Uudis

Ragnar Klavani firma ostab riigilt ära teehooldaja. Hind on kümnetes miljonites

Teedefirma müüdi maha. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Riik on juba pikalt pidanud teede hooldamisega tegeleva firma Eesti Teed müügiplaane. Nüüd on enampakkumine läbi ning uus omanik leitud.

Konkursi võitis ettevõte nimega Verston Holding, mis maksab Eesti Teede eest 19,7 miljonit eurot. Kogu osalus firmas läheb neile, riik loobub täielikult.

Verston on ehitusmaailmas tuntud tegija, näiteks oli firma Reidi tee põhiehitaja, samuti tegid nad töid Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaali juures.

Tuntust lisab ettevõttele seegi, et 10 protsendi suurune osalus firmas on Eesti üha kuulsama jalgpalluri Ragnar Klavani käes. Ülejäänud 90 protsendi omanikud on võrdselt Veiko Veskimäe ja Erkko Saluste.

Verstonil tuli Eesti Teede ostul võistelda veel nelja teise pakkujaga. Nende pakkumine oli korralikult teistest üle – teise koha pakkumine oli 19,1 miljonit.

Mis on Eesti Teed?

AS Eesti Teed tegeleb teede ehituse, remondi ja korrashoiuga üle Eesti. Ettevõte on asutatud turul tegutsenud viie teehooldele spetsialiseerunud firma AS Pärnumaa Teed, AS Tartumaa Teed, AS Võrumaa Teed, AS Virumaa Teed ja  AS Saaremaa Teed liitmise tulemusel. Ettevõttes töötab 226 inimest.

Teehooldusfirma loomise otsus 2012. aastal sündis olukorras, kus hooldeturu erastamisega ei olnud selleks ajaks kaasnenud efektiivset konkurentsikeskkonda.

Tollal sõlmitud sisetehingu leping andis riigile vajalikud teadmised nii hooldetööde kulupõhistest hindadest kui aitas kaasa hooldeturu korrastamisele tervikuna.

Aktiivne toimetamine turul kasvatas läbi aastate konkurentsivõimet ja aitas ettevõttel minna turuhindadele üle ning osutada teenuseid vabal turul. Kuna tõrget enam pole, otsustas riik firma maha müüa.

Eesti Teede 2020.a majandustulemused on näidanud kasvutrendi. Ettevõtte kuue kuu müügitulu ulatus 12,2 miljoni euroni, ärikasum kasvas 760 000 euroni (eelmise aasta samal perioodil oli ettevõtte kahjum 59 000 eurot).

Kes pakkumise tegid?

Majandusministeerium algatas 9. märtsil avaliku enampakkumise Eesti Teede müügiks. Alghinnaks oli 16,9 miljonit eurot.

Nagu juba mainitud, võitis Verston Holding 19,7 miljoni eurose pakkumisega. Teisele kohale jäid KMG Investments OÜ, FRIP OÜ ja VMBH 19,1 miljoniga.

Kolmandaks tuli Olerexi omanikfirma Aqua Marina 18,6 miljonise pakkumisega. Neljandaks jäi tuntud prügifirma Eesti Keskkonnateenused, mis pakkus 17,9 miljonit.

Väikseima pakkumise tegi Urmas Sõõrumaaga soetud firma Signaal TM, mis pakkus Eesti Teede eest 17,4 miljonit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.