Tudeng, pane tähele! Nüüd saad õppetasult säästa sadu eurosid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tartu ülikool.Scanpix

Kui täiskoormusega tudengil elus või õppetöös midagi valesti läheb, võib see tihti lõppeda suure rahalise väljaminekuga – kui õppur vajalikku koormust õppeaasta lõpuks täis ei saa, tuleb kõikide puuduolevate ainepunktide eest maksta kopsakat tasu.

Igas semestris tuleb üldiselt läbida 30 EAP-d. Tasu tuleb maksta siis, kui semestri lõpuks jääb õppemahust täitmata rohkem kui 6 EAP-d ehk näiteks esimese õppeaasta lõpul tuleb kokku vähem kui 54 EAP-d. Näiteks Tartu ülikoolis õigusteadust õppides peab puudu oleva punkti eest välja käima 50 eurot.

Summad kuhjuvad kiiresti ning “august” välja saada võib olla väga raske, eriti juhul, kui ainet, mis ebaõnnestus, loetakse vaid korra aastas, nii et sügisene läbikukkumine tähendab, et kevadel viga likvideerida ei saa. Võib juhtuda, et kogu õppetöö vältel tuleb ülikoolile iga-aastaselt tasuda tuhandeid eurosid.

Uuest õppeaastast on õppekorralduses aga toimunud oluline muudatus. Nimelt tohib nii Tartu kui Tallinna ülikoolis uuest aastast akadeemilisel puhkusel olles aineid sooritada ja õppetöös osaleda.

Akadeemiline puhkus tähendab, et tudeng on vabastatud õppe- ja teadustöö kohustustest ning tema nominaalne õppeaeg pikeneb akadeemilise puhkuse aja võrra. Varasemalt pole akadeemilisel puhkusel olles õppida tohtinud, ent nüüdne uus kord tähendab, et vanad võlgnevused saab tasa teha.

Akadeemilisele puhkusele saab minna omal soovil, tervislikel põhjustel, kaitseväeteenitusse asumisel ning seoses lapse hooldamisega. Rahalistel kaalutlustel akadeemilise soovijatele on olulisim neist just esimene.

Akadeemilist puhkust saab taotleda üks kord õppeastmes avalduse alusel ning selle periood peab olema järjepidev – aega ei saa jupitada ehk näiteks 6 kuuks akadeemilisele puhkusele minna, siis uuesti semestri jagu õppida ning seejärel uuesti akadeemilist taotleda.

Omal soovil akadeemilisel puhkusel saab Tartu ülikoolis olla maksimaalselt kuni üks aasta ning sellele on võimalik siirduda igal ajahetkel nominaalse õppeaja sees. Tähele tuleb panna, et omal soovil akadeemilisele puhkusele minnes ei ole üliõpilasel ravikindlustust.

Eelmine õppeaasta lõpeb vahetult enne uue algust, mis tähendab, et kui näiteks kolmandal õppeaastal jääb lõpetamiseks vajalikke aineid puudu ning minna tuleks lisa-aastale – ning puuduolevate ainete eest maksta, kuna nominaalne õppeaeg on läbi saanud -, siis veel viimaseid päevi on võimalik akadeemilisele puhkusele siirduda, säästes raha ning saades võimaluse ained tagantjärgi ära teha.

Meeles tuleb siiski hoida, et Tallinna ülikoolis ei tohi tudengid akadeemilisel puhkusel viibides kaitsta lõputööd või sooritada lõpueksameid. Tartu ülikool seesuguseid piiranguid ei sea.

Tallinna tehnikaülikoolis õpilane akadeemilisel puhkusel olles õppekava esitada ei tohi, välja arvatud juhul, kui ta on puudega isik, alla 3-aastase lapse või puudega lapse vanem või eestkostja või akadeemilisel puhkusel seoses kaitseväeteenistuse läbimisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.