Laenukindlustus või laenumaksekindlustus – mis on mis?

Luminor pakub laenukindlustust nii kodulaenu kui ideelaenu lepinguga. Laenukindlustuslepingu võivad sõlmida mõlemad laenu kaastaotlejad.Foto: Shutterstock

Kui kodukindlustus on kodulaenu taotlemise puhul kohustuslik, leidub siiski veel võimalusi, kuidas turvatunnet säilitada ning end võimalike ootamatuste vastu kindlustada. Milles seisneb laenukindlustuse ja laenumaksekindlustuse erinevus, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Laenumaksekindlustus kaitseb sind töökoha kaotuse puhul

Laenumaksekindlustuse puhul kindlustatakse end Tanel Rebase sõnul võimaliku töökoha kaotuse ehk sissetuleku kaotamise vastu. “Kui selline olukord peaks juhtuma, siis saab kindlustuse abil teenindada laenu edasi teatud summa ulatuses, mille klient ise valib,” selgitas ta.

Seega, kui laenu igakuine makse on 500 eurot, on võimalik seeläbi kindlustada, et töökoha kaotuse puhul tasub kindlustusandja selle summa ise,” selgitas ta. Laenumaksekindlustuse puhul on igakuine tasu väga väike. “Üldjuhul on selleks umbes 5–6 eurot kuus.”

Kindlustust saab siduda ühe laenuga, milleks võib olla nii kodulaen kui ka väikelaen. Kui kliendil on korraga mitu laenu, siis tuleb iga laenu jaoks sõlmida eraldi just selle laenu jaoks mõeldud kindlustusleping.

Laenumaksekindlustuse puhul on Rebase sõnul selgelt näha lepingute arvu kasvu just sellistel perioodidel, kui tarbija kindlustunne väheneb. “Me näeme, et ka sektorite vahel on märgatavad erinevused: kui IT-sektori töötajaskond ei karda töökoha kaotuse pärast, sest alternatiivseid positsioone on laual väga palju, siis mõne teise valdkonna töötajad suhtuvad laenu võtmisse ettevaatlikkusega,” rääkis Rebane.

Laenukindlustus pakub turvatunnet ka pereliikmetele

Teiseks võimaluseks, kuidas tagalat ootamatuste eest kaitsta, on laenukindlustus, millega on kindlustatud, et ootamatute juhtumite korral ei jääks laenukohustus teiste pereliikmete kanda. “Selleks võivad olla näiteks töövõime kaotus või laenusaaja surm,” sõnas Rebane.

Laenukindlustuse puhul saab samuti valida, millises ulatuses olemasolev laenujääk kindlustatud on. “See võib olla 30–100% laenujäägist, mis tähendab, et alati ei pea võtma maksimumi,” lisas ta. Kindlustusjuhtumi korral maksab kindlustusselts pangale kindlustuslepingus kokkulepitud kindlustussumma, mis vähendab või kustutab täielikult laenuvõtja kohustuse panga ees.

Luminor pakub laenukindlustust nii kodulaenu kui ideelaenu lepinguga. Laenukindlustuslepingu võivad sõlmida mõlemad laenu kaastaotlejad.

Laenukindlustuse puhul tuleb arvestada veidi kõrgema kuutasuga. “Kuna kindlustatud saab laenujääk, mitte igakuine laenumakse, siis on ka panused suuremad. Tähtis on, et pere ei peaks olemasoleva laenujäägi pärast muretsema, kui midagi peaks juhtuma,” selgitas Rebane.

Samuti on laenukindlustuse puhul tarvis täita terviseküsimustik. Suurema laenusumma puhul viiakse läbi ka täiendavad terviseuuringud, mis on laenusaajale tasuta.

Turvatunne on kõige tähtsam

Üleüldine elukalliduse tõus ning vaba raha osakaal on pannud inimesi järjest rohkem mõtlema sellele, milliseid kulutusi igakuiselt tehakse. “Iga laenusaaja võiks oma peas läbi mõelda, mis juhtub pereelu mudeli ning harjumustega olukorras, mida ei pruugi ette näha ning kas pere saab ootamatu sündmuse korral tavapärast elu jätkata või mitte,” ütles Rebane.

“Kui finantsvabadus ei ole miski, mille poole sinu pere püüdleks ning puuduvad rahalised puhvrid, kust vajadusel kulutustele katet leida, siis igal juhul on laenu- ja laenumaksekindlustus alternatiivid, kuidas kindlustunne tagada,” sõnas Luminori eraisikute panganduse juht lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.