Riigi otsus diisliaktsiis rahule jätta tõi hoopis seitse korda rohkem tulu

Statistika näitab, et aktsiisitõusu üldse ära jätmine parandaks veonduse konkurentsivõimet ning teeniks seeläbi rohkem tulu.Foto: Canva

Novembris tegi riigikogu otsuse jätta ära 2022. aastaks planeeritud diislikütuse aktsiisitõus. Statistikaameti väliskaubanduse statistika näitab, et tänu madalamale aktsiisile on maanteevedude sektor teeninud riigile kolme kuuga 7 korda rohkem tulu, kui on olnud sektori viimase nelja aasta keskmine tulu kõrgema aktsiisi juures.

Diislikütuse aktsiis tõsteti Eestis Euroopa Liidu üheks kõrgemaks 2016. aastal, mille järel tõmbus Eesti veondussektor kokku keskmiselt 12 protsenti aastas. Möödunud aasta mais langetati koroonakriisi mõjul aktsiis ajutiselt normaalsele tasemele tagasi, kuid see pidi taas endisele tasemele tagasi tõusma tuleva aasta kevadel. Novembri lõpus otsustas riigikogu, et jätab kavandatud diislikütuse aktsiisitõusu siiski ära.

Odavam diisel aitab hindadega konkureerida

“Äsja avaldatud andmed näitavad, et riigikogu otsus oli igati hea ja täname neid selle eest. Riigi õiged aktsiisipoliitilised otsused on aidanud Eesti veondussektori konkurentsipositsiooni parandada ning üle pika aja suudame omaenda riigipiiride sees konkureerida välismaiste vedajatega ja nad isegi välja puksida,” märkis Eesti logistika ja ekspedeerijate assotsiatsiooni (ELEA) juhatuse liige Herkki Kitsing.  

Statistikaameti andmetel on teise kvartali veosed siseriiklikel vedudel kasvanud lausa 38 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. “See näitab selgelt jätkuvat trendi, et kodumaised vedajad suudavad pakkuda paremaid hindu kui välismaised konkurendid, kes vallutasid kõrge aktsiisi ajal meie turu,” selgitas Kitsing. 

Aktsiisitõus võiks üldse ära jääda

Kolmanda kvartali andmete järgi oli perioodil teenuste ekspordibilanss 509 miljonit eurot, millest maantee kaubavedu tegi 12 protsenti ehk 61 miljonit. Sealjuures oli identifitseeritavatest sektoritest suurem vaid ehituse positiivne ekspordibilanss 74,2 miljoniga. 

“Kuigi eelmise aasta veosemahtude statistikat mõjutavad tugevalt ka ilmselt koroonaviiruse piirangud, siis võrreldes 2021. aasta teise kvartali numbreid viiruse-eelse ajaga on meil ikkagi arvestatav 14-protsendiline tõus. Ehk siis kõik praegused tulemused vastavad ELEA prognoosidele eeldusega, et aktsiisitõusu ära jätmise otsus tehakse,” lausus Kitsing.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.