Uudis

Kaugtöö on tulnud, et jääda. Ent sellega kaasnevad omad ohud

Kodukontor.Foto: Shutterstock

Ettevõtte kaugtööd planeerides peab arvestama võimalike tõrgetega, mis võivad töötajatel ette tulla. Levib populaarne arvamus, et kaugtöö parandab töötajate elukvaliteeti ning töö ja eraelu tasakaalu, siiski pole erinevad allikad üksmeelsed, milline mõju on kaugtööl töötaja üldisele heaolule, selgub tööportaali cv.ee uuringust.

Kuigi on leitud, et kaugtöö on kasulik nii töötajatele kui ka organisatsioonidele ning seda seostatakse paremate töötulemuste ja produktiivsusega, võib kaugtöö suhtlemisvõimaluste puudumise pärast põhjustada sotsiaalset isolatsiooni ja halvendada individuaalseid ja meeskonnasiseseid tulemusi.

Töö- ja eraelu piiride hägustumine

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

41 protsenti vastajatest nägi seda probleemina: kaugtöö tegemine nõuab töötajalt väga head enesedistsipliini, sest koduses keskkonnas on lihtne muid toimetusi teha ning töötajad peavad end pidevalt n-ö tööle sundima. 

Mõningatel juhtudel võib kaugtöö tegemine tööga rahulolu vähendada, sest kannatab töö- ja eraelu tasakaal: piirid võivad hägustuda ning töötajal on raske määrata, millal on tööaeg, millal puhkeaeg ning töötajad võivad kaugtööd tehes ületunde teha. Kaugtöötajad saavad vähem tuge meeskonnalt, lahendavad rohkem probleeme ja ülesandeid üksi, millel on omakorda negatiivne mõju tiimitööle. 

Suhtlemise vähenemine ja isolatsioon

40 protsenti vastajatest tunneb kaugtööl puudust kolleegidega suhtlemisest ja tunnevad end isoleerituna. Töötajad, kes töötavad suurema osa ajast kaugtöö vormis, jäävad ilma mitteametlikust suhtlusest töökaaslastega, mida tavaliselt tehakse just näost-näkku, samas on see oluline osa organisatsioonikultuuri ja ettevõtte hea mikrokliima kujunemisel. 

Näost-näkku tunnete vahetamist ja kogemuste jagamist ei tehta tavaliselt e-maili või telefoni teel,  samuti saavad kaugtöötajad vähem mitteametliku mentorlust ja läbivat tagasisidet oma töö kohta. 

Füüsiline tervis kannatab

23 protsenti vastajatest nõustus, et kaugtöö on mõjutanud negatiivselt nende füüsilist tervist (seljavalud, vähene liikumine jne). Kaugtööd tehes on töötaja kodu tegelikkuses töökeskkond, kus peaks töötaja end mugavalt ja hästi tundma. Samuti peaks olema seal korralik kirjutusalaud ja mugav tool, siiski enamikul sellist võimalust kodus pole. Tööd tehakse köögilaua taga või diivani peal, mis mõjub negatiivselt töötaja füüsilisele tervisele. Samuti väheneb liikumine kontorisse ja tagasi, millel on omakorda negatiivne mõju tervisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.