Koroonaaja töö: kas toidukullerina töötamine tasub ennast ära?

Ülikooliõpingute kõrvalt toidukullerina töötav Andres Jaan Vainura tõdes, et töö suureks plussiks on enda aja peremeheks olemine ja võrdlemisi hea tasu.Foto: autor

Toidukullerina töötamist nähti enne koroonaviiruse leviku tõttu kehtestatud eriolukorda teisiti. Enne 2016. aastat, mil laienes Eestisse Soome ettevõte Wolt, teati ehk väljaspool pealinna, et toidu toob kohale Tellitoit. 2019. aasta suvel alustas Eestis tegevust kodumaine Bolt Food.

Möödunud kevadel, kui valitsus kehtestas eriolukorra ja enamus inimesi pidi kodus istuma, sai toidu koju tellimine tuule tiibadesse. Toidukulleri amet sai samuti prestiižemaks, mõnede arvates olid toidukullerid lausa eesliini töötajatega võrreldavad.

Tulevikus, kui inimkond on seljatanud meid ohustava viiruse, ei kipu toidukulleri amet tähtsust kaotama, sest inimesed on leidnud toidu koju tellimise võlu. Geeniuse portaal uuris Tartus ülikooliõpingute kõrvalt toidukullerina töötava Andres Jaan Vainura käest, kas selline amet tasub ennast ka ära.

Varasemalt teenindussektoris töötanud Vainura nimetab toidukulleri töö juures peamiseks plussiks seda, et ta saab selles ametis olla enda aja peremees. “Kuna puudub kindel graafik olen oma aja peremees. Siiski tuleb arvestada, et hommikul ja õhtul esitatakse tellimusi rohkem, sellest tingitul on mingisugune “soovitatav tööaeg” ikkagi olemas,” selgitas Vainura.

Palk sõltub sõitjast

Peale selle motiveerib teda võrreldes varasemate klienditeeninduse töökohtadega kõrgem palk. Kuigi toidukullerina pole otsest tunnipalka, võib Vainura sõnul rahulikumal päeval teenida tunnis kaheksa eutot, kiiremal päeval isegi kuni 12 eurot tunnis. Tallinnas oleksid need summad tema sõnul suuremad.

Iga tellimuse eest saab toidukuller baastasu, milleks on kolm eurot, ja mõne toiduvalmistaja juurest tellimuse peale võttes on see baastasu suurem. Kui toit tuleb toimetada kaugemasse kohta, on see tasu samuti suurem.

Üle nädala toidukullerina töötanud Vainura tõdes, et toitu tellitakse rohkem nädalavahetusel. „Kõik päevad ei olen vennad. Väikse kogemuse juures oskan juba kindlalt väita, et laupäev ja pühapäev on kõige tulusamad päevad, mil töötada,“ selgitas ta.

Praegu on Vainura tööga rahul, sest see pole kontimurdev ja tasu selle eest on tema hinnangul hea. Siiski kulub autoga toitu kohale viies raha ka kütusele. „Kuna kasutan ökonoomset autot, ei ole minu kütusekulu kuigi suur,“ ütles 12 aastat vana Mazdaga sõitev Vaniura.

Toidukullerist taksojuhiks

Tulevikus kaalub Vainura taksojuhi ametit, aga kõigepealt soovib ta proovida toidukulleri elukutset, mis tundub talle algatuseks hea, sest on vähem vastutust.

Kuni järgmise sügiseni plaanib Vainura toidukulleri ametit pidada ja kui seni isu ära pole läinud, hakkab ta arvatavasti toidu asemel inimesi vedama. Mõlema ameti juures näeb ta samasid boonuseid: saab olla oma aja peremees ja tehtava töö eest saab võrdlemisi head palka.

Kuigi toidukulleri amet on hea rahateenimise võimalus õppimise kõrvalt, sõltub sissetulek siiski sellest, kui palju kulleril vaba aega on. Hetkel peab Vainura näiteks ülikoolis eksameid kirjutama ja nendeks õppima, seega pole ta veel nii palju töötada jõudnud, kui tahaks. Ta ütles, et soovib kindlasti proovida ära, mis tunne on hommikust õhtuni toitu laiali vedada ja kui palju ühe sellise päeva jooksul teenida oleks võimalik.

Ta näeb siiski, et selle ametiga on võimalik edukalt muude tegevuste kõrvalt hea summa teenida. Põhitööna see tulevikus ennast võib-olla ära ei tasu, kui just hommikust õhtuni iga päev toitu laiali vedada ei soovi.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.