Uudis

Ronald Liive: päikeseparkide ettemaksu maksustamine on jabur, tagurlik ja äraspidise mõjuga

Geeniuse ajakirjanik Ronald Liive.Foto: Kalle Veesaar

Üks põhimõtteid, mille järgi elan, kõlab järgnevalt: “Igas halvas on midagi head.” Üks tõestus sellest on kasvõi tänavune energiakriis, mis tõi Eestis kaasa tõelise päikesepaneelide buumi. Ühtlasi on selle tagajärjeks rohepöörde kiirendamine.

Riik jagab toetust ja Elektrilevi korraldab lausa töölaupäevakuid, et suur võrguga liitumise taotluste maht saaks rahuldatud. Kuid siis tuleb ühtäkki maksuamet välja seisukohaga, mis on justkui löök allapoole vööd. 

See on ülimalt jabur, tagurlik ja äraspidine, et maksuamet tahab, et eratarbijad hakkaksid maksma oma maja katusel olevate paneelide toodetud elektrienergialt 20 protsenti maksu olukorras, mil nad ise ei suuda seda aasta jooksul ära tarbida. 

Igapäevaselt tuleb meieni uksest ja aknast infot, et tarbimist peab vähendama ning energiasõltumatuse tõstmiseks peame liikuma taastuvenergia poole. Heas usus on tänavu tuhanded eestlased võtnud ette keeruka tee päikesepaneelide paigaldamiseks katustele või maajaamadesse. 

Isegi kui mõni eratarbija on pannud paneele sellises koguses, et selle aastane tootlikkus ületab tema enda aastast tarbimist, on kõigile arusaadav, et see ei ole tee rikkuseni. Mitte keegi ei teeni niimoodi miljoneid eurosid. Heal juhul jääb niimoodi aasta lõpuks ettemaksuks mõnisada või ideaalsetes oludes paartuhat eurot. 

Ja siis tuleb karm maksuametnik ja ütleb, et hea kodanik, kes sa oled heas usus tahtnud meie kõigi sõltuvust Venemaast vähendada ning aitad rohepöördele kaasa, pead sellelt summalt 20 protsenti meile andma.

Anna olla! Tulge kohe ja kerige need paneelid mul maha ning visake põlevkivi tonnide viisi ahju. Andke mu diiselauto ka tagasi, et saaksin protesti märgiks paarutada paar ringi Lõõtsa 8a hoone ümber ja teha nende maksuametnike töö veelgi ebameeldivamaks. 

Nagu algatuseks öeldud — igas halvas on midagi head. Loodetavasti tõstatub maksuameti jaburast seisukohast avalik debatt, mille käigus vaadatakse otsus ümber ja mingit ajuvaba maksustamist ei tule ning peagi on Eesti kõige rohelisem riik Euroopa Liidus. 

Ja pealegist, meil on kohe valimised tulemas ehk on väga suur tõenäosus, et mõni erakond annab värskest teabest tulenevalt signaali seadusemuudatuse algatamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.