Uudis

Ebavõrdne või mitte? Haigestunud tavatöötaja jääb peagi tasuta vaid ühe päeva eest, FIE aga viie

Järgmise aasta alguses hüvitatakse haigusleht juba teisest päevast.Foto: Shutterstock

Novembri alguses jõudsid tööandjad riigiga kokkuleppele, et esialgu kaheks aastaks katavad nemad ära haigestunud töötajate teise kuni viienda päeva kulud. Notarid, keda maksustatakse FIE-dena, leiavad aga, et asi pole päris õige.

Kokkulepe näeb ette, et palgatöötaja eest katab teise kuni viienda päeva tööandja, alates kuuendast päevast aga haigekassa. Detailid pole küll veel paigas ning eelnõud pole kokku kirjutatud, ent notarite koja arvates on see ebaõiglane FIE-de suhtes.

“Meie hinnangul tuleb kehtestada regulatsioon, et võimalus teise kuni viienda haiguspäeva eest hüvitist saada tekiks ka FIE-del ja FIE-dena maksustatavatel isikutel, sealhulgas notaritel,” kirjutas koda.

Nimelt tahavad notarid, et FIE-dena maksustatavatel isikutel oleks uue skeemi järgi võimalus saada haiguspäevade hüvitist esimestel haiguspäevadel otse haigekassast.

Nimelt on nende inimeste puhul FIE-na teenitud ja sotsiaalmaksuga maksustatud tulu nende põhisissetulek; samas aga on FIE ka tööandja, kel tuleks hüvitada töövõtjate – iseenda – haiguspäevade hüvitis teise kuni viienda haiguspäeva eest, selgitab notarite koda.

“Kui FIE-del ja FIE-dena maksustatavatel isikutel puudub tööandjana võimalus saada haigekassa kaudu haiguspäevade hüvitist, jätkuks ebavõrdne olukord, kus palgasaajatel on omavastutus ühe, FIE-del aga viie päeva pikkune,” seisab pöördumises.

Notarite hinnangul on sel puhul tegemist sotsiaalmaksu maksjate suhtes olulise võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumisega. Konkreetselt notarite puhul tuleks koja arvates arvesse võtta ka seda, et notarid puutuvad ka ägeda viiruseleviku tingimustes avalikku teenust osutades vahetult kokku klientidega, mis suurendab oluliselt haigestumise riski.

Nii tahaksidki notarid, et kõigile FIE-dele ja FIE-dena maksutatavatele isikutele maksaks haigekassa teise kuni viienda haiguspäeva eest hüvitist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.