Uudis

Martin Helme kinniste uste taga: lõpeta see pläma. Ma sõimangi sind nii palju kui süda lustib

Rahandusminister Martin Helme.Foto: Shutterstock

Opositsioonipoliitik Jürgen Ligi astus küllaltki pretsedenditu sammu ning avaldas Facebookis väljavõtteid esmaspäeval toimunud riigikogu komisjonide kinnisest istungist, kus Martin Helme näiliselt enesevalitsuse kaotab.

Riigikogu korruptsioonivastase ja riigieelarve kontrolli erikomisjoni ühisistungile pidi rahandusminister Martin Helmet tulema aru andma advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan sõlmitud lepingust.

Istung oli kuulutatud kinniseks, mis tähendab, et Ligi samm on pretsedenditu – varem pole sellises mahus komisjoni istungite protokolle avaldatud. Opositsioonipoliitik selgitas, et avaldamine on igati õige, kuna Helme ise olevat väitnud, et istungit ei toimugi.

Väidetavast protokollist tuleb välja, et Helme võttis sõna küllaltki reljeefselt ning agressiivselt. Näiteks võttis istungil Ligi sõna ning leidis, et Freeh’ enda tulemine istungile aru andma pole vajalik, sest arutada tahetakse Eesti valitsuse käitumist.

“Oh commoon, lõpeta see pläma ära. Esiteks sa ei kutsunud mind siia selle päevakorrapunktiga. Sa kutsusid mind siia hoopis teise päevakorra punktiga. Siis said mu kätte, ups, vahetasid päevakorrapunkti ära. Nüüd räägid heast tavast. Maga välja, inimene,” teatas Helme vastuseks.

“Teiseks, kui sa oled kaks kuud sõimanud L. Freeh’d vene agendiks, siis see on väga selgelt ka L. Freeh küsimus. Väga hea, sa kuulutasid selle kinniseks istungiks – ma sõimangi sind nii palju kui süda lustib!” lisas minister. Ligi lisas selle peale, et pole Freeh’d vene agendiks sõimanud.

Hiljem läks jutt komisjonide istungite töökavade kinnitamise peale. Olid ju seal kaks komisjoni koos. Helme ütles vastu, et advokaadibüroo esindajad on praegu lennujaamas. Töökavade kinnitamisega tekkis segadus.

“Mis asi on ühisistung. Sellist asja nagu ühisistung pole kodukorras olemas. Misasja sa sogad. sa oled tsirkust teinud kuu aega, lõpetame ära sellest kodukorrast üle rullimise ja headest tavadest rääkimise,” põrutas Helme.

Katri Raik, korruptsioonivastase erikomisjoni juht, selgitas, et nende komisjoni istung algab sealsamas, kui Ligi juhitud iigieelarve kontrolli erikomisjon ei saa oma päevakorda kinnitada, võib ta lahkuda..

“Miks ta ei saa. Kui komisjoni liikmed panevad lauale ettepanekud, siis seda tuleb hääletada,” ütles Helme selle peale. Ligi küsis, kas ministrile anti sõna. “Ma võtan selle sõna. Sul pole ka kunagi sõna. Sa oled viimane inimene, kes tuleks mulle midagi ütlema,” teatas Helme.

Fragmente istungi protokollist saab lugeda Facebookist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.