Kas Saaremaa sild tulebki? Uue analüüsi järgi tooks see 500 miljonit eurot kasu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ehkki Saaremaale püsiühenduse rajamine nõuab suuri investeeringuid, tuleks see raha inimeste ajasäästu arvelt kuhjaga tagasi. Nii leitakse maanteeameti tellimusel valminud mõjuhinnangus.

Kõige mõistlikumaks peetakse nö lõunapoolset silda, mille nüüdispuhasväärtus ehk lihtsustatult sellest saadav kasu on 472 miljonit eurot. Kõrgema ehitusmaksumuse tõttu oleks tunneli puhul oodatav kasu pea poole väiksem – 244 miljonit eurot.

Saaremaa silla nimel lobitööd tegev ettevõtja Raivo Hein leib, et uus hinnang jõuab samale järeldusele, mis eelmine – sild on praamiühendusest mõistlikum.

Hein: riik peab otsustama, kas hakatakse silda ehitama või mitte

Konsultatsioonifirma PricewaterhouseCoopers koostatud hinnangu kohaselt on riigile kõige soodsam silla ehitust finantseerida riigi laenu või võlakirjadega. Hein leiab, et kui rahastuse osas otsustatakse võlakirjade kasuks, leidub piisavalt investoreid, kes on valmis neid ostma. Võlakirju on Hein valmis ka ise isiklikult ostma.

“Juba vana kava näitas ära, et sild on praamiühendusest mõistlikum. See uus jõuab samasugusele järeldusele. Kui tasuvusarvutusi võrrelda praamiliiklusega näiteks 50 aasta peale, kus vahepeal peab uued praamid ostma, liiklusvoog suureneb ning praame peab hooldama on lõppkokkuvõttes see (praamiühendus, toim.) kõige kallim variant,” ütles Hein.

Raivo Heina sõnul oli valitsusel vaja kaasajastatud andmeid, mis on nüüd olemas ning otsuse peab langetama valitsus, kas riik hakkab silda ehitama ja kui hakkab, siis kuidas seda finantseerida.

Ehitusega alustatakse 2029 ning sild avatakse 2033 aastal

Mõjuhinnangu liiklusprognoosi kohaselt nähakse püsiühenduse loomisel hüppelist kasvu sõidukite ning reisijate arvus. Sillal kehtestataks kiiruspiiranguks 90km/h ning silla ületamiseks kuluks 10 minutit, mis tähendab, et praegusega võrreldeks läheks Suure väina ületamine 40 minuti võrra kiiremaks.

Lõunapoolse silla pikkuseks kujuneks 9,2 km, põhjapoolsel 5,7 km ning tunnelil 9,3 km. Neist soodsaima ehk lõunapoolseima silla maksumuseks eeldab PwC 2028. aastal kujunevat 325 miljonit eurot. Kõige kallim oleks ehitada tunnel, mille maksumuseks prognoositakse 517 miljonit eurot.

PwC toob välja, et silla ületustasu peaks maksimaalselt jääma tänasele hinnatasemele praamiühendusega ning 20 aastat pärast silla avamist on planeeritud ületustasud ära kaotada. Ületustasudest soovitakse ära katta silla hoolduskulud.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiesindaja Rasmus Ruuda sõnul on maanteeamet mõjuhinnangu ministeeriumile edastanud, kuid valitsusele edastatakse see pärast järgmisi valimisi märtsis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.