Uudis

Pole haigekassast hüvitist saanud, ehkki peaks? Vaata, kuidas kontoandmed korda teha

Järgmise aasta alguses hüvitatakse haigusleht juba teisest päevast.Foto: Shutterstock

Haigekassal on puudu tuhandete Eesti inimeste kontoandmed, mistõttu ei saa neile haiguslehe eest hüvitist maksta.

Probleem on tegelikult kestnud juba kuid – juba aprillis asus haigekassa tegema makseid eriolukorra aja algusest ootel olnud haiguslehtede hüvitised. Siis aga selgus, et umbes 6000 inimese pangakonto andmed on puudulikud.

Kuigi hulk inimesi on asja vahepeal korda ajanud, on siiski haigekassal puudu umbes 4600 inimese kontoandmed, kellele oleks vaja hüvitist maksta. Veel 800 inimese hüvitis on pangast tagasi tulnud, sest andmed pole täpsed.

Milles probleem?

See tähendab paratamatult, et hüvitist kätte ei saa, kuna ülekanne tehakse sellele pangakontole, mis on haigekassale teada.

Tuleb arvestada, et hüvitise saamise õigus aegub kolme aasta jooksul ja kui selle aja jooksul ei ole inimene oma andmeid haigekassale edastanud, siis kaob tal ka õigus ootel olnud rahale.

Mõnel inimesel on andmed uuendamata juba 2017. aastast; kui sul on sellest ajast üle tulemata haiguslehe rahad, võib olla võimalik seega ka need kätte saada.

Praegust uuendamata andmete plahvatust võib selgitada see, et eriolukorras võtsid haiguslehe paljud, kes seda varem või ammu ei ole teinud või kes varem on võtnud lühikesi ehk alla üheksapäevaseid lehti, mille eest haigekassa tabaolukorras ei maksa.

Seetõttu võib paljudel inimestel hüvitise saamiseks vajalikud kontoandmed uuendamata või puudu olla.

Lisaks kontoandmetele palub haigekassa riigiportaalis üle kontrollida ja vajadusel uuendada oma telefoninumber ja e-posti aadress. „On oluline, et riigiportaalis on olemas kõik vajalikud ja õiged andmed, et riik saaks vajadusel inimestega ühendust võtta, dokumente saata või hüvitisi üle kanda,“ lisas Banhard lõpetuseks.

Kuidas andmed uuendada?

Kõige lihtsam on haigekassale kontoandmed teada anda eesti.ee portaalist: selleks tuleks minna teenusesse “Minu arvelduskonto ja andmed haigekassas“.

Kui see ei sobi, on teine variant haigekassale saata digitaalselt allkirjastatud kontomuutmise avaldus aadressile info@haigekassa.ee.

Seesama avaldus on võimalik saata ka posti teel, sel juhul tuleks see läkitada aadressile Lastekodu 48, Tallinn 10144.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.