Uudis

Täna on viimane aeg esitada avaldus II sambast lahkumiseks, et septembris raha kätte saada

II pensionisambast lahkumist võiks kaaluda juhul, kui inimesel on muid varasid või sissetulekuid, mis tagavad mõnusa pensionipõlve.Foto: Shutterstock

Viimastel andmetel on otsustanud II pensionisambast lahkuda ligi 130 000 inimest, mis jääb alla rahandusministeeriumi prognoosile, milles eeldati, et lahkub 150 000-160 000 inimest.

Samas märkis Eesti Pank teisipäeval, et välja võetakse ligi 1,2 miljardit eurot, mis on rohkem kui keskpank prognoosis. Keskpank märkis, et keskmine väljavõetav summa on suurem kui keskmine kogunenud hoius.

TTÜ õppejõud ja investor Tarvo Vaarmets ütles kolmapäeva hommikul ETV saates „Terevisioon,“ et lahkujate mõju pensionisüsteemile on väike, kuna süsteemi peaks vaatama pikemas perspektiivis, näiteks hindama seda, mis saab 50 aasta pärast.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

II sambast lahkujad on ilmselt pettunud pensionifondide tootluses ja usuvad, et suudavad oma raha ise paremini kasvatada, arvas Vaarmets. Samas märkis ta, et pensionisüsteemi vigade parandus tehti juba mõned aastad tagasi, enne pensionireformi, kui fondid said loa investeerida kogu pensioniks kogutav raha aktsiatesse, mis suurendas nende tootlust.

„Kui varem näitasid fondid mõneprotsendilist tootlust, siis indeksfondidelt ootaksin ma pikemas perspektiivis kuue- kuni üheksaprotsendilist tootlust, mis on juba väga hea,“ märkis Vaarmets.

Need, kes on esitanud avalduse II sambast lahkumiseks, aga siiski ümber mõelnud, saavad nelja kuu jooksul avalduse tagasi võtta.

Vaarmetsa sõnul tuleks lahkumist hoolega kaaluda, sest isegi kui inimene on veendunud, et suudab oma raha ise paremini kasvatada, saab ta seda teha II sambasse kogumise kõrvalt, ja oluline on seegi, et II sambasse kogutavale maksab riik tubli lisa.

„Ligi pooled lahkujad on öelnud, et kavatsevad väljavõetava raha suunata tarbimisse, mis ei ole väga hea mõte,“ leidis Vaarmets. „See, et ostad septembris uue auto, ei aita sind pensionieas mitte kuidagi.“

Õppejõud märkis, et ilmselt jõuab reaalsus inimestele kohale siis, kui nad pensionile jäävad. „Tuleks mõelda, et kui ainult I samba toel oleks pension näiteks 500 eurot, siis kahest sambast saadav pension võib olla 800-900 eurot – siin on suur vahe,“ ütles Vaarmets.“ Muidugi on olukord teine, kui inimesel on mingit muud vara või muid sissetulekuid, mis mõnusa pensionipõlve kindlustavad.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.