Nüüd avalik: riik tegi palgarakenduse, mis näitab, kui palju sa teistega võrreldes teenid

Enda palka saab nüüd võrrelda teistega.Shutterstock

Statistikaamet esitles täna palgarakendust, milles on visualiseeritud 110 levinud ametirühma mediaanpalgad Eesti piirkondade ja maakondade kaupa.

Palgarakenduses kasutatakse varem avalikkusele nähtamatuid aindmeid – seda, mis on kirjas töötamise registris ning maksudeklaratsioonide lisades.

Tööandjatel on alates 2019. aasta esimesest poolest kohustus nimelt kanda töötamise registrisse ka töötajate ametinimetus, töökoha asukoht ja tööaeg. Statistikaameti eksperimentaalstatistika juhtivanalüütiku Kaja Sõstra sõnul sooviti ettevõtetele rakendusega midagi vastu anda.

“Rakendus võimaldab ettevõtjal hinnata tööturu olukorda ja võrrelda oma ettevõtte palgataset. Kuvatava info kvaliteet oleneb otseselt sellest, kui korrektselt esitavad ettevõtted töötamise registris andmeid ning muutuste korral neid ka uuendavad,” rõhutab Kaja Sõstra.

Näitab mediaanpalka, mitte keskmist

Rakenduses kuvatakse registreeritud täisajaga töötajate brutopalga mediaan, mida tööandjad maksid 2019. aastal. Mediaanpalk näitab summat, millest rohkem ja vähem teenivaid töötajaid on ametis, maakonnas või piirkonnas ühepalju.

2Soovisime näidata rakenduses mediaanpalka, sest see annab tööturu olukorrast täpsema ja adekvaatsema pildi kui keskmine palk, millest enamasti räägitakse,” ütleb statistikaameti andmeteadur Kadri Rootalu.

Luua saab ka graafiku palgajaotusest üle Eesti, näiteks ajakirjanike töötasu üle riigi jaotub nii:

Rakendus on mõeldud kõigile Eesti inimestele. Selle abil saab hinnata oma saadavat või ettevõtte makstavat töötasu ametigrupi mediaanpalgaga võrreldes. Kõige suurem sihtrühm aga on ettevõtted, kes on töötamise registrisse andmed sisestanud.

Rakenduse väljatöötajad usuvad, et see lisab Eesti tööturule läbipaistvust ja avatust. Teisest kvartalist lisandub ajamõõde ja palkade ning palgajaotuste muutumist saab vaadata kvartalite järgi.

Peagi saab ka soo järgi andmeid võrrelda

Koostöös võrdõigusvoliniku, Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli teadlastega lisandub rakendusele sügisel arendus, millega luuakse võimalus võrrelda naiste ning meeste palgaandmeid.

“Eestis on meeste ja naiste palgalõhe Euroopa Liidu suuremaid. Üks lahendus selle vähendamiseks on suurem läbipaistvus ja teadlikkus. Kui on teada meeste ja naiste palk samas ametis, aitab see naistel pidada õiglaseid palgaläbirääkimisi,” ütles võrdõigusvolinik Liisa Pakosta.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.