Uudis

Neeme Raud: kallis kampaania ja odavalt müüdud maine

New Yorgist naasnud ajakirjanik Neeme Raud ütleb, et Eestis sündimas olev koalitsioon tekitab piiri taga palju ebamugavaid küsimusi.

Tulin just kiirvisiidilt New Yorki ja loen siin meeliköitvat arutelu, kas Martin Helme ütles seda või mitte. Et enamus eestlasi ei poolda Euroopa Liitu.

No selge on see, et ta ütles. Deutsche Welle (DW) on väga tõsiseltvõetav uudistekanal ja ajakirjanikul on selle kohta kindlasti salvestus olemas. Nagu ka selle kohta, millal see intervjuu tehti.

Helme, kelle isa väidab, et Donald Trumpi juhtimisel soovib ta võidu suunas sammuda, on lihtsalt oma isa iidolilt, kes häbenematult pidevalt valetab, seda kunsti hästi õppinud.

Aga suurem probleem on minu jaoks selles, et Eesti riigi esindajad üle maailma, kes püüavad teistele riikidele sisendada, et me oleme liitlaste, koostöö jne poolt, ja ka sellisel suurel areenil nagu ÜRO, mille Julgeolekunõukogusse me soovime saada, peavad nüüd selgitama, miks sellist juttu Eestis aetakse ja kas me tegelikult ka oleme koostöövalmis.

See ÜRO kampaania ei ole Eesti jaoks odav (miljon eurot) ja see jätkub. Sest selline on Eesti valitsuse otsus. Deutsche Welle on ülemaailmne uudisteorganisatsioon, mille kõla peegeldub justnimelt üle ilma vastu. Nagu seegi, et Eestis saavad võimukoalitsiooni ilmselt äärmusparempoolsed, kes korraga on saanud siinmail parketikõlbulikeks.

New Yorgis, kus olin paar päeva justnimelt seda Eesti miljonieurost ÜRO kampaaniat kajastamas, igatahes neonatside valitsusse pääsemisse kohta küsiti. Et te olete ikkagi selline kahtlane riik, kes püüab küll väita, et on edumeelne ja aus e-riik, aga näete… seal Euroopa ääres on meelsus teil hoopis teine…

Siit minu küsimus: miks Eesti, kus koalitsioonipartneriks on nüüd need, kes lasid põhja ÜRO rändeleppe ratifitseerimise ja kes selgelt ÜROd vihkavad, siiski jätkab samal ajal väga suure raha kulutamist selleks, et maailma veenda, et me oleme tegelikult väga koostööaltid maailma areenil ja soovime globaalprobleemide lahendamises osaleda?

Vaat ei saa aru, kus on loogika? Ja kellelt küsida: kes praegu vastutab meie välise maine eest. Tõsi, president Kaljulaid teeb seda – kaitseb ja kujundab meie head mainet – hästi ja innukalt! Aga koduseinad ei toeta teda kohe kuidagi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.