Uudis

Ülevaade: kui palju tuleb praegu näomaskide eest välja käia ja kust kõige odavamalt saab?

Maskide kandmist nõuavad või soovitavad mitmed asutused.Foto: Shutterstock

Tänasest on Eestis avalikus ruumis maskikandmine tungivalt soovituslik. Lisaks nõuab nii mõnigi asutus, et mask oleks ees – näiteks ülikool ei pruugi sind muidu loengusse lasta.

Vaatasime järgi, kui palju maksavad ühekordsed maskid praegu Eesti apteekides ja suuremates poekettides. Heitsime pilgu ka korduvkasutatavatele maskidele, mida Tartu Ülikooli teadlased peavad kõige efektiivsemateks.

Ühekordsed maskid

Võtame esiteks poeketid. Kõige odavamad näomaskid leiab praegu Selverist: kolmekihiliste meditsiiniliste maskide viiekümnene komplekt, mille tootjaks Hiina firma Intco Medical, maksab 13,99 eurot ehk tükihind on 28 senti.

Maxima e-poes Barbora on odavaim variant Hiinast pärit ühekordsed meditsiinilised maskid, viiekümnene karp maksab 14,99 eurot ehk ühe maski hinnaks tuleb 30 senti.

Prismas on odavaim valik sama Kingfa nimelise tootja maskid, mille kirjelduses seisab, et filtreerimistõhusus olla 98 protsenti. IIR-maskide viiekümnene komplekt maksab sama palju kui Maximas: 14,99 eurot ehk 30 senti tükist.

Valik on aga isegi laiem: osta saab ka 25-maskise komplekti, tootjaks samuti Kingfa, hinnaga 7,99 eurot ehk 32 senti maski kohta. Võimalik on võtta ka Sievi nimelise tootja maskid, mis on juba veidi kallimad – 7,90 eurot kümne maski eest.

Rimis on vähemalt e-poes ühekordseid maske ainult ühes variandis – viiene kolmekihiliste ühekordsete maskide komplekt maksab 3,49 eurot, mis teeb 70 senti tükist.

Coopi veebipoes on ühekordsete näomaskide kümnene mask müügil hinnaga 7,39 eurot, mis teeb ühe maski hinnaks umbes 74 senti.

Eesti apteekide hindu saab igaüks vaadata portaalist Raviminfo. Hinnad kõiguvad korralikult; enamasti kipuvad kolmekihiliste maskide viiekümnesed pakid maksma 30 kuni 35 eurot, ehkki leiab ka odavamalt ja kallimalt.

Korduvkasutatavad maskid

Tartu ülikooli ajakirjandustudengite ajakirjas Peegel ilmus hiljuti suur test, kus ülikooli teadlased võrdlesid erinevate Eestis pakutavate korduvkasutatavate maskide kaitseomadusi.

Üldiselt leiti, et efektiivset kaitset pakuvad üksnes sellised maskid, kuhu on lisatud filtermaterjalist kiht, kirjutab Peegel.

Testi võitis Eesti firma T-Style. Tartu ülikooli füüsika instituudi professor Heikki Junninen rääkis Peeglile, et nende maskid on kirurgiliste maskidega täiesti võrdse efektiivsusega.

Nende veebipoest leiab maske eri kujundustega, tavalisest mustast lilleliste, sõjaväevormi meenutavate laikude ja metsapiltidega kujundusteni välja. Maski hind on 9,99 eurot.

Teistel Peegli testis olnud disainermaskide efektiivsus oli väiksem. Näiteks tuli teisele kohale rõivapood About You, kust kolme korduvkasutatava maski komplekti leiab 6,90 euroga. Efektiivsus on aga kaks korda kehvem kui T-Style maskidel.

Loe pikemalt maskide võrdlust ja seda, mida maskide juures silmas pidada, veebiajakirjast Peegel.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.