Kui palju tänavu palgad ja hinnad tõusevad? Analüütikud annavad aru

Ees

Majandus kasvab tänavu mullusest aeglasemalt ning ühtlasi peaks mõõdukamaks muutuma ka palgakasv, prognoosivad Swedbanki ökonomistid Tõnu Mertsina ja Liis Elmik.

Vaatamata halvenenud väliskeskkonnale oli Eesti majanduskasv eelmisel aastal tugev – Swedbanki arvestuse järgi 3,7%. Praegu on aga Eesti suuremate kaubanduspartnerite majanduskasv aeglustumas ja nõudlus nõrgenemas – see piirab siinsete firmade ekspordivõimalusi.

See tähendab, et aeglustub ka Eesti majanduskasv, prognoosivad Swedbanki analüütikud. Midagi drastilist samas ei juhtu – võrreldes viimase kolme aastaga aeglustub kasv lihtsalt mõõdukama ja jätkusuutlikuma temponi. Tänavu võiks tõus ulatuda 2,4%, järgmisel aastal 2,5% juurde.

Mis saab tööturust ja palkadest?

Aeglasem majanduskasv peaks Swedbanki ökonomistide hinnangul leevendama mõnevõrra pingeid tööturul. Vaatamata vähenevale tööjõunõudlusele ja ka ettevõtete sektori aeglustuvale kasvule või isegi selle langusele, peaks palga nominaalkasv vaid veidi aeglustuma.

Väike tööpuudus, väga kõrge tööhõive ja jätkuvalt tõsine tööjõupuudus hoiavad palgakasvu siiski tugevana.

Swedbanki hinnangul aeglustub palgakasv eelmise aasta 7,5%-lt sel aastal 6,5%-ni ning järgmisel aastal jääb palgakasv 5-6% piiresse. Kiire palgakasv võib suurendada veelgi ettevõtete tööjõukulusid, vähendada nende kasumlikkust ning koos sellega investeerimisvõimekust ja konkurentsivõimet.

Kui kiiresti kasvavad hinnad?

Majanduskasvu aeglustumine hoiab tagasi hinnakasvu kiirenemist. Meie hinnangul inflatsioon sel aastal veidi pidurdub ning selle taga on peamiselt kodukulude ja toiduainete hindade aeglasem tõus. Ka järgmisel aastal peaks inflatsioon jääma mõõdukaks. Nii ootabki Swedbank kahel eesoleval aastal ligi 2% hinnakasvu.

Kiire palgakasv, mõõdukas inflatsioon ja madalad intressimäärad on analüütikute hinnangul suurendanud tarbijate kindlustunnet ning see on hoidnud tarbimise kasvu tugevana. Inimeste tarbimine on aga viimastel aastatel liikunud koos netopalga reaalkasvuga – selle kasv eelmisel aastal aeglustus ning aeglustumine jätkub ka sel ja järgmisel aastal. See peaks Swedi hinnangul tarbimist veidi pidurdama.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.