Raivo Vare: mis saab majandusest siis, kui tuleb teine ja kolmas viiruselaine?

Hullem ei pruugi veel kaugeltki möödas olla.Shutterstock

Logistikaekspert, ettevõtja ja kunagine transpordiminister Raivo Vare rääkis Tartu Ülikooli Delta konverentsil “Kriisijärgne maailm”, et mitte keegi polnud kriisiks ega pandeemiaks valmis. Ent kuidas me selle olukorraga kohaneme ja hakkama saame, on tema sõnul endiselt segane, sest maailma võib oodata ka teine ja kolmas viiruselaine.

Vare sõnul sai Euroopa majandus pandeemiast teistest maailmajagudest rohkem pihta, sest just siin on teistest suurem teenuste ja inimkontaktide osakaal. “Praegune olukord on ka eriline, sest korraga kukkusid kokku nii tarneahelad ja samal ajal muutus ka tarbijate käitumismudel,” ütles ta.

Samuti leidis Vare, et kõige hullem ei pruugi veel kaugeltki möödas olla. “Viiruse esimesest lainest tekitatud majanduslikku olukorda võrreldakse juba Suure Depressiooniga,” rääkis ta. “Aga mis saab siis, kui tuleb teine ja kolmas viiruselaine?”

Vare sõnul on sellele olemas ka pretsedent, sest eelmiste viirustepandeemiatega juhtuski täpselt nii, et pärast esimest lainet tuli veel teinegi ja ka kolmas. Nii käitus näiteks 1968. aasta Hong Kongi gripp.

Ta lisas, et praegusest kriisist ei välja kindlasti kõik sektorid samal kiirusel. “Mõnede sektorite puhul tuleb tõus ühtlane, teistel meenutab jällegi U-kuju,” rääkis Vare. Tema sõnul võib näiteks lennundus- ja turismisektori taastumine võtta aega lausa 3-4 aastat.

Positiivse küljena tõi Vare välja, et kriis soodustab turu puhastumist ja ärimudelite ümber vaatamist. “Tulevad uued kaubad, teenused ja IT-tehnoloogia areng. Kriis on võimaluste aeg,” sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.