Luminori blogi

Kas eestlased ostavad rohkem kasutatud või uusi autosid?

Kumba eelistada: uut või kasutatud autot?Shutterstock

Autot ostes on enamasti esimeseks küsimuseks, kas osta uus või kasutatud. Teatavasti mõjutab Euroopa ja seeläbi ka Eesti uute autode turgu nii kiibikriis kui ka tootjatele seatud keskkonnakaitse nõudeid, mis sunnivad üha enam elektriliste sõidukite poole liikuma. 

Mõistagi mõjutab uute autode turg ka kasutatud autode turgu. Luminori liisingu juht Andrus Soodla rääkis, kuidas Eestis üldse kasutatud ja uute autode ostmine jaotunud on ning kas peatselt võib ka kasutatud autode turgu ikaldus tabada?

Uusi ja kasutatud autosid ostetakse liisinguga praktiliselt võrdselt

Eestis on kasutatud ja uute autode liisingute mahud täna üpris sarnased. Kui minevikus on uute ja kasutatud sõidukite liisinglepingud jaotunud vastavalt 60/40, siis viimasel ajal on osakaal võrdne või isegi kasutatud autode kasuks.

Kui uute autode turul peavad täna spetsiifilise mudeli soovijad tihtilugu leppima mitmekuuste ooteaegadega, siis kasutatud autode turul on teatavasti valik alati kohe saadaval. Vähemalt juhul, kui soetada auto siitsamast Eestist, mitte mõnest teisest Euroopa riigist.

Soodla sõnul saab kasutatud autode segmendi omakorda kaheks jagada: vähekasutatud ehk esimesel ringil olevad 1-3 aasta vanused sõidukid ja juba pikemalt kasutatud ehk 4-8 aasta vanused autod.

“Esimese liisinguperioodi lõppedes vahetatakse uuena soetatud auto välja ja liisitakse omakorda kellegi teise poolt – enamasti tehaksegi esimesed kaks ringi just läbi liisingu. Vanemate sõidukite puhul võib liisingu osakaal juba langeda. Ise oleme öelnud, et kui auto maksab alla 8000 euro, siis võiks teha juba järelmaksu tüüpi laenu,” rääkis Soodla sõidukite finantseerimisest.

Kasutatud autode turg on samuti mõjutatud

Tänavu esimeses kvartalis oli keskmiseks Eestis liisinguga soetatud uue auto hinnaks 23 300 eurot, keskmiseks kasutatud auto hinnaks aga 17 900 eurot. Kuna uute autode turu pakkumist mõjutavad praegu mitmed faktorid, siis on Soodla sõnul näha kasutatud autode turul nõudluse kasvu. 

Et kasutatud autode turule jõuavad minevikus ostetud uued autod, siis mida saab eelnevate aastate statistikat vaadates lähituleviku vaates ennustada?

“Väga paljud ettevõtted ja isikud lükkasid eelmisel aastal autode vahetuse edasi, mis tähendab, et turule ei tulnud kasutatud autosid juurde. Samuti mõjutavad turgu ka koroonaviirusest tingitud reisipiirangud, mille tõttu on ka vähekasutatud autode välismaalt siia toomine olnud takistatud. 

Kusjuures enamik kasutatud autosid, mis välismaalt tuuakse, tulevad juba tellimuse peale, mitte niisama n-ö platsile seisma,” vastas Soodla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.