Uudis

Laevafirmad saavad riigilt suure koroonatoetuse, jagamisele läheb mitukümmend miljonit

Tallinki laev Baltic Queen. Pilt on illustratiivne.Foto: AS Tallink Grupp / Marko Stampehl

Majandusminister Taavi Aas käis välja kava toetada Eesti-Soome ja Eesti-Rootsi liinidel sõitvaid laevafirmasid 20 miljoni euroga, et katta koroonakriisi kahju.

Toetusmehhanism on ette nähtud liinipõhiselt ning toetusmeede võimaldab toetusperioodil tekkinud kahju hüvitamist kuni 80% ulatuses. Eesti-Soome liinil hüvitataks kulusid 13. märtsist 15. juunini, Rootsi liinide puhul taotlusvooru välja kuulutamisele eelneva kuu lõpuni.

Toetuse eelarveks on kavandatud 20 miljonit. Juhul, kui kõigi laevafirmade kahju kokku ületab seda summat, makstakse raha kõigile toetust taotlenud ettevõtjatele proportsionaalselt, lähtudes nende poolt 2019. aasta neljandas kvartalis Eesti-Soome ja Eesti-Rootsi liinidel teenindatud reisijate arvust.

Raha saaksid taotleda kõik nendel liinidel sõitvad laevafirmad, näiteks Tallink, Viking Line, Eckerö Line ja DFDS.

Miks seda vaja on?

Majandusministeerium selgitab seletuskirjas, et eriolukorra tõttu on rahvusvaheliste laevaliinide operaatorid olnud sunnitud sulgema Eesti-Rootsi-Eesti, Eesti-Soome-Eesti ja muid Eestit tema lähiriikidega ühendavaid reisijaid vedavaid liine.

Samaaegselt on rahvusvaheliste laevaliinide operaatorid Eesti ning selle lähiriikide vahelise kaubavahetuse säilimise eesmärgil pidanud osaliselt jätkama reisilaevade opereerimist, kandes sellega seonduvalt täiendavalt kahju

Kuna tegevuse jätkamisega kaasneb laevaliini operaatoritele kahju, siis on koroonakriisi mõjude vähendamiseks ja majanduses tõsise häire kõrvaldamiseks põhjendatud selle kahju hüvitamine. Ilma toetuseta on võimalik, et kahjumi vähendamiseks peaksid rahvusvaheliste laevaliinidel sõitvate laevade operaatorid korrigeerima kaubaveo hindu või oma tegevuse lõpetama.

“Mõlemad stsenaariumid kahjustaksid oluliselt Eesti ning tema lähiriikide vahelist veetransporti, mis omakorda mõjutaks negatiivselt Eesti avatud majanduskeskkonda ja pikendaks koroonaviiruse tõttu tekkinud majanduslikust olukorrast taastumist,” seisab seletuskirjas.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.