Erik Aru: miks lotoga 1,4 miljardit võitnud ameeriklasele tasub kaasa tunda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nordea pank ähvardas mõnda aega tagasi, et intressimäärad tõusevad ja koos sellega ka laenude tagasimaksed. Majandusajakirjanik Erik Aru annab väikese ülevaate, mis toimub.FOTO: Kalle Veesaar

Üks ameeriklane olla võitnud lotoga 1,6 miljardit dollarit ehk umbes 1,4 miljardit eurot. Ei maksa teda kadestada, pigem tasub haletseda, leiab ajakirjanik Erik Aru.

Kõigepealt lendavad peale sugulased. Kui tal sugulasi pole, siis saab ta kiiresti teada, et tegelikult on küll. Ilmuvad välja koolivennad, keda pole kolm-neli aastakümmet näinud.

Neil kõigil on näpus äriplaan või käe otsas surmahaige laps. Heal juhul tahab mõni lihtsalt pidu panna – no loto peavõit on ju 400 korda ebatõenäolisem kui välguga pihta saamine.

Hea küll, nende kõigi eest saab põgeneda, kui raha palju ja süda kõva. Kindlustatud lossi mäe otsa näiteks.

Oot, kuhu raha kadus?

Teine asi, et kui palju seda raha siis lõppeks ongi. Tegelikult, kogu summa saad ainult siis, kui võtad selle iga-aastase maksena, näiteks 30 aastat. Esimene makse on väikseim, umbes 23 miljonit eurot, viimane suurim, ligi 90 miljonit eurot.

Aga seejuures ei arvesta me inflatsiooni. Nii on kogusumma ikka väiksem kui 1,4 miljardit eurot praeguses rahas.

No aga võtaks nii palju välja, kui antakse ja siis investeeriks. Nii saaks kuskil 795 miljonit eurot. Palju magedam tunne kohe. Enam polegi miljardär. Oot, aga maksud.

Ameerikas lähevad ka maksud maha. Kuna võidupilet olla ostetud Lõuna-Carolinas, jääks sellest pärast föderaal- ja osariiklike maksude tasumist järele 533 miljonit eurot. Ähh!

Aga ülejäänud raha?

No aga ega sellegi summa nautimisega kaugele purjeta. Nimelt need, kes võtavad kogu summa välja, kipuvad sageli sellest kiiresti ilma jääma. Keskmine lotovõitja suudab ühe uuringu järgi kõrvale panna vaid 16 protsenti võidetust.

Tuleb nentida, et lotovõitjad kujutavad endast äärmiselt osavaid laristajaid. Suisa kolmandik neist läheb pankrotti, väidab USA sertifitseeritud finantsplaneerijate standardite nõukogu (muidugi, ehk on see vaid finantsplaneerijate enesereklaam).

Kui ostad näiteks kümme roosat Rolls-Royce’i, siis kujutavad need endast vara, mis on hiljem võimalik maha müüa. Märkimisväärne osa lotoõnneseeni aga pole sellelgi määral investeerimissuutlikud – neil ei jäägi lõpuks midagi üle.

Ühesõnaga, nad suudavad kõik kuidagi jäljetult ära raisata. Kogu raha maha juua, kasiinos maha mängida või lahutusega sellest ilma jääda. Või kõik kolm korraga.

Lotopilet kinkige vaenlasele

Polegi imestada, et neid saadavad keskmisest rohkem sellised hädad nagu depressioon, alkoholism, narkomaania, abielulahutused, enesetapud ja kõik muu selline.

Järelikult – kui tahate vaenlasele kätte tasuda, siis kinkige talle loteriipilet. Esialgu on kade tunne, aga siis saate suure tõenäosusega hulk aega tema allakäiku nautida.

Täpselt, ärge ostke lotopileteid. Siis jäävad mulle suuremad santsud, et ei pea oma võitu kellegagi veel jagama. Kus oleks selle häda ots!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.