Suur lugu

Kes on salapärane Eestist pärit investor Maria Tamander Netflixi tuntud seriaalist? Me leidsime ta üles

Maria Tamander Saaremaal Atla külas koos oma koeraga.Foto: Ronald Liive

Netflixi seriaalis “Million Pound Menu” ühes hiljutises episoodis astus üles salapärane Skandinaavia köögist teadlik investor, kes oma päritolu kohta rõhutas, et ta on poolrootslane ja pooleestlane. See salapärane investor on Maria Tamander (56), kelle me leidsime üles siit samast Saaremaalt. Eestis on ta avalikkusele täiesti tundmatu. Kes ta on?

Netflixis räägitu vastab tõele. Maria Tamander on Eesti juurtega rootslane, kes on peagi viimased kolm kuud veetnud koos abikaasa ja kahe tütrega oma ema sünnipaigas Atla külas Saaremaal. Ta on investor, restoranipidaja ja tegelenud reklaamindusega.

Tee tagasi Saaremaale

Tamanderi elu on olnud kirev. Kuigi ta on sündinud Rootsis, siis on ta oma isa ja pärast seda ka enda töö tõttu elanud paljudes riikides üle maailma. Viimased 20 aastat on ta paiknenud Londonis. Tema suvekodu on aga Saaremaal.

Kuressaarest umbkaudu 40 minutilise autosõidu kaugusel asub Atla küla, kuhu sõites möödutakse ka vaatamisväärsusest, mis on püstitatud maailmakuulsa meresõitja Bellingshauseni mälestuseks. Vilsandi rahvuspargi alal olev küla peidab endas Hülgeranna nimelist majade kompleksi, mille perenaiseks on Maria Tamander.

Saaremaal on Tamander käinud juba veidi üle kümne aasta. Tee Eesti suurima saareni leidis ta tänu oma emale, kes on sündinud Atla külas. Natuke üle kümne aasta tagasi mõlgutas Tamanderi ema koos oma õega mõtteid, et müüvad Saaremaal oleva kinnistu maha. Selline mõte turgatas neile pähe seetõttu, et mitte keegi nende perest ei olnud kinnistut pikalt külastanud ning see oli võssa kasvanud.

“Pakkisin oma pere matkasuvilasse ja sõitsime 2007. aastal Atlasse, et jätta ema kodupaigaga hüvasti. Parkisime auto mere äärde ja me armusime sellesse kohta ära. Ma ei lubanud seda kohta emal müüa ning hakkasime seda renoveerima,” ütles Tamander.

Tamanderi ema põgenes sõja tõttu koos oma perega 1944. aastal Gotlandile. Nüüd, mil ta tütar on koha eest hoolt kandnud, on ta oma lapsepõlve kodukandis suvitamas käinud. Sel kevadel tuli Tamander oma perega Saaremaale ajal, mil koroonaviiruse lõõmas juba kõikjal.

“Saaremaale tulles oli Eestis juba eriolukord kehtestatud ehk me pidime politsei- ja piirivalveametilt saama riiki sisenemiseks eriloa. Pidime oma soovi põhjendama. Saime loa, kuna meil on käsil renoveerimis- ja ehitustööd ning me pakume ka majutust,” sõnas Tamander avameelses intervjuus.

“Hülgeranna pidi suure avapaugu saama sel kevadel. Meile pidi tulema külla üks Rootsi ajakirjanik, kes pidi meist kirjutama. Ma arvan, et Saaremaa saab sellest majanduslikult räsida. Käisin tänagi Kuressaares, kes läheb sealsetesse restoranidesse, kas kohalikud? Võib-olla kontorites töötavated inimesed. Kui olukord püsib halvana ja Eesti ei ava oma piire turistidele, siis ehk tulevad mandrilt siseturistid. Aga soomlased, hollandlased ja venelased siia ei pääse. Paar nädalat tagasi oli Kuressaare täiesti surnud, aga nüüd on juba olukord veidi parem,” ütles ta.

Majutuse pakkumisega alustas Tamander just sel kevadel ning kahetsusväärselt tõdeb ta, et koroonaviirusest põhjustatud olukorra tõttu on enamik välismaa turiste broneeringud tänaseks tühistanud. Eestlased ei ole seda veel teinud. Välismaiste turistide kadumises näeb ta kohati süüd ka BBC-l, mis tegi Saaremaast uudisloo, mis jättis saarest tema sõnul väga vale mulje.

“See oli kahetsusväärne klipp. Ma arvan, et saarlased peaksid BBC-ga ühendust võtma. Tõsi, seal klipis oli ka natuke positiivset näidates, et kohalikud on rõõmsameelsed ning positiivselt häälestatud. Selle klipi järgselt sain tühistusi hollandi turistidelt. Sel oli natuke fake news maiku ja jättis mulje, et pool Saaremaa elanikkonnast on viirusesse nakatunud,” tõi Tamander välja.

Seda hoonet kasutab pere õhtusöökide võõrustamiseks. Foto: Ronald Liive

Tamander ootas ka väga Stockholmi lähistel asuva Bromma ning Kuressaare vahel lendava lennuliini avamist sel suvel, kuid seegi plaan on hetkel viirusest tingituna lükatud edasi.

Veel ammu enne koroonaviiruse ajastut oli Tamanderil soov elada terve aasta Saaremaal. Kuigi sel aastal on saarel juba peaaegu kolm kuud täitunud, siis kavatseb ta ühel hetkel Londonisse naasta. Esialgsete plaanide kohaselt veedab ta suve Saaremaal, kuhu peaksid ka ta vanemad ning õde peagi külla tulema.

Sügisest hakatakse Saaremaal filmindusele keskenduvaid töötubasid korraldama

Kuigi viirus on teinud majutusärile reaalset kahju, siis ei ole ta pannud pausile suurejoonelisi plaane, mis peaksid kulmineeruma juba tänavu sügisel. Tamander kavatseb koos abikaasaga hakata Saaremaal korraldama erinevaid töötubasid, mis tooksid kokku inimesi üle maailma.

Esmalt alustavad nad filmindusele keskenduvate töötubadega, seda suuresti seetõttu, et tema abikaasa on Hollywoodis tuntud filmioperaator John Mathieson (59), kelle üheks suurimaks linateoseks on olnud “Gladiaator”. Selle filmi eest nomineeriti ta Oscarile, mida ta küll ei võitnud, ning võitis BAFTA auhinna.

Mathiesoni terava pilgu all on valminud ka mitmed Marveli filmid ning praegugi oleks ta pidanud Saaremaa asemel olema Los Angeleses ning filmima filmi “Doctor Strange in the Multiverse of Madness”, mille üheks peaosaliseks on Benedict Cumberbatch.

Tamanderi ja Mathiesoni vaheline koostöö algas juba 1990ndatel, mil Tamander oli tegev reklaaminduses. Tema produktsioonifirma alt filmis Mathieson Spice Girlsi esimesee muusikavideo “Wannabe”. Lisaks juba nimetatud bändile on ta abikaasa teinud muusikavideoid ka U2, Madonna ja Nirvana jaoks. Just Nirvanale tehtud muusikavideo jäi talle üheks viimaseks, sest Kurt Cobaini enesetapp omas mõju ka temale.

Tamanderi kaasabil on valminud mitmete suurte brändide reklaamid. Vestluse käigus loetleb ta üles vaid mõned – Coca-Cola, Diesel Jeans, Dolce Gabbana, Versace, Lancôme, Nokia, Volvo ja Saab. Praegugi oleks ta pidanud töötama järjekordse reklaamikampaania kallal, mida soovis üks ehtebränd. Just oma töö tõttu otsustas pere 1998. aastal, mil sündis nende esimene tütar, Londonisse kolida. Tamander leidis, et Rootsis ei saa ta end enam tööalaselt realiseerida.

Saaremaal korraldatavad töötoad saavad alguse filmindusest, sinna üritatakse kutsuda võimalikult palju oma ala hinnatud eksperte üle maailma. Sõprade, tuttavate ja kolleegide kõrval oodatakse sinna ka kõiki teisi huvilisi, kellele hakatakse seal osalemiseks pileteid müüma. Kui filmindusele keskenduvad töötoad on edukad laiendatakse ampluaad kirjanikele mõeldud töötubadega.

Tamanderil on Londonis restoran

Tuleme tagasi loo alguse juurde. Kuidas sai Tamanderist Skandinaavia köögi ekspert?

Netflixi seriaalis saavad restoraniärist huvitatud võimaluse avada paariks päevaks pop-up restoran, millega nad peavad investoreid veenma, et nende ideesse tasub investeerida. Netflixi seriaali jõudis ta enda arvates seetõttu, et saatetegijad soovisid, et nais- ja meesinvestorite vahel oleks tasakaal.

Tamanderil on restoraniäriga isiklik kokkupuude. Kuus aastat tagasi ostis ta Londonis maja, mille esimesel korrusel asus 166-aastase ajalooga pubi. See ei olnud aga populaarne koht. The Cleveland Arms pubi ei olnud siis koht, kuhu inimesed tahtsid meelalt minna.

Enne pubi ostu ei olnud Tamanderil mingit restoraniärikogemust, kuid nägi seda uue väljakutsena. Ta ütleb isegi, et restoraniäri on produktsiooniäriga mitmes mõttes sarnane, kuna sealgi peab erinevaid töid tegevaid inimesi panema koos töötama.

“Algus oli raske, kuna see kant ei olnud just kõige hinnatum. Sealkandis käisid prostituudid ja narkodiilerid. Võttis omajagu aega, et inimesed saaksid aru, et me oleme seal restorani avanud.” Restoran asub kõrvaltänavas ja seegi tekitas uusi väljakutseid.

Erinevaid investeeringuid on ta läbi aastate teinud peamiselt Londonis ja Rootsis, kuid mõned aastad tagasi aitas ka Tallinnas asuvat Dereku Burgeri nimelist söögikohta. Tamanderil on olnud huvi investeerida ka Eesti käsitöösse, kuid erinevatel põhjustel ei ole see soov veel täitunud.

Kuigi esmapilgul võib tunduda, et Tamanderi kaliibriga pubiomanik on omanik vaid paberil ning igapäevaselt juhib pubi tööd palgaline töötaja, siis nii see tema sõnul siiski ei olnud.

“Olin igapäevaselt pubis. Võtsin klientide tellimusi vastu ja koristasin laudu. Jätkasin samal ajal ka produktsioonitöödega. Tõmbusin pubi igapäevasest tegevust tagasi mullu novembris.”

Tamanderil on soov tema perele kuuluvale maaalale ehitada mitmeid uusi hooneid. Taamal on näha hoone, mis on suuremalt jaolt juba renoveeritud. Foto: Ronald Liive

Nagu arvata võib, siis on koroonaviirusel olnud negatiivne mõju ka tema Londonis asuvale pubile. Praegu on osad töötajad koondatud ja teised on saadetud palgata puhkusele.

“Pubid ja söögikohad olid esimesed kohad, mis suleti. Osa töötajaist pidime puhkusele saatma ja osa koondama, pidime toorainest ning alkoholist vabanema. Alternatiiv oleks hakata take-away menüüd pakkuma, kuid selleks peab tellimuste arv piisavalt suur olema, et see oleks majanduslikult mõttekas. Kuna meil on pubis väike köök, siis ei hakanud me seda tegema,” ütles ta.

Sarnaselt Eestiga on ka Ühendkuningriigis töötatud välja erinevaid toetusmeetmeid ning Tamander on seda oma pubi töötajate osas kasutamas. Pooled puhkusele saadetud töötajad saavad töötasu edasi, kuid teine osa saab kuni 50% ulatuses palgatoetust riigilt. Ettevõtja kinnitusel maksab ta oma töötajatele tavaolukorras teiste pubidega võrreldes kõrgemat töötasu. Seda sel eesmärgil, et töötajad oleksid motiveeritud.

Majanduskriisi valguses leiab ta, et sarnaselt eraisikutega peab ka ettevõtetel olema mõningane säästupuhver, mille abil saaks raskeid aegu üle elada.

“Sul peab ettevõttena olema alati raha, et saaksid äri jätkata ka kuus kuud kuni aasta pärast seda, mil osa äripartnereist ei tasu arveid õigeaegselt. Meie eelis on see, et meie omanduses on terve hoone ehk me teenime ülemistel korrustel olevate pindade üürilt endiselt,” ütles ta.

Vahetult enne kriisi oli ta Tallinnas koos oma õega erinevate kinnistutega tutvumas, kus ta saaks panna püsti Londoniga sarnane äri ehk esimesel korrusel avaks söögikoha ning ülejäänud üüriks välja.

Eriskummaline kohtumine Indrek Kaselaga

Tamanderi puhul on veel üks eriskummaline seik, millest tulenevalt sai ta sõbraks investori ja ettevõtja Indrek Kaselaga. Nimelt on Kasela lapsepõlvest saadik harjunud Atla külas jalutama.

Ühel järjekordselt jalutusel ligikaudu viis aastat tagasi märkas Kasela, et ehitustegevus on elavnenud ning piirkonda on tekkinud inimesed, kellega ta ei olnud varem kokku puutunud.

Indrek Kasela koos John Mathieson.Foto: Ronald Liive

Tamander ning ta abikaasa hakkasid aegamööda Kaselaga sõbrunema, kuid kumbki osapool ei soovinud esialgu teisele avaldada, mida nad tööalaselt teevad. Sõpruse arenedes muututi avameelsemaks ja tänaseks teavad nad üksteisest kõike. Sõprusest tulenevalt on Kasela rääkinud Mathiesoni nõusse osalema pimedate ööde filmifestivalil.

Äriliselt on Kasela nõustanud ka Tamanderi vanema tütre poisssõbra äri, milleks on hammastele mõeldud ehete tootmine.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.