Notaritoimingud kolisid pandeemia ajal kiirkorras veebi

Keskkonna e-Notar avaleht. Kuvatõmmis

Möödunud aasta veebruaris pilootprojektina käivitatud notariaalsete tehingute kaugtõestamine sai eriolukorras tugeva tõuke. Kaugtõestus oli alguses mõeldud vaid teatud toimingute tegemiseks, kuid eriolukorras testperioodi lühendati, et vähendada notaribüroode külastamist. Praeguseks on Eestis kaugtõestatud juba pea 10 000 notariaalset toimingut.

Notariaalsete toimingute võimaldamine distantsilt pole vajalik ainult pandeemiatingimustes, vaid ka olukorras, kus üks tehinguosaline asub Eestist kaugel ning siia reisimine oleks aeganõudev, kulukas või muul põhjusel raskendatud. „Algselt oli kaugtõestatavate toimingute ring üsna piiratud, kuid eriolukorra ja liikumispiirangute tingimustes otsustati kiirendada süsteemi laialdasemat kasutuselevõttu. Alates 2020. aprillist on kõiki notariaalseid toiminguid, v.a abielu sõlmimine ja lahutamine, võimalik teha kaugtõestamisega,“ ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson pressiteates.

Justiitsministeeriumi asekantsleri Viljar Peebu sõnul pole vastupidiselt kuulujuttudele Eesti e-tiiger uinunud. „Kaugtõestamist võimaldas maailmas esimesena küll Läti notariaat, aga Eesti notariaadi lahendust on kasutatud juba ainuüksi aastaga kordades rohkem ning sellel on rohkem funktsionaalsusi,“ ütles Peep.

Kaugtõestamine pole võrreldav suhtlemisega Skype’i või Zoomi vahendusel. Uut süsteemi valmistati ette aastaid, sest notariaalsete toimingute puhul on isikute ja nende tegeliku tahte tuvastamine kriitilise tähtsusega. „Kui notaril pole võimalik täielikult veenduda isikusamasuses ja inimese soovis tehingut teha, ei saa ta ka tehingut tõestada. Seetõttu oli süsteemi arendamine aeganõudev, et saaksime täielikult veenduda selle töökindluses ja ohutuses,“ selgitab Merle Saar-Johanson.

Kaugtõestamiseks on inimesel vaja Eesti ID-kaarti, digi-ID-d, mobiil-ID-d, elamisloakaarti või e-residendi digi-ID-d ning kaamera ja mikrofoniga varustatud arvutit koos digiallkirjastamise võimalusega. Isikut tõendava dokumendi ning tehingus osaleva inimese isikusamasuse aitab turvaliselt tuvastada Eestis arendatud Veriffi biomeetriline näotuvastustehnoloogia. „Lähikuudel valmib ka kaugtõestamise testkeskkond, kus iga klient saab tehingule eelnevalt testida kaugtõestamise lahenduse kasutamist ja veenduda, et kaugtõestamiseks on kõik eeldused täidetud,“ lisab Saar-Johanson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.