui suur see aktsiis siis on?

Meie artiklis võrreldud 0,33-liitrine Saku Originaal maksis ilma pandita Helsingis 0,87 eurot ja Tallinnas 0,99 eurot.

Et saada teada, kui suur osa kahes linnas ostetud purgi hinnast koosnes aktsiisist, teeme väikese arvutuse. Võtame arvesse õllepurgi suurust, alkoholi kangust ja aktsiisimäära.

Eesti: 0,33/100*4,7*16,92 = 0,26 eurot

Soome: 0,33/100*4,4*35,55 = 0,52 eurot

Tulemus: aktsiisi osakaal Soomes müüdavas õlles on kaks korda kõrgem kui Eestis. Millegipärast aga maksis jook Tallinnas rohkem. Kuidas see võimalik on?

Piirikaupmees: hinnatõusu taga on kaupmehed

Alko 1000 juht Einar Visnapuu ütles hiljuti Maalehele antud intervjuus, et piirikaubandust ei käivitanud mitte niivõrd poliitikud, kes aktsiisi korduvalt tõstsid, vaid Eesti kaupmehed oma lõpmatu kasumijanuga. “Kuidas aktsiisitõus Eesti kauplustes käib, näeme hästi: tõuseb õlle aktsiis neli senti, aga joogile pannakse juurde 40,” ütles Visnapuu.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.