Suur ülevaade: kuidas Brexit sinu rahakotti sellest aastast mõjutama hakkas

Suurbritannias käimise või sealt kauba tellimisega on nüüd uued reeglid.Foto: Shutterstock

Uusaastaööl jõustus lõplikult Suurbritannia ja Euroopa Liidu lahutus ja üleminekuaeg sai läbi. See tähendab muudatusi nii reisimises kui näiteks pakkide tellimises.

Kõige tähtsam muudatus on muidugi maksud: kui nüüd Ühendkuningriigist kaupa tellid, tuleb tasuda ka käibemaks ning kallima saadetise puhul ka tollimaks.

Kuni juulikuuni tuleb 20-protsendiline käibemaks tasuda siis, kui tellitud kauba väärtus on rohkem kui 22 eurot. Suvest alates tuleb seda teha kõikide pakkide puhul – muide, see reegel ei kehti ainult Suurbritanniale, vaid rohkem tuleb maksma hakata ka näiteks Hiina ja USA pisipakkide eest.

Samas ei kehti need reeglid siis, kui kaup pannakse teele Põhja-Iirimaa tolliterritooriumilt.

Kui tellitud kauba väärtus ületab 150 eurot, siis tuleb lisaks käibemaksule tasuda ka tollimaks, mille maksumäär sõltub konkreetsest kaubast.

Välisministeeriumiandmetel jäävad saadetised siiski tollimaksuvabaks juhul, kui kaup on pärit Suurbritanniast, tollimaks tuleb tasuda juhul, kui asi on tegelikult pärit mõnest kolmandast riigist ja Ühendkuningriik on nii-öelda vahejaam.

Kaupade saatmisel Eestist Suurbritanniasse tuleb kaup tollis deklareerida, kui selle väärtus ületab 1000 eurot.

Kõike tellida ei saa

Suurbritanniast tellitud kauba peab ka deklareerima. Seda saab teha elektrooniliselt e-MTA-s ning tollideklaratsiooni esitamiseks on vaja kullerfirma või Omniva saadetud teatist ning kauba väärtust tõendavat dokumenti, näiteks arvet, maksekorraldust või tellimust.

Arvestada tuleb ka, et keelatud on näiteks ravimite, tubakatoodete, liha- ja piimatoodete, narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning relvade ja relvaosade tellimine.

Esialgu see ilmselt väga suur probleem pole, ent eriti tulevikus tuleb olla ettevaatlik seega toidulisandite tellimisel: kuna Suurbritannia ja Euroopa Liidu (ning seeläbi Eesti) reeglid hakkavad olema erinevad, tuleb jälgida, ega seal toidulisandiks peetav pole siin hoopis ravim.

Nii nagu kõikide Euroopa Liidu väliste riikide puhul, tuleb nüüd tollis deklareerida ka Ühendkuningriigis elavalt eraisikult Eestis elavale eraisikule saadetud kingitused, mille väärtus ületab 45 eurot.

Kuidas on reisimisega?

Suurbritanniasse sse saab endiselt reisida viisavabalt ja kohal viibida kuni kuus kuud järjest. Viisavaba reisimine on võimalik turismi, pereliikmete ning sõprade külastamise, lühiajalise koolituse ning äritegevuse eesmärgil.

Välisministeerium soovitab siiski, et reisides on ID-kaardi asemel soovitatav kaasa võtta pass. Ühendkuningriik lubab Euroopa Liidu kodanikel ID-kaardi alusel riiki siseneda kuni 31. oktoobrini 2021.

Euroopa Liidu lemmikloomapass ei ole alates 1. jaanuarist 2021 enam kehtiv reisimist võimaldav dokument. Kuidas käib loomade kaasa võtmine Suurbritanniasse, saad lähemalt lugeda siit.

Veel soovitab välisministeerium reisides sõlmida ravikindlustuse, sest alates 1. jaanuarist ei kehti Ühendkuningriigis enam Euroopa Liidu ravikindlustuskaart.

Suurbritannias mobiiltelefoni kasutamisel võivad kehtestuda senisest suuremad rändlustasud – tariifid tuleks üle kontrollida oma mobiilifirmaga.

Pangakaartidega tasumisel probleeme ei teki, kuid lisanduda võivad uued teenustasud.

Arvestada tuleb ka veel ühe muudatusega: nimelt ei anna Suurbritannia konsulaadid ja saatkonnad enam Euroopa Liidu kodanikele abi kolmandates riikides. Kui reisid mõnda väiksemasse riiki, kus välisesindusi eriti pole, tuleb sellega kindlasti arvestada.

Mis saab õppimisest ja töötamisest?

Enne 1. jaanuari 2021 Ühendkuningriigis elavad ja töötavad Eesti kodanikud saavad taotleda uut elamisõigust, vastav elektrooniline platvorm on avatud 30. juunini 2021.

Kui plaanid aga alles nüüd Ühendkuningriiki elama või tööle kolida, siis tuleb taotleda elamis- ja tööluba vastavalt uutele sisserännusüsteemi reeglitele.

Tegu on punktipõhise süsteemiga: enamasti on vaja näidata, et oled oskustööline, kellel on juba tööpakkumine korraliku sissetulekuga. Süsteemist saad lähemalt lugeda siit – tekst on tõlgitud ka eesti keelde.

Kui soovid UKs õppimist alustada alates 1. jaanuarist 2021 tuleb taotleda õpilasviisa vastavalt UK sisserännusüsteemi reeglitele.

Selle viisa saamiseks pead tõendama, et sulle pakuti koht Siseministeeriumi loaga haridusteenuse sponsori õppekursusel, et räägid, loed, kirjutad ja mõistad inglise keelt, et sul on piisavalt raha elamiseks ja õppe eest maksmiseks ning et sul on siiras kavatsus Ühendkuningriigis õppida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.