Uuring: palgas kaotanud tahaks töökohta vahetada, aga ei julge

Teadmatus selle ees, mida tulevik toob, takistab töökoha vahetamist. Foto: Shutterstock

Paljud inimesed otsivad kriisiajal uut tööd, kuna nende palk on väike või seda on kärbitud. Samas ei julge paljud inimesed töökohta vahetada, kuna pole kindlad, mis neid uues kohas ees ootab, selgus tööportaali CV-Online küsitlusest.

CV-Online’i küsitlus eesmärk oli selgitada, kui paljud inimesed praegu innukalt uut töökohta otsivad ning mis neid selleks ajendab. Uuriti ka seda, mis töökohavahetust takistab.

Uut töökohta otsib aktiivselt 26 protsenti vastanutest, aeg-ajalt teeb seda lisaks 35 protsenti. Tööotsinguid põhjustab liiga väike töötasu ja ebakindlus lähituleviku osas. Töökoha vahetamist takistab teadmatus tegeliku olukorra osas uues ettevõttes. 

“Töötajate mure toimetuleku pärast on väga tõsine: 36 protsenti tunneb hirmu töökaotuse ees ja 47 protsenti kardab sissetulekute vähenemist lähikuudel,” räägib CV-Online’i teenindus- ja turundusjuht Maris Viires. “Tervelt 61 protsenti inimestest otsib vähemal või rohkemal määral uut tööd, kartes ühelt poolt praeguse seisu halvenemist ja teiselt poolt ka hakkamasaamist uuel töökohal.”

Uut tööd otsitakse ennekõike napi palga tõttu  

Kõige olulisemaks põhjuseks uue töökoha otsimisel on liiga väike palk või töötasu vähendamine, seda märkis 41 protsenti vastanutest. Suuremalt jaolt ei ole töötasu aastaga muutunud. Palka on vähendatud 18 protsendil töötajatest, samas kui tõusnud on see vaid 10 protsendil. 

21 protsenti vastanuist märkis, et otsivad uut töökohta seetõttu, et praeguse tööandja majanduslik olukord on ebastabiilne. 36 protsenti vastanutest tunneb hirmu töökaotuse ees ja 47 protsenti töötajatest pelgab, et nende sissetulekud võivad lähikuudel väheneda. 

Teise olulise põhjusena tõusid esile töökorralduse probleemid, mida saaks oskusliku juhtimise korral võimalik vältida. Tervelt 37 protsenti inimestest toob uue töö otsimise põhjusena välja motivatsioonipuuduse ja tööstressi ning 26 protsenti ebasobiva juhtimisstiili. 24 protsenti vastanutest on alustanud uue töökoha otsimist liiga suure töökoormuse tõttu. 

Hirm takistab ametivahetust

Uuringus osalenute vastustest peegeldub pigem eestlaslik ettevaatlikkus kui soov segastes oludes kiiret karjääri teha. Valdav arvamus on, et koroonakriisi ajal pole mõistlik töökohta vahetada – nii vastas 33 protsenti küsitletutest. 31 protsenti märkis, et kandideerimist takistab teadmatus selle osas, mis uuel töökohal ootab. 30 protsendi arvates ei pruugi olla uues ettevõttes kõik päris nii, nagu seda on välja reklaamitud. 

Paljusid vastajaid hoiab tagasi ka mure enda suutlikkuse pärast. 31 protsenti kardab, et ta ei vasta uue töökoha nõudmistele ning 18 protsenti pelgab, et ta ei saa uuel ametikohal piisavalt hästi hakkama. 

Uuring viis CV Online läbi 2021. aasta märtsis, mil oli koroonaviiruse põhjustatud kriisi teise laine haripunkt. Küsimustikule vastas veebi teel 883 inimest. Esindatud on erinevad ametipositsioonid ja tegevusvaldkonnad, vastajate seas oli nii töötavaid kui ka töötuid inimesi. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.